niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

Utrudnienia dla organizacji pozarządowych startujących w konkursach? Radni PiS przegłosowali poprawkę

Dodano: 4 grudnia 2016, 11:54

Radni zmieniają zasady organizacji miejskich konkursów skierowanych do organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Pojawią się limity na koszty poboczne, np. administracyjne, czy marketingowe.

Poprawka została zgłoszona podczas ostatniej sesji, tuż przed głosowaniem projektu uchwały. Propozycję klubu radnych PiS złożył radny Piotr Wójcik. – Chodzi o to, żeby organizacje rozsądnie planowały budżety przedsięwzięć i koszta pośrednie nie przekraczały 15 procent – wyjaśnia radny Artur Kwapiński.

Propozycja radnych zaskoczyła urzędników. Wiceprezydent Ewa Wójcik dopytywała radnych o definicję kosztów pośrednich, podkreślając trudności, jakie mogą nastąpić z powodu nieprecyzyjnych sformułowań w treści uchwały. Miejski prawnik podzielił się natomiast swoimi wątpliwościami dotyczącymi umiejscowienia nowego zapisu w proponowanym punkcie regulaminu. Radni poprosili o krótką przerwę, a tuż po niej przegłosowali swoją poprawkę do uchwały.

Na czym polegać będą zmiany? Dotychczas odgórnych limitów na ogół nie stosowano, a do każdego zadania urzędnicy podchodzili indywidualnie. Jeśli jakieś wydatki wzbudzały wątpliwości Wydziału Spraw Społecznych, kontaktowano się z oferentami i proponowano zmiany. Od nowego roku ta dowolność w limitowaniu wydatków ma zostać zastąpiona nową, powszechną zasadą ograniczającą koszty pośrednie (np. administracyjne, obsługi).

– Moim zdaniem 15-procentowy limit na wydatki administracyjne w zadaniach konkursowych nie powinien stanowić żadnego kłopotu dla tego rodzaju organizacji. Trudno mi sobie wyobrazić jakiekolwiek projekt, w którym udział tych kosztów byłby na tyle wysoki, że przekraczałby 15 procent – mówi Maryla Miłek, prezes Fundacji BezMiar. – Chyba, że koszty marketingowe zostaną w całości uznane jako koszt poboczny. Wtedy organizacje pozarządowe mogą mieć z tym problem, ale najważniejsze moim zdaniem jest to, że wszystkie organizacje będą traktowane na równych, takich samych zasadach – dodaje.

– W nowych wzorach ofert funkcjonuje podział na dwa rodzaje kosztów: merytoryczne i koszty obsługi zadania publicznego, w tym koszty administracyjne (...) Komisje opiniujące oferty na pewno będą kierowały się obowiązującymi przepisami – zapewnia Anna Maj, kierownik Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Puławy.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmiana robiona jest tylko i wyłącznie aby radny dyktafon i jego świta wygrywali wszelkie konkursy. Pan panie radny dyktafonie radości nie kryłeś ze teraz (po wygranych wyborach) to się będziesz mógł nachapać bez granic na te swoje marne stowarzyszonka. Prostactwo, chamstwo i pislam kwitnie w mieście.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie to jest smutne, że osoby które nie mają pojęcia jak wygląda od strony praktycznej i finansowej realizacja takiego projektu, wypowiadają się i decydują o wielkości kosztów. Przyjrzyjmy się: dostając półroczny projekt na kwotę np. 10000 zł , 15% to 1500zł na koszty pośrednie (wynagrodzenie koordynatora, księgowego ale i czynsz, rachunki, prąd, gaz, telefon). 1500 podzielić na 6 m-cy to daje 250zł. Jak za takie pieniądze można mówić o profesjonalnym zarządzaniu czy księgowaniu? To jest śmiech na sali i robienie po kosztach (WOLONTARIAT). Ale pewnie, co niektórzy i tak będą cedzić jak to NGOsy kradną i defraudują ...
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 16:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uuu... to już nie będzie ochleju na rozpoczęcie i zakończenie projektów?
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
radny Kwapiński... i wszystko jasne...
Rozwiń
kip
kip (4 grudnia 2016 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"...im się chce coś zrobić"? Chyba tylko pasożywować na samorządowym budżecie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!