wtorek, 20 lutego 2018 r.

Puławy

Radni wójtowi obniżyli pensję, sobie wysokości diet już nie

Dodano: 2 maja 2015, 16:50

Radni gminy Puławy najwyraźniej nie chcą obniżać swoich diet  (Fot. Radosław Szczęch)
Radni gminy Puławy najwyraźniej nie chcą obniżać swoich diet (Fot. Radosław Szczęch)

Radni gminy Puławy obniżyli wynagrodzenie wójta, ale na temat wysokości swoich diet nadal nie chcą rozmawiać. Na razie zdecydowali jedynie, że mniejsze pieniądze otrzymywać będzie przewodnicząca rady.

O tym, że wysokość diet radnych na razie się nie zmieni poinformował sam Urząd Gminy Puławy, który rozesłał do dziennikarzy e-maila w tej sprawie. „Od miesięcy Radni Gminy Puławy debatują na temat wysokości swoich diet i choć wielokrotnie dyskutowany projekt uchwały mógł być przegłosowany na ostatniej sesji, która miała miejsce 21 kwietnia br., po raz kolejny nie trafił do porządku obrad” – powiadomił Kamil Lewandowski z urzędu gminy.

Radni już wcześniej obniżyli o 1300 złotych wynagrodzenie wójta Krzysztofa Brzezińskiego. Czy zatem teraz grają na zwłokę? – To zupełnie nie tak. Projekt uchwały został nam rzucony na kilka godzin przed sesją i nawet nie zdążyliśmy go przedyskutować, więc podjęliśmy decyzję o wykreśleniu tego punktu – wyjaśnia Renata Molenda, przewodnicząca rady gminy.

Okazuje się, że wykreślony punkt nie dotyczył jednak wysokości diet radnych, a jedynie sposobu ich naliczania. Obecnie pobierają oni 200 złotych za udział w sesji i tyle samo za posiedzenie komisji. Co dość istotne, ta kwota to swoista „dniówka”, więc jeśli komisja będzie trwała np. dwa dni, radni otrzymają za to podwójną dietę. Do takiego zapisu uwagi zgłosiła Regionalna Izba Obrachunkowa, która kontrolowała Urząd Gminy Puławy, ale radni o propozycji zmian mieli dowiedzieć się zbyt późno. Stąd decyzja o przesunięciu głosowania na ten temat.

Oddzielną sprawą jest projekt zmiany wysokości samego wynagrodzenia. To, w przypadku radnych jest na tym samym poziomie. Zmienić ma się jedynie kwota, którą co miesiąc otrzymuje przewodnicząca rady. Według projektu ma zostać ona obniżona z 1300 do 950 złotych miesięcznie. – Co do obniżenia mojego wynagrodzenia jest pełna zgoda, a radni już przegłosowali tę propozycję na komisji. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na najbliższej sesji. Ja naprawdę chcę mieć już ten temat za sobą. Obniżka mi nie przeszkadza. W radzie gminy nie jestem dla wielkich pieniędzy – mówi przewodnicząca Molenda.

Wygląda więc na to, że radni, nie licząc przewodniczącej nie obniżą swoich diet. Na tym samym poziomie zostaną prawdopodobnie także diety sołtysów za obecność na sesji rady gminy (100 zł). Wójt proponował wprawdzie, by otrzymywali oni 120 złotych, ale ta propozycja może nie przejść. Powód? Przewodnicząca rady gminy wyjaśnia, że od lat funkcjonuje niepisana zasada, że diety radnych i sołtysów są sprzężone na zasadzie: dwa do jednego. Jeśli więc samorządowcy będą chcieli tę zasadę utrzymać, 20 złotych więcej dla sołtysów to 40 złotych więcej dla nich samych.

Gość
GP
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 maja 2015 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przedmówca ma rację. W marcu 2015 r. Urząd wypłacił pracownikom normalne pensje i tzw. "trzynastki", które przysługują na podstawie ustawy. Upraszczając sprawę, należy podzielić sobie kwoty z 2015 r. przez dwa. Dopiero wtedy można je porównywać z kwotami z marca 2011 r., w którym "trzynastek" nie było, bo urząd płacił w innym miesiącu. Osoby piszące na facebooku "nasza gmina puławy" proszę o trochę więcej rzetelności w swojej pracy. Krytyka jest ważna i pożyteczna, pod warunkiem, że jest mądra i konstruktywna. Szerzyć populizm potrafi każdy. Mądrze argumentować własne zdanie już tylko co niektórzy...
Rozwiń
GP
GP (4 maja 2015 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co do tego facebooka to chyba już wszyscy mogli ocenić czemu on służy. Ciekawe np. ile czasu zajmie "redaktorom" dotarcie do niewątpliwie publicznej już od czwartku informacji, że Wójt Brzeziński wbrew nadziejom życzliwych podpisał umowę na rozbudowę szkoły w Górze Puławskiej i projekt rozbudowy szkoły w Gołębiu. Ale może te informacje nie pasują do przyjętego sposobu "promowania Gminy"?

Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 07:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tytuł powinien brzmieć Wójt donosi na radnych! Ciekawe skąd ma takie ciągoty??
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 07:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ściema jak nic. Wójt rozdaje nagrody a niby martwi się o finanse gminy. Żenada
Rozwiń
Gość
Gość (4 maja 2015 o 06:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sekretarz jeszcze nagrodę wzięła!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!