niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy świętują odzyskanie niepodległości

Dodano: 11 listopada 2017, 13:17

Pod pomnikiem Odzyskania Niepodległości mieszkańcy Puław oddali hołd bohaterom walczącym o suwerenność Rzeczpospolitej. Kwiaty złożyły delegacje reprezentujące m.in. puławskie szkoły, służby mundurowe, partie polityczne, związki zawodowe oraz władze miasta i powiatu.

Zakończyły się już oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości w Puławach. Tradycyjnie rozpoczęła je msza święta w kościele pw. św. Józefa na os. Włostowice. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe, młodzież, kombatanci, harcerze, posłowie ziemi puławskiej, radni rady miasta i powiatu, urzędnicy, przedstawiciele policji, straży pożarnej i wojska. Po mszy zgromadzeni zebrali się na placu przed pomnikiem, wysłuchali hymnu państwowego, hejnału miasta oraz okolicznościowego przemówienia prezydenta Puław.

– Spotykamy się w tym miejscu, żeby uczcić pamięć tych, dla których wolność ojczyzny była najwyższą wartością. Dla tych, którzy przelewali krew, a nawet oddawali życie, by Rzeczpospolita wróciła na mapę Europy. Odwaga, jedność, poświęcenie i troska o wspólne dobro - na tych filarach zbudowano silne, liczące się w na arenie międzynarodowej państwo. Wolne i suwerenne – przypominał Janusz Grobel, który zwrócił uwagę na to, że wolność należy rozumieć nie tylko na poziomie państwowości, ale także w aspekcie niezależności gospodarczej i kulturalnej oraz suwerenności w zarządzaniu dobrami materialnymi.

Prezydent miasta odwoływał się również do bohaterów ziemi puławskiej, którzy poświęcili swój los dla dobra narodu. – Niech będzie to dla nas źródłem dumy i zobowiązaniem do budowania przyszłości ponad podziałami – zakończył prezydent.

Wśród osób, które złożyły hołd bohaterom znaleźli się m.in. poseł Krzysztof Szulowski, poseł Jakub Kulesza, członek zarządu województwa lubelskiego Paweł Nakonieczny, przedstawiciel zarządu Zakładów Azotowych Andrzej Skwarek, przewodnicząca rady miasta w Puławach Bożena Krygier, przewodnicząca rady powiatu Danuta Smaga, wiceprezydenci miasta Ewa Wójcik i Tadeusz Kocoń, a także członkowie delegacji partii politycznych, związków zawodowych, organizacji kombatanckich, harcerze i młodzież szkolna. Konferansjerem uroczystości był Ryszard Stępień.

Świętowanie miało także wymiar sportowy. O godz. 11 wielbiciele dwóch kółek spotkali się przed halą MOSiR, skąd rowerami wyruszali na os. Włostowice. W Rajdzie Niepodległości, mimo deszczowej aury, wzięło udział około trzydziestu osób. Z kolei na godz. 15 zaplanowano Bieg dla Niepodległej, który zorganizowano na stadionie. Dzień Niepodległości zakończy wieczorny koncert pt. „Muzyka czterech stron świata” w wykonaniu zespołu Kairos. Wydarzenie odbędzie się w kościele pw. św. Brata Alberta (godz. 19).

Użytkownik niezarejestrowany
ciekawy
chłopak z Włostowic
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 listopada 2017 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
cholerna cmentarna powaga ,lepiej by sobie ten wianek włożył na łeb i zatańczył cóś
Rozwiń
ciekawy
ciekawy (14 listopada 2017 o 18:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie to, bo patrząc na delegację to chyba pod pomnikiem wyzwolicieli puław w centrum?
Rozwiń
chłopak z Włostowic
chłopak z Włostowic (13 listopada 2017 o 01:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Krygier - czas na odchudzanie. I te druty trzeba przyciąć. niech pani weźmie przykład z prezydent Wójcik. Super figura i fajnie wycieniowane włosy. A Pani wygląda jak żywcem wyjęta z japońskich horrorów. normalnie The Ring
Rozwiń
światły europejczyk
światły europejczyk (12 listopada 2017 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puławianin napisał:
Zdjęcia z kilu lat tego włostowockiego świętowania są ciągle niemal takie same. Drętwota i nuda, że odechciewa się świętowania w tym klimacie. Czas na nowe firmy wesołego świętowania, nie zaś pseudopatriotycznych wzdęć
  Racja, ale dziś z normalnym świętowaniem się człowiek nie przebije. Ja swoim dzieciom nie pozwalam chodzić po cmentarzach 1 listopada. To takie ponure i smętne. Można by zorganizować ogólnomiejskie Helloween, to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Tylko niestety ta zaściankowa ciemnota nie dorosła aby to zrozumieć.  A na 11 listopada to można by zorganizować jakieś zapasy w kisielu albo wybory miss mokrego podkoszulka.
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2017 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Lans, lans, lans , lans mój drogi, tylko lans dziś ma sens!
  Ja też pana pozdrawiam panie radny Maj. Czy to prawda że pan się nie pojawił nie jako lanser a jako zwykły wierny uczestniczący we mszy bo się pan Cyganów z Włostowic boisz? Ale na uroczystości był chyba tylko jeden i to wagowo niżej niż pan, przynajmniej takiego brzucha nie ma.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!