środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Romowie nie chcieli już mieszkać przy ul. Romów. Jest decyzja radnych

Dodano: 21 września 2017, 09:02

Jest decyzja Komisji Promocji Miasta, Kultury i Współpracy Rady Miasta Puławy odnośnie postulatu mieszkańców bloku komunalnego przy ulicy Romów o zmianę adresu.

Radni uznali, że wbrew argumentom wnioskodawcy, nazwa nie jest uwłaczająca ani obraźliwa.

Zdaniem mieszkańców bloku przy ul. Romów 11, który w większości zamieszkają osoby narodowości romskiej, ich adres stał się powodem napiętnowania. Jak napisali we wniosku złożonym do prezydenta, nazwa ulicy Romów, przy której mieszkają, wzmaga w nich poczucie segregacji narodowościowej. Ich zdaniem władze miasta powinny zgodzić się na zmianę adresu ich bloku, co według lokatorów pozwoliłoby uniknąć negatywnych reakcji, z jakimi spotykają się po jego podaniu. Sprawa została skierowana do rozpatrzenia przez radnych z komisji kultury. Podczas ostatniego posiedzenia samorządowcy zdecydowali się na odrzucenie w całości wniosku mieszkańców ul. Romów 11.

– Na mój wniosek zostało to odrzucone. Uważam, że wbrew temu, co napisali wnioskodawcy, nazwa o której mowa, nikomu nie uwłacza. Poza tym zgoda na jej zmianę przy obecnym poziomie napięcia różnych środowisk, nie wyszłaby nikomu na dobre – tłumaczy Artur Kwapiński (PiS).

Podobnego zdania jest radny Ireneusz Rzepkowski (PiS). – Uznaliśmy po prostu, że nazwa tej ulicy absolutnie nie ma zabarwienia negatywnego i jest zupełnie normalna, istniejąca w naszym języku.

Za odrzuceniem wniosku głosował także radny Paweł Maj. – Powinniśmy zastanowić się raczej nad tym, dlaczego dzisiaj ta nazwa, w przekonaniu samych Romów wydaje się być wymowna, piętnująca, czy stygmatyzująca. Czy nie jest tak, że to oni sami, swoim postępowaniem, na taki odbiór sobie zapracowali – mówi samorządowiec, którego zdaniem Romowie powinni ten adres traktować jako nobilitację i pracować na jego dobre imię.

W związku z decyzją komisji, sprawa zmiany adresu bloku na razie nie trafi na obrady rady miasta.

Tytus:)
GOŚĆ
Mieszkanka
(67) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tytus:)
Tytus:) (24 września 2017 o 14:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyjaśnijmy sobie jedną sprawę. Znacie takie przysłowie, że "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby"? Te leniwe łajzy żyją z naszych podatków i nie wnoszą żadnego wkładu w nasze społeczeństwo. Jeśli kupią sobie mieszkania za zarobione przez siebie pieniądze to niech decydują o nazwie ulicy. Na chwilę obecną my Polay ich utrzymujemy i my a nie oni decydujemy o nazwach ulic, za które płacimy.
Rozwiń
GOŚĆ
GOŚĆ (23 września 2017 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
SKĄD TAKA WIADOMOŚĆ ŻE CHCIELI TEJ NAZWY????!!! ZOSTAŁA WPROWADZONA I KONIEC. 
Rozwiń
Mieszkanka
Mieszkanka (23 września 2017 o 07:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakiej dyskryminacji? Ja się czuję dyskryminowana. Ciężko pracuję na życie, płacę spore podatki, dzięki którym nasze miasto i gmina się rozwijają. A co robią dla naszego miasta mieszkańcy ulicy Romów?
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2017 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy zapłaciliby za zmianę nazwy ulicy? Pieniędzmi uzyskanymi z pracy rak swoich?
Rozwiń
Gość
Gość (22 września 2017 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W 98 prosili o nazwę ulica Romów. Co sie zmieniło od 98 r?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (67)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!