sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Tak może się zmienić kamieniołom w Kazimierzu Dolnym. Konkurs rozstrzygnięty (wizualizacje)

Dodano: 26 lipca 2015, 21:58

Wizualizacje Pracownia Architektoniczna „Marka”
Wizualizacje Pracownia Architektoniczna „Marka”

Nowy budynek z salami wystawienniczymi, plac z miejscem na jarmarki i koncerty oraz kąpielisko nad Wisłą. Tak mogą się zmienić okolice kamieniołomu. W niedzielę rozstrzygnięto konkurs na koncepcję jego zagospodarowania.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wygrała go Pracownia Architektoniczna „Marka” z Puław. Zwycięzcy dostali nagrodę w wysokości 55 tys. złotych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. – Dużym atutem tej pracy jest przepięknie domknięta kompozycja poprzez budynek z zielonym dachem, którego fasada jest otwarta na kamieniołom – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca sądu konkursowego. – Przed budynkiem jest plac, na którym będą mogły odbywać się jarmarki, koncerty, targi i inne imprezy. W ten sposób będzie można odciążyć Rynek.

Rupiewicz zaznacza, że projekt stawia na piękno kazimierskiego krajobrazu. – Zakłada utworzenie kilku przestrzeni plenerowych z wykorzystaniem dzikiej łąki oraz zaprojektowanego ogrodu. Będzie je można wykorzystywać np. do ustawiania rzeźb plenerowych, które mają w Kazimierzu bardzo bogatą tradycję. Zakłada także utworzenie platform widokowych z windą, ogrodu sensorycznego i siłowni plenerowej – mówi Rupiewicz. – Na szczycie ściany kamieniołomu ma stanąć rzeźba, która uatrakcyjni przestrzeń. Jedynym mankamentem tej pracy jest niezbyt fortunnie rozwiązana kwestia wody i ogólnodostępnego kąpieliska. Projektanci proponują utworzenie takiego miejsca w linii Wisły, która jest rzeką dziką i nieprzewidywalną, nie nadaje się więc do takiej funkcji.

Wyróżnienie i 5 tysięcy złotych dostała praca biura projektowego Bolesława Stelmacha. – Miała wiele plusów, ale była za mało uniwersalna i zbyt kosztowna. Zakładała utworzenie geocentrum za ok. 40 milionów złotych. To atrakcja dla wąskiego grona odbiorców, a kamieniołom ma być miejscem dostępnym dla wszystkich – tłumaczy Rupiewicz. – Przyznaliśmy też wyróżnienie honorowe dla dwóch młodych architektek ze Strzegomia. Doskonale rozwiązały kwestię wody proponując ogólnodostępne kąpielisko oraz wielofunkcyjny budynek z atrakcyjnie zaproponowaną szczeliną, która miałaby być ciągiem spacerowym.

Laureatki dostały nagrodę ufundowaną przez burmistrza w wysokości 500 zł i 1000 złotych od Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza.

Do drugiego etapu konkursu na koncepcję zagospodarowania kamieniołomu w Kazimierzu Dolnym przeszło w sumie 10 z 30 zgłoszonych prac z całej Polski. Oceniali je architekci i naukowcy z m.in. z Politechniki Krakowskiej, UMCS i IUNG w Puławach.

Kiedy kazimierski kamieniołom się zmieni? – To był na razie konkurs ideowy. Zobaczymy jakie fundusze na przebudowę uda się pozyskać – odpowiada Romana Rupiewicz.

ktośka
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ktośka
ktośka (28 lipca 2015 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

w jakim celu ta winda ?

mam nadzieję że da to możliwość zwiedzania osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz rodzicom z małymi dziećmi w wózkach.   OBY..

Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2015 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a o niepełnosprawnych lub rodzicach z małymi dziećmi w wózkach w tym projekcie pomyślano? nie widzę żeby ten projekt był przystosowany dla WSZYSTKICH
Rozwiń
Gość
Gość (28 lipca 2015 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na oficjalnej stronie Urzedu Miasta Kazimierz Dolny został zamieszczony rzeczowy artykuł. Podaję cytat: Zwycięzcy zaproponowali pracę roboczo zatytułowaną „magiczne krajobrazy” lub „sanktuarium cudownych krajobrazów”. Do kamieniołomu wchodzi się przez ogród formalny. Kompozycję dna kamieniołomu zamyka budynek, utytułowany prostopadle do linii Wisły, ulokowany w kącie pod lasem, u stóp Albrechtówki. Budynek ma zielony dach i pełną prostoty fasadę, wręcz o przemysłowej formie. Oczywiście elewacja może być taka lub inna, na tym etapie nie ma to znaczenia. Nie był to konkurs piękności na konkretną budowlę. Ważne, że obiekt jest uniwersalny i wielofunkcyjny, spełniający potrzeby mieszkańców, jest miejscem aktywizującym społeczeństwo do różnorodnych działań. Przed budynkiem znajduje się plac, który może służyć do organizacji koncertów, jarmarków, imprez plenerowych... taka kazimierska agora, z usytuowanym nieopodal zapleczem gastronomicznym (restauracje, kawiarnie). Centrum kamieniołomu stanowi plac o kolistym kształcie, który następnie przechodzi płynnie w dziką, ponad hektarową łąkę, biegnąca już w stronę ulicy Krakowskiej. W przestrzeni przewidziano także ogród sensoryczny i motoryczny, sadzawkę i miejsce przeznaczone na park z rzeźbami plenerowymi. Ten pomysł jest strzałem w dziesiątkę, ma bowiem w Kazimierzu swoje tradycje, przejawiające się w twórczości wielkiego mistrza XX wieku – Stanisława Szukalskiego. Projekt podkreśla walory widokowe, pozwala je odkrywać, a nie zakrywać. Lokalizacja budynku nie zaśmieca przestrzeni, umożliwiając ewentualnie w dalekiej przyszłości zmianę funkcji, jeśli zajdzie taka potrzeba wśród następnych pokoleń mieszkańców. Mankamentem pracy jest słabo rozwiązana potrzeba kąpieliska ogólnodostępnego. Autorzy proponują takie w międzywalu Wisły, której żywioł jest przecież nieobliczalny. Nie ma jednak pracy idealnej, i zawsze każdą trzeba jeszcze dopracować, poprawić. Ta praca stawia na krajobraz a funkcje jej nadane nie są monotematyczne i dominujące. O dwóch pozostałych zwycięskich pracach napiszemy niebawem...
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy o drodze dojazdowej ul. Krakowska pomyślano
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2015 o 17:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę spojrzeć na projekt młodych architektek - to było to!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!