czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

"To był człowiek pozytywnie zakręcony". Ogromne zainteresowanie książką o Mikołaju Spózie

Dodano: 19 marca 2017, 21:56
Autor: rs

O tym kim był i co po sobie pozostawił jeden z najbardziej znanych i cenionych puławskich regionalistów, Mikołaj Spóz, na 245 stronach nowej książki biograficznej pisze Barbara Miluska. Prezentacja tego dzieła, połączona z wystawą fotograficzna, miała miejsce w piątek w Pałacu Czartoryskich.

Takiego zainteresowania książką w Puławach nie było od dawna. Autorka biografii opowiadając o niej, przemawiała do wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Kongresowej. Zanim rozpoczęła się ta uroczystość po lekturę ustawiły się długie kolejki, a chętni wcześniej zapisywali się na specjalnie listy. Nic w tym dziwnego, bo to biografia człowieka, którego większość z obecnych nie tylko ceniła, ale także znała osobiście.

Za napisanie książki o Mikołaju Spózie zabrała się Barbara Miluska z Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oświatowego w Puławach, która za pomoc w jej powstaniu podziękowała dyrektorowi IUNG, prof. Wiesławowi Oleszkowi i Grażynie Hołubowicz-Klizie. Sam proces pisania dzieła zatytułowanego "Mikołaj Spóz, człowiek zwyczajny i niezwykły" autorka porównała do długiej, trudnej podróży, w której należy zadbać o ład historyczny i umiejętnie posegregować zdobyte informacje.

 Mojego bohatera cechowała szlachetna pasja, która jest motorem życia, daje energię pobudza kreatywność, jak napisała we wstępie Renata Siedlaczek, to właśnie te słowa stanową motyw przewodni, lejtmotiv tej książki  mówiła Barbara Miluska.

O Mikołaju Spózie wspomniał także prof. Oleszek.  To był człowiek pozytywnie zakręcony, podobnie zresztą jak pani Barbara. Oby więcej takich pozytywnie zakręconych ludzi było wśród nas  powiedział.

Prezentację dzieła uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żyrzynie. Uczestnicy uroczystości mieli okazję obejrzeć także nową wystawę zdjęć w czytelni Centralnej Biblioteki Rolniczej, poświęconą Mikołajowi Spózowi. Książka o nim to dość obszerna pozycja składająca się z 245 stron i 11 rozdziałów. Jak zaznaczyła jej autorka, zastosowany został w niej zabieg odwrócenia chronologii wydarzeń, restrospekcja. Na początku więc czytelnicy przeniosą się do kościoła pw. św. Józefa na Włostowicach, gdzie odbyło się pożegnanie regionalisty, a następnie będą mogli prześledzić koleje jego życia i poznać twórczość.

Wydawcą książki jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oświatowego w Puławach.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!