Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 grudnia 2005 r.
20:57
Edytuj ten wpis

Sanatorium pod klepsydrą

Autor: Zdjęcie autora Ewa Stępień
0 0 A A

Osuszają błota, które nadają miasteczku mikroklimat ściągający kuracjuszy z całej Polski - alarmuje profesor Maria Szyszkowska, była senator, pisarka związana z Nałęczowem. - Stawiają hotele, baseny. W pogoni za pieniędzmi zabijają uzdrowisko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od ponad dwóch wieków przyjeżdżają do Nałęczowa chorzy na serce z całej Polski. Bo tylko tutaj jest specyficzny, jedyny w swoim rodzaju mikroklimat, który leczy.
- Nałęczów jest jednym z nielicznych uzdrowisk z lokalnym klimatem. Kształtuje go wilgotność gleby, roślinność, nasłonecznienie - wyjaśnia prof. Bronisław Janiec z Zakładu Hydrografii UMCS.
Uzdrowisko Nałęczów jest jedynym sprywatyzowanym w Polsce. Właścicielem jest holenderska firma East Spring International. Od kiedy do Nałęczowa wszedł obcy kapitał, zmiany widać gołym okiem. Stanęło Atrium, centrum hydroterapii. Nieco dalej Termy Pałacowe - hotel z restauracją. Oraz nowoczesne sanatorium przy Kościuszki. I na tym się nie zakończy. Nie licząc prywatnych inwestorów, których ekskluzywne posesje wyrastają w różnych częściach uzdrowiska.
Prof. Szyszkowska twierdzi, że inwestycyjny boom może się źle zakończyć. Zwraca uwagę na osuszanie bagien w dolinie Bystrej i Bochotniczanki. Prof. Iwo Wojciechowski, kierownik Katedry Ekologii Ogólnej Akademii Rolniczej w Lublinie, podziela niepokój Szyszkowskiej. - Odradzałbym ekspansywne osuszanie terenów i budowanie - sugeruje. - Na mikroklimat wpływa stała wilgotność powietrza, która zależy m.in. od parowania podmokłości. W dość krótkim czasie może dojść do zlikwidowania klimatu, dla którego przyjeżdżają ludzie z całej Polski.
Profesor Janiec zaznacza, że byłby ostrożny w ocenie. - Trudno powiedzieć, czy rozbudowa niszczy mikroklimat - mówi. - Trzeba byłoby zrobić badania.
A takich nikt w ostatnich latach nie przeprowadził. Zdaniem Adama Madejskiego, dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych sprawę powinni rzetelnie zbadać specjaliści. - Klimat Nałęczowa bierze się z wilgotności doliny, w której leży. No, ale z drugiej strony trudno zabronić ludziom budowania się - dodaje dyrektor.
Szefowie nie sprywatyzowanych uzdrowisk nałęczowskich dystansują się od poczynań holenderskiego inwestora. - Sprywatyzowane uzdrowisko idzie w kierunku komercjalizacji i turystyki zdrowotnej - uważa Michał Jedenak, dyrektor Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego. Ich nie interesuje pacjent i jego leczenie, lecz zdrowa osoba. Wychodzą z założenia, że co się sprzeda, jest dobre. Alkohol też. U mnie nie ma fryzjera, manicure. Powiem ironicznie: "najlepiej otworzyć jeszcze kasyno w Pałacu Małachowskich”.
Właściciel prywatnego uzdrowiska nie traktuje poważnie niepokojów o mikroklimat. - Nasze inwestycje stanęły na obszarach już wcześniej zagospodarowanych - mówi Mirosław Przesmycki, dyrektor Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów SA. - Na przykład Atrium na miejscu rozlewni wody. Nie było potrzeby osuszania terenu. Skoro obiekty są, oznacza to, że dostały zgodę wymaganych instytucji: samorządu, konserwatora zabytków, przyrody, ministerstwa zdrowia.
Zbigniew Pacholik, zastępca burmistrza Nałęczowa zapewnia, że żadnej dowolności w budowaniu nie ma. - Spora część miasteczka należy do uzdrowiskowej strefy - tłumaczy. - Gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego w oparciu, o który wydaje pozwolenia na budowę.
Podobnie mówi Zdzisław Strycharz, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ale dodaje, że zagadnienie jest warte przyjrzenia się. - Jaki sens będzie miało budowanie nowych sanatoriów, kiedy zabijemy klimat uzdrowiska? - pyta. •

Pozostałe informacje

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium