Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 lipca 2015 r.
21:58

Tak może się zmienić kamieniołom w Kazimierzu Dolnym. Konkurs rozstrzygnięty (wizualizacje)

0 13 A A
Wizualizacje Pracownia Architektoniczna „Marka”
Wizualizacje Pracownia Architektoniczna „Marka”

Nowy budynek z salami wystawienniczymi, plac z miejscem na jarmarki i koncerty oraz kąpielisko nad Wisłą. Tak mogą się zmienić okolice kamieniołomu. W niedzielę rozstrzygnięto konkurs na koncepcję jego zagospodarowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wygrała go Pracownia Architektoniczna „Marka” z Puław. Zwycięzcy dostali nagrodę w wysokości 55 tys. złotych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. – Dużym atutem tej pracy jest przepięknie domknięta kompozycja poprzez budynek z zielonym dachem, którego fasada jest otwarta na kamieniołom – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca sądu konkursowego. – Przed budynkiem jest plac, na którym będą mogły odbywać się jarmarki, koncerty, targi i inne imprezy. W ten sposób będzie można odciążyć Rynek.

Rupiewicz zaznacza, że projekt stawia na piękno kazimierskiego krajobrazu. – Zakłada utworzenie kilku przestrzeni plenerowych z wykorzystaniem dzikiej łąki oraz zaprojektowanego ogrodu. Będzie je można wykorzystywać np. do ustawiania rzeźb plenerowych, które mają w Kazimierzu bardzo bogatą tradycję. Zakłada także utworzenie platform widokowych z windą, ogrodu sensorycznego i siłowni plenerowej – mówi Rupiewicz. – Na szczycie ściany kamieniołomu ma stanąć rzeźba, która uatrakcyjni przestrzeń. Jedynym mankamentem tej pracy jest niezbyt fortunnie rozwiązana kwestia wody i ogólnodostępnego kąpieliska. Projektanci proponują utworzenie takiego miejsca w linii Wisły, która jest rzeką dziką i nieprzewidywalną, nie nadaje się więc do takiej funkcji.

Wyróżnienie i 5 tysięcy złotych dostała praca biura projektowego Bolesława Stelmacha. – Miała wiele plusów, ale była za mało uniwersalna i zbyt kosztowna. Zakładała utworzenie geocentrum za ok. 40 milionów złotych. To atrakcja dla wąskiego grona odbiorców, a kamieniołom ma być miejscem dostępnym dla wszystkich – tłumaczy Rupiewicz. – Przyznaliśmy też wyróżnienie honorowe dla dwóch młodych architektek ze Strzegomia. Doskonale rozwiązały kwestię wody proponując ogólnodostępne kąpielisko oraz wielofunkcyjny budynek z atrakcyjnie zaproponowaną szczeliną, która miałaby być ciągiem spacerowym.

Laureatki dostały nagrodę ufundowaną przez burmistrza w wysokości 500 zł i 1000 złotych od Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.

Do drugiego etapu konkursu na koncepcję zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym przeszło w sumie 10 z 30 zgłoszonych prac z całej Polski. Oceniali je architekci i naukowcy z m.in. z Politechniki Krakowskiej, UMCS i IUNG w Puławach.

Kiedy kazimierski kamieniołom się zmieni? – To był na razie konkurs ideowy. Zobaczymy jakie fundusze na przebudowę uda się pozyskać – odpowiada Romana Rupiewicz.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ktośka / 28 lipca 2015 o 20:03

w jakim celu ta winda ?

mam nadzieję że da to możliwość zwiedzania osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz rodzicom z małymi dziećmi w wózkach.   OBY..

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 20:00
a o niepełnosprawnych lub rodzicach z małymi dziećmi w wózkach w tym projekcie pomyślano? nie widzę żeby ten projekt był przystosowany dla WSZYSTKICH
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 13:10
Na oficjalnej stronie Urzedu Miasta Kazimierz Dolny został zamieszczony rzeczowy artykuł. Podaję cytat: Zwycięzcy zaproponowali pracę roboczo zatytułowaną „magiczne krajobrazy” lub „sanktuarium cudownych krajobrazów”. Do kamieniołomu wchodzi się przez ogród formalny. Kompozycję dna kamieniołomu zamyka budynek, utytułowany prostopadle do linii Wisły, ulokowany w kącie pod lasem, u stóp Albrechtówki. Budynek ma zielony dach i pełną prostoty fasadę, wręcz o przemysłowej formie. Oczywiście elewacja może być taka lub inna, na tym etapie nie ma to znaczenia. Nie był to konkurs piękności na konkretną budowlę. Ważne, że obiekt jest uniwersalny i wielofunkcyjny, spełniający potrzeby mieszkańców, jest miejscem aktywizującym społeczeństwo do różnorodnych działań. Przed budynkiem znajduje się plac, który może służyć do organizacji koncertów, jarmarków, imprez plenerowych... taka kazimierska agora, z usytuowanym nieopodal zapleczem gastronomicznym (restauracje, kawiarnie). Centrum kamieniołomu stanowi plac o kolistym kształcie, który następnie przechodzi płynnie w dziką, ponad hektarową łąkę, biegnąca już w stronę ulicy Krakowskiej. W przestrzeni przewidziano także ogród sensoryczny i motoryczny, sadzawkę i miejsce przeznaczone na park z rzeźbami plenerowymi. Ten pomysł jest strzałem w dziesiątkę, ma bowiem w Kazimierzu swoje tradycje, przejawiające się w twórczości wielkiego mistrza XX wieku – Stanisława Szukalskiego. Projekt podkreśla walory widokowe, pozwala je odkrywać, a nie zakrywać. Lokalizacja budynku nie zaśmieca przestrzeni, umożliwiając ewentualnie w dalekiej przyszłości zmianę funkcji, jeśli zajdzie taka potrzeba wśród następnych pokoleń mieszkańców. Mankamentem pracy jest słabo rozwiązana potrzeba kąpieliska ogólnodostępnego. Autorzy proponują takie w międzywalu Wisły, której żywioł jest przecież nieobliczalny. Nie ma jednak pracy idealnej, i zawsze każdą trzeba jeszcze dopracować, poprawić. Ta praca stawia na krajobraz a funkcje jej nadane nie są monotematyczne i dominujące. O dwóch pozostałych zwycięskich pracach napiszemy niebawem...
Na oficjalnej stronie Urzedu Miasta Kazimierz Dolny został zamieszczony rzeczowy artykuł. Podaję cytat: Zwycięzcy zaproponowali pracę roboczo zatytułowaną „magiczne krajobrazy” lub „sanktuarium cudownych krajobrazów”. Do kamieniołomu wchodzi się przez ogród formalny. Kompozycję dna kamieniołomu zamyka budynek, utytułowany prostopadle do linii Wisły, ulokowany w kącie pod lasem, u stóp Albrechtówki. Budynek ma zielony dach i pełną prostoty fasadę, wręcz o przemysłowej formie. Oczywiście elewacja może być taka lub inna, na tym etapie nie ma t... rozwiń
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 21:46
a czy o drodze dojazdowej ul. Krakowska pomyślano
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 17:54
Proszę spojrzeć na projekt młodych architektek - to było to!!!!!!
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 17:43
Katastrofa. Brakuje mi tu tylko mcdonalda. Po co zmieniać coś co jest naturalne i piękne. Kazimierz idzie zdecydowanie w złym kierunku.
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 14:58
Okropny, nadmuchany jak ten balon na obrazku - prowincjonalizm.
Avatar
User / 27 lipca 2015 o 12:55

Dzisiaj się nie buduje funkcjonalnie tylko ładnie. Kogo tam obchodzi, że nie będzie praktycznie ani odnosiło się do natury. Będzie tak jak z przystankami autobusowymi w Kielcach są ładne szklano stalowe ale nie funkcjonalne tak samo będzie w Kazimierzu Dolnym z kamieniołomem.

P.S. Jestem ciekaw czy DW ocenzuruje mój post ponieważ nie wszystko publikują.

Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 09:19
Jak dla mnie to wystarczy teren ładnie uporządkować - drogę poprowadzić, ewentualnie jakieś ścieżki wytyczyć i wszystko. Po co stawiać tam jakieś budynki - teren jest spokojny przy lesie nad Wisłą i moim zdaniem nie powinno się go aż tak mocno modyfikować. Gdzie jakaś harmonia w tym wszystkim?. Ta winda jak na piedestale - co to ma być? Ktoś chyba się za bardzo podniecił dzisiejszymi możliwościami technologicznymi a zapomniał o estetyce. Jak dla mnie przerost formy nad treścią. Mam nadzieje, że zaproponowane pomysły zakończą swój byt na idei, a ich materia zostanie pokonana przez materializm - bo na rozsądek to tu nie liczę. Niestety ...
Jak dla mnie to wystarczy teren ładnie uporządkować - drogę poprowadzić, ewentualnie jakieś ścieżki wytyczyć i wszystko. Po co stawiać tam jakieś budynki - teren jest spokojny przy lesie nad Wisłą i moim zdaniem nie powinno się go aż tak mocno modyfikować. Gdzie jakaś harmonia w tym wszystkim?. Ta winda jak na piedestale - co to ma być? Ktoś chyba się za bardzo podniecił dzisiejszymi możliwościami technologicznymi a zapomniał o estetyce. Jak dla mnie przerost formy nad treścią. Mam nadzieje, że zaproponowane pomysły zakończą swój byt na idei... rozwiń
Avatar
jon / 27 lipca 2015 o 07:47

w jakim celu ta winda ?

Avatar
ktośka / 28 lipca 2015 o 20:03

w jakim celu ta winda ?

mam nadzieję że da to możliwość zwiedzania osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz rodzicom z małymi dziećmi w wózkach.   OBY..

Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 20:00
a o niepełnosprawnych lub rodzicach z małymi dziećmi w wózkach w tym projekcie pomyślano? nie widzę żeby ten projekt był przystosowany dla WSZYSTKICH
Avatar
Gość / 28 lipca 2015 o 13:10
Na oficjalnej stronie Urzedu Miasta Kazimierz Dolny został zamieszczony rzeczowy artykuł. Podaję cytat: Zwycięzcy zaproponowali pracę roboczo zatytułowaną „magiczne krajobrazy” lub „sanktuarium cudownych krajobrazów”. Do kamieniołomu wchodzi się przez ogród formalny. Kompozycję dna kamieniołomu zamyka budynek, utytułowany prostopadle do linii Wisły, ulokowany w kącie pod lasem, u stóp Albrechtówki. Budynek ma zielony dach i pełną prostoty fasadę, wręcz o przemysłowej formie. Oczywiście elewacja może być taka lub inna, na tym etapie nie ma to znaczenia. Nie był to konkurs piękności na konkretną budowlę. Ważne, że obiekt jest uniwersalny i wielofunkcyjny, spełniający potrzeby mieszkańców, jest miejscem aktywizującym społeczeństwo do różnorodnych działań. Przed budynkiem znajduje się plac, który może służyć do organizacji koncertów, jarmarków, imprez plenerowych... taka kazimierska agora, z usytuowanym nieopodal zapleczem gastronomicznym (restauracje, kawiarnie). Centrum kamieniołomu stanowi plac o kolistym kształcie, który następnie przechodzi płynnie w dziką, ponad hektarową łąkę, biegnąca już w stronę ulicy Krakowskiej. W przestrzeni przewidziano także ogród sensoryczny i motoryczny, sadzawkę i miejsce przeznaczone na park z rzeźbami plenerowymi. Ten pomysł jest strzałem w dziesiątkę, ma bowiem w Kazimierzu swoje tradycje, przejawiające się w twórczości wielkiego mistrza XX wieku – Stanisława Szukalskiego. Projekt podkreśla walory widokowe, pozwala je odkrywać, a nie zakrywać. Lokalizacja budynku nie zaśmieca przestrzeni, umożliwiając ewentualnie w dalekiej przyszłości zmianę funkcji, jeśli zajdzie taka potrzeba wśród następnych pokoleń mieszkańców. Mankamentem pracy jest słabo rozwiązana potrzeba kąpieliska ogólnodostępnego. Autorzy proponują takie w międzywalu Wisły, której żywioł jest przecież nieobliczalny. Nie ma jednak pracy idealnej, i zawsze każdą trzeba jeszcze dopracować, poprawić. Ta praca stawia na krajobraz a funkcje jej nadane nie są monotematyczne i dominujące. O dwóch pozostałych zwycięskich pracach napiszemy niebawem...
Na oficjalnej stronie Urzedu Miasta Kazimierz Dolny został zamieszczony rzeczowy artykuł. Podaję cytat: Zwycięzcy zaproponowali pracę roboczo zatytułowaną „magiczne krajobrazy” lub „sanktuarium cudownych krajobrazów”. Do kamieniołomu wchodzi się przez ogród formalny. Kompozycję dna kamieniołomu zamyka budynek, utytułowany prostopadle do linii Wisły, ulokowany w kącie pod lasem, u stóp Albrechtówki. Budynek ma zielony dach i pełną prostoty fasadę, wręcz o przemysłowej formie. Oczywiście elewacja może być taka lub inna, na tym etapie nie ma t... rozwiń
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 21:46
a czy o drodze dojazdowej ul. Krakowska pomyślano
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 17:54
Proszę spojrzeć na projekt młodych architektek - to było to!!!!!!
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 17:43
Katastrofa. Brakuje mi tu tylko mcdonalda. Po co zmieniać coś co jest naturalne i piękne. Kazimierz idzie zdecydowanie w złym kierunku.
Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 14:58
Okropny, nadmuchany jak ten balon na obrazku - prowincjonalizm.
Avatar
User / 27 lipca 2015 o 12:55

Dzisiaj się nie buduje funkcjonalnie tylko ładnie. Kogo tam obchodzi, że nie będzie praktycznie ani odnosiło się do natury. Będzie tak jak z przystankami autobusowymi w Kielcach są ładne szklano stalowe ale nie funkcjonalne tak samo będzie w Kazimierzu Dolnym z kamieniołomem.

P.S. Jestem ciekaw czy DW ocenzuruje mój post ponieważ nie wszystko publikują.

Avatar
Gość / 27 lipca 2015 o 09:19
Jak dla mnie to wystarczy teren ładnie uporządkować - drogę poprowadzić, ewentualnie jakieś ścieżki wytyczyć i wszystko. Po co stawiać tam jakieś budynki - teren jest spokojny przy lesie nad Wisłą i moim zdaniem nie powinno się go aż tak mocno modyfikować. Gdzie jakaś harmonia w tym wszystkim?. Ta winda jak na piedestale - co to ma być? Ktoś chyba się za bardzo podniecił dzisiejszymi możliwościami technologicznymi a zapomniał o estetyce. Jak dla mnie przerost formy nad treścią. Mam nadzieje, że zaproponowane pomysły zakończą swój byt na idei, a ich materia zostanie pokonana przez materializm - bo na rozsądek to tu nie liczę. Niestety ...
Jak dla mnie to wystarczy teren ładnie uporządkować - drogę poprowadzić, ewentualnie jakieś ścieżki wytyczyć i wszystko. Po co stawiać tam jakieś budynki - teren jest spokojny przy lesie nad Wisłą i moim zdaniem nie powinno się go aż tak mocno modyfikować. Gdzie jakaś harmonia w tym wszystkim?. Ta winda jak na piedestale - co to ma być? Ktoś chyba się za bardzo podniecił dzisiejszymi możliwościami technologicznymi a zapomniał o estetyce. Jak dla mnie przerost formy nad treścią. Mam nadzieje, że zaproponowane pomysły zakończą swój byt na idei... rozwiń
Avatar
jon / 27 lipca 2015 o 07:47

w jakim celu ta winda ?

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochodem bez prawa jazdy, ale pod okiem rodzica. Czy ten pomysł sprawdzi się w Polsce?

Samochodem bez prawa jazdy, ale pod okiem rodzica. Czy ten pomysł sprawdzi się w Polsce? 0 0

Nauka jazdy samochodem pod okiem rodziców? Minister infrastruktury chce, by było to możliwe pomiędzy ukończeniem oficjalnego kursu a egzaminem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 8

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 1 2

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 80 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 5

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 30

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 3 2

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 51 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 52 11

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.