Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2016 r.
16:30

Reforma oświaty. Samorządowcy i nauczyciele wyliczyli "za" i "przeciw"

Autor: Zdjęcie autora oprac. ask
1 8 A A
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum

Zmiany w polskiej oświacie to gorący temat. Na fali rosnących protestów i coraz większych wątpliwości Fundacja Szkoła Liderów przeprowadziła obszerne badania pokazujące, co o ministerialnych propozycjach myślą samorządowcy i osoby reprezentujące organizacje pozarządowe zainteresowane edukacją, ale także nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz rodzice.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad połowa ankietowanych popiera zapowiedź wprowadzenia do placówek oświatowych szerokopasmowego internetu oraz wsparcie dla tzw. małych szkół, tak aby mogły zmieniać się w miejsca, które służą lokalnym społecznościom. Takie rozwiązanie popiera aż 62 proc. ankietowanych samorządowców i ponad 55 proc. rodziców i nauczycieli.

Z pozytywnym przyjęciem spotkały się pomysły na rozwój szkolnictwa zawodowego. Szczególnie samorządowcy patrzą przychylnie na „upraktycznienie” szkolnictwa. „Za” zapowiedzianym zmianom jest 27 proc. z nich. Ankietowani podkreślają, że jest to istotna i potrzebna zmiana, która wzmocni sieć szkół zawodowych, zapewni im odpowiednią jakość oraz pozwoli na przystosowanie metod edukacyjnych do bardziej praktycznego wymiaru.

Dużym poparciem cieszy się też likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty. Popiera go 24 proc. samorządowców, 33 proc. nauczycieli oraz 42 proc. rodziców.

– Sprawdzian jest bardzo stresujący dla uczniów i ich rodziców, dzieci uczą się rozwiązywania testów. Sprawdzian niczego nie wnosi a państwo ponosi duże koszty w związku z jego przeprowadzeniem – uważa jeden z nich.

Pojawiły się głosy, że niektóre samorządy nadmiernie koncentrowały się na testach jako jedynym mierniku pracy szkoły, jednak w przypadku ich likwidacji – nie ma
możliwości sprawdzania takich mierników jak Edukacyjna Wartość Dodana.

Ankietowanym przez FSL podoba się też pomysł wydłużenie nauki w liceach do 4 lat. „Za” jest 36 proc. nauczycieli i 35 proc. rodziców.

- W chwili obecnej liceum jest faktycznie takim kursem przygotowującym do matury. W II klasie uczniowie wybierając rozszerzenia znajdują się też w zupełnie innych klasach, grupach niż w klasie I. Wydłużenie liceum spowoduje większą identyfikację ze szkołą w związku z tym będzie można mówić o procesie wychowawczym, a ponadto wiedza ogólna absolwenta będzie bardziej szeroka - argumentują

Małe „ale”

Duże wątpliwości budzi natomiast pomysł na poprawienie bezpieczeństwa w szkołach poprzez wprowadzenie obowiązkowej rejestracji wszystkich wchodzących na teren placówki. Tylko 22 proc. rodziców patrzy na ten projekt przychylnie, a 24 proc. jest mu przeciwnym. Wątpliwości mają także samorządowcy i nauczyciele. Uważają oni, że takie rozwiązanie nie wpłynie na rozwiązanie problemu przemocy, a jedynie dostarczy mnóstwo niepotrzebnej dodatkowej pracy biurokratycznej. Wiele osób boi się też, że ich dane spisane przy wejściu do szkoły nie będą właściwie przechowywane i wpadną w niewłaściwe ręce.

Pojawiły się postulaty poszukiwania innych rozwiązań, które zwiększyłyby poczucie bezpieczeństwa dzieci. Jedna z ankietowanych osób zwróciła uwagę, że bezpieczeństwo kształtuje się na poziomie kultury szkoły dzięki zaangażowaniu osób, które w niej pracują.

- Bezpieczeństwo nie polega na rejestracji, tylko na wiedzy. Najlepszy system wiedzy, co dzieje się w szkole, widziałam w międzynarodowej szkole w Holandii. Po pierwsze, drzwi ze szklanymi oknami na górze i lista nieobecnych uczniów wypisana na karteczce powieszonej na haczyku obok drzwi. Dyrektor podczas lekcji może z korytarza widzieć, co się dzieje w klasie i ma bieżącą informację, ilu uczniów jest na lekcji. Najważniejsze jest to, że go to interesuje, bo nie siedzi w swoim pancernym gabinecie – podpowiada jedna z ankietowanych matek.

Zdecydowane „nie”

Największy sprzeciw wywołuje likwidacja gimnazjów. We wszystkich badanych grupach wynosi on ponad 30 proc. Największy opór zmiana ta ma wśród nauczycieli. Aż 43 proc. z nich opowiada się przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania. Tłumaczą, że wiązać się to będzie z utratą pracy oraz problemami wynikającymi z konieczności stworzenia nowej metodyki nauczania.

– Najbardziej boję się tempa zmian – przyznaje jeden z ankietowanych nauczycieli. - Tak na szybkiego, bez przemyślenia, przygotowania. Nie rozumiem po co? Każdy etap edukacyjny jest inny i uczy się w nim inaczej. Przez kilkanaście lat udało nam się zbudować dobre struktury gimnazjów i odpowiednio do nich przygotować nauczycieli.

Takie samo zdanie ma 32 proc. samorządowców i 30 proc. rodziców. Likwidację gimnazjów popiera natomiast 21 proc. rodziców, 19 proc. nauczycieli i 15 proc. samorządowców. Osoby, które chciałyby aby gimnazja wypadły z systemu oświaty uważają, że obowiązujący dziś system nie sprawdził się, a jego założenia były od początku błędne. Rodzice przychylni reformie dodają, że zmiana środowiska w trudnym okresie dojrzewania dla młodzieży jest bardzo niekorzystna. Nauczyciele podkreślają natomiast, że wprowadzenie gimnazjów obniżyło poziom szacunku młodzieży do instytucji szkoły.

Sporna historii

Z negatywnym odbiorem wiąże się też zwiększenie liczby godzin historii. Sprzeciwia się temu 32 proc. samorządowców, 20 proc. nauczycieli i 35 proc. rodziców. W tym przypadku duża jest też jednak liczba zwolenników takiego rozwiązania (28, 16 i 21 proc.). Przeciwnicy zwiększenia godzin na lekcje historii argumentują, że doprowadzi to do ograniczenia godzin z innych przedmiotów.

- Ale jakim kosztem? Czy kosztem nauk ścisłych i języków obcych? Bo jeśli tak, to będzie to niedobra zmiana. Oczywiście, rozumiem, że każdy obywatel powinien być świadomym historii własnego kraju, czy kraju, w którym mieszka, uczy się, żyje. Ale jestem przekonana, że nie liczba godzin, ale sposób przekazywania wiedzy, treści programowe, współpraca z organizacjami pozarządowymi, edukacja regionalna, rozwój czytelnictwa, wychowanie w duchu obywatelskim są kluczowe dla lepszego przyswajania treści historycznych – uważa jeden z nauczycieli.

Dać szansę

Drugą kwestią jest obawa przed upolitycznieniem nauczania historii. Wśród najbardziej krytykowanych pomysłów znajduje się też wydłużenie edukacji wczesnoszkolnej do czterech lat. Ankietowani uznali, że takie rozwiązani pozbawi dzieci możliwości rozwijania się pod okiem specjalistów z danych przedmiotów. Ten postulat popiera jedynie 4 proc. samorządowców, a 29 proc. jest mu zdecydowanie przeciwnych. Wśród nauczycieli i rodziców odnotowano odpowiednio 12 i 13 proc. poparcia i sprzeciw kształtujący się na poziomie 33 i 27 proc.

- Nie przedłużamy przedszkola z powodu obaw przed szkołą. Wysiłki należałoby skierować na łatwiejsze przekraczanie progów – apelują nauczyciele.

- Cztery lata to za długo. Dzieci się już teraz nudzą. Tylko część szkół wcześniej włącza dodatkową kadrę do edukacji wczesnoszkolnej z korzyścią dla dzieciaków, które pasjonują się naukami przyrodniczymi, fizyką, chemią. Lubią doświadczenia. Dajmy im szansę się rozwijać – dodają rodzice.

Sonda: Co sądzisz o reformie edukacji?

Liczba głosów: 255
62.35%
Nie popieram
19.61%
Popieram, powinna być przeprowadzona jak najszybciej
18.04%
Popieram, ale potrzeba więcej czasu na jej przygotowanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 października 2016 o 12:47
Reforma na tak, ale powinna objąć dopiero obecnych trzecioklasistów tak aby to oni począwszy od klasy IV szli programem przewidzianym dla 8 letniej szkoły podstawowej. Obecna klasa IV i starsi powinni iść obecnym systemem.
Avatar
Gość / 27 października 2016 o 08:10
rok nauk dłużej zawodu w szkołach zawodowych i technikach to dobra zmiana
Avatar
Gość / 27 października 2016 o 05:48
Hmm.Fajna sprawa. Nauczyciele popierają 4 letnie liceum, natomiast zdecydowanie sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. Chcą tym samym wydłużenia nauki młodzieży o rok.Cała historia ta pokazuje czyj interes tak naprawdę się liczy (czyt. nauczycielski). Wydłużenie nauki w liceach do lat 4 przy utrzymaniu gimnazjów miałoby sens jedynie wtedy (i mówię to jako praktyk), gdyby gimnazjum również było 4 letnie. Wtedy pewnie wszyscy nauczyciele byliby zadowoleni. Mniej natomiast pewnie zadowoleni byliby rodzice, którzy mieliby dwa lata dłużej swoje pociechy na utrzymaniu oraz sami uczniowie, którzy np. przygodę ze studiami rozpoczynali dwa lata później. Ale jak to mówią petent jest dla urzędnika, pacjent dla lekarza a uczeń dla nauczyciela.
Hmm.Fajna sprawa. Nauczyciele popierają 4 letnie liceum, natomiast zdecydowanie sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. Chcą tym samym wydłużenia nauki młodzieży o rok.Cała historia ta pokazuje czyj interes tak naprawdę się liczy (czyt. nauczycielski). Wydłużenie nauki w liceach do lat 4 przy utrzymaniu gimnazjów miałoby sens jedynie wtedy (i mówię to jako praktyk), gdyby gimnazjum również było 4 letnie. Wtedy pewnie wszyscy nauczyciele byliby zadowoleni. Mniej natomiast pewnie zadowoleni byliby rodzice, którzy mieliby dwa lata dłużej swoje ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 21:11
Dziennikarze z Trybuny ludu manipulują sondażem.
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 19:15
"Polacy czekają na szybkie wygaszenie gimnazjów ... samorządy związane z PO zawsze będą wiedzieć problemy" a/ Nie wszyscy Polacy, co widać po tym sondażu. b/ nie wszystkie reformy, zmiany wprowadzane przez PIS są dobre. Trzeba mieć przyzwoitość i się przyznać do błędów, posłuchać innych. Rząd nie jest nieomylny i NIE MA prawa na siłę wbrew ludziom wprowadzać swoje pomysły c/ forsowanie bez słuchania ludzi swoich pomysłów świadczy bardzo źle o władzy d/ to dotyczy nie tylko oświaty. Szyszko od środowiska nie słucha zupełnie naukowców, bez dyskusji wprowadza swoje często błędne pomysły e/ PIS nie ma monopolu na Polskę. Poparło go tylko około 40% społeczeństwa i to dało im władzę. 60% liczy się tak samo i ma prawo artykułować swój sprzeciw.
"Polacy czekają na szybkie wygaszenie gimnazjów ... samorządy związane z PO zawsze będą wiedzieć problemy" a/ Nie wszyscy Polacy, co widać po tym sondażu. b/ nie wszystkie reformy, zmiany wprowadzane przez PIS są dobre. Trzeba mieć przyzwoitość i się przyznać do błędów, posłuchać innych. Rząd nie jest nieomylny i NIE MA prawa na siłę wbrew ludziom wprowadzać swoje pomysły c/ forsowanie bez słuchania ludzi swoich pomysłów świadczy bardzo źle o władzy d/ to dotyczy nie tylko oświaty. Szyszko od środowiska nie słucha zupełnie naukowc... rozwiń
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 17:18
A czy ktoś się interesował nauczycielem jak wprowadzano gimnazja ze nie będzie miał pracy jak go w gimnazjum nie zatrudnią?. Dyrektorzy gimnazjum sami sobie dobierali kadrę i nie mieli obowiązku zatrudniać nauczycieli z podstawówki.I komu miał się poskarżyć taki nauczyciel jak go w gimnazjum nie zatrudnili?
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 16:43
Gimnazja po prostu się nie sprawdziły potrzebny szybki powrót do systemu 8 lat SP i 4 lata LO
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 16:39
Polacy czekają na szybkie wygaszenie gimnazjów i wprowadzenie systemy 8+4, samorządy związane z PO zawsze będą wiedzieć problemy
Avatar
Gość / 27 października 2016 o 12:47
Reforma na tak, ale powinna objąć dopiero obecnych trzecioklasistów tak aby to oni począwszy od klasy IV szli programem przewidzianym dla 8 letniej szkoły podstawowej. Obecna klasa IV i starsi powinni iść obecnym systemem.
Avatar
Gość / 27 października 2016 o 08:10
rok nauk dłużej zawodu w szkołach zawodowych i technikach to dobra zmiana
Avatar
Gość / 27 października 2016 o 05:48
Hmm.Fajna sprawa. Nauczyciele popierają 4 letnie liceum, natomiast zdecydowanie sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. Chcą tym samym wydłużenia nauki młodzieży o rok.Cała historia ta pokazuje czyj interes tak naprawdę się liczy (czyt. nauczycielski). Wydłużenie nauki w liceach do lat 4 przy utrzymaniu gimnazjów miałoby sens jedynie wtedy (i mówię to jako praktyk), gdyby gimnazjum również było 4 letnie. Wtedy pewnie wszyscy nauczyciele byliby zadowoleni. Mniej natomiast pewnie zadowoleni byliby rodzice, którzy mieliby dwa lata dłużej swoje pociechy na utrzymaniu oraz sami uczniowie, którzy np. przygodę ze studiami rozpoczynali dwa lata później. Ale jak to mówią petent jest dla urzędnika, pacjent dla lekarza a uczeń dla nauczyciela.
Hmm.Fajna sprawa. Nauczyciele popierają 4 letnie liceum, natomiast zdecydowanie sprzeciwiają się likwidacji gimnazjów. Chcą tym samym wydłużenia nauki młodzieży o rok.Cała historia ta pokazuje czyj interes tak naprawdę się liczy (czyt. nauczycielski). Wydłużenie nauki w liceach do lat 4 przy utrzymaniu gimnazjów miałoby sens jedynie wtedy (i mówię to jako praktyk), gdyby gimnazjum również było 4 letnie. Wtedy pewnie wszyscy nauczyciele byliby zadowoleni. Mniej natomiast pewnie zadowoleni byliby rodzice, którzy mieliby dwa lata dłużej swoje ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 21:11
Dziennikarze z Trybuny ludu manipulują sondażem.
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 19:15
"Polacy czekają na szybkie wygaszenie gimnazjów ... samorządy związane z PO zawsze będą wiedzieć problemy" a/ Nie wszyscy Polacy, co widać po tym sondażu. b/ nie wszystkie reformy, zmiany wprowadzane przez PIS są dobre. Trzeba mieć przyzwoitość i się przyznać do błędów, posłuchać innych. Rząd nie jest nieomylny i NIE MA prawa na siłę wbrew ludziom wprowadzać swoje pomysły c/ forsowanie bez słuchania ludzi swoich pomysłów świadczy bardzo źle o władzy d/ to dotyczy nie tylko oświaty. Szyszko od środowiska nie słucha zupełnie naukowców, bez dyskusji wprowadza swoje często błędne pomysły e/ PIS nie ma monopolu na Polskę. Poparło go tylko około 40% społeczeństwa i to dało im władzę. 60% liczy się tak samo i ma prawo artykułować swój sprzeciw.
"Polacy czekają na szybkie wygaszenie gimnazjów ... samorządy związane z PO zawsze będą wiedzieć problemy" a/ Nie wszyscy Polacy, co widać po tym sondażu. b/ nie wszystkie reformy, zmiany wprowadzane przez PIS są dobre. Trzeba mieć przyzwoitość i się przyznać do błędów, posłuchać innych. Rząd nie jest nieomylny i NIE MA prawa na siłę wbrew ludziom wprowadzać swoje pomysły c/ forsowanie bez słuchania ludzi swoich pomysłów świadczy bardzo źle o władzy d/ to dotyczy nie tylko oświaty. Szyszko od środowiska nie słucha zupełnie naukowc... rozwiń
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 17:18
A czy ktoś się interesował nauczycielem jak wprowadzano gimnazja ze nie będzie miał pracy jak go w gimnazjum nie zatrudnią?. Dyrektorzy gimnazjum sami sobie dobierali kadrę i nie mieli obowiązku zatrudniać nauczycieli z podstawówki.I komu miał się poskarżyć taki nauczyciel jak go w gimnazjum nie zatrudnili?
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 16:43
Gimnazja po prostu się nie sprawdziły potrzebny szybki powrót do systemu 8 lat SP i 4 lata LO
Avatar
Gość / 26 października 2016 o 16:39
Polacy czekają na szybkie wygaszenie gimnazjów i wprowadzenie systemy 8+4, samorządy związane z PO zawsze będą wiedzieć problemy
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka

MUNDIAL 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:1. Kolejna niespodzianka 1 0

MUNDIAL 2018 W drugim meczu grupy E Brazylia, uznawana przez wielu za głównego kandydata do złota zaledwie zremisowała ze Szwajcarią. Tym samym po pierwszej serii gier na prowadzeniu są Serbowie

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości
galeria

Lotnisko Lublin cieszy się z nowego połączenia. Niestety są też złe wiadomości 14 15

W piątek o godz. 12.15 (10 minut przed czasem) w Świdniku wylądował samolot z Kijowa. Ze 120 osób na pokładzie, 80 to uczestnicy oficjalnej delegacji, w której znaleźli się przedstawiciele przewoźnika, portów lotniczych, ukraińscy parlamentarzyści oraz dziennikarze. Zanim odleciał z powrotem do Kijowa, samolot linii Bravo Airways wykonał połączenie do Chersonia i z powrotem

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać

Zalew Zemborzycki: Na wiatę trzeba jeszcze poczekać 0 1

Na wiatę dla rowerzystów i morsów w pobliżu zapory Zalewu Zemborzyckiego poczekamy nawet do przyszłego roku. Przyznaje to oficjalnie Ratusz.

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia]
galeria

IPN rozdał krzyże. Ale nie wszyscy je przyjęli [zdjęcia] 0 5

Krzyże Wolności i Solidarności odebrali w piątek zasłużeni działacze opozycji demokratycznej. Cztery odznaczenia przyznano pośmiertnie.

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia do przetargu na radiowozy

Szybkie zakupy lubelskich policjantów. Zastrzeżenia do przetargu na radiowozy 4 3

Instytucje publiczne coraz częściej robią zakupy bez przetargów. Najwyższa Izba Kontroli ma zastrzeżenia m.in. do lubelskiej prokuratury i policji, która w ekspresowym tempie kupowała nowe radiowozy

Baraże o awans do CLJ: wygrane BKS Lublin i AMSPN Hetmana

Baraże o awans do CLJ: wygrane BKS Lublin i AMSPN Hetmana 16 2

Świetny występ podopiecznych trenerów: Marcina Zakrzewskiego i Jakuba Lewkowicza. BKS ograł w pierwszym meczu o awans do Centralnej Ligi Juniorów młodszych. Stal Stalowa Wola aż 4:0. Awans jest blisko

Huczwa  – Unia 2:4. Grała zamojska klasa okręgowa

Huczwa – Unia 2:4. Grała zamojska klasa okręgowa 3 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA W ostatnim, prestiżowym meczu tego sezonu Unia Hrubieszów pokonała Huczwę Tyszowce 4:2. Wygrana zespołu trenera Dariusza Herbina daje mu jedynie prestiż bo i tak pierwsze miejsce w tabeli zajmuje zespół z Tyszowiec

Tłumy na EkoPikniku rodzinnym nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia]
galeria

Tłumy na EkoPikniku rodzinnym nad Zalewem Zemborzyckim [zdjęcia] 0 1

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się w niedzielę EkoPiknik Rodzinny

Nowe trolejbusy zawiozą mieszkańców Lublina. Można je było obejrzeć [zdjęcia]
galeria

Nowe trolejbusy zawiozą mieszkańców Lublina. Można je było obejrzeć [zdjęcia] 0 3

Na placu Zamkowym po raz pierwszy można było się w niedzielę przywitać z nowymi przegubowymi trolejbusami, które już niedługo będą wozić nas po Lublinie.

MUNDIAL 2018. Niemcy – Meksyk 0:1. Sensacja na Łużnikach!

MUNDIAL 2018. Niemcy – Meksyk 0:1. Sensacja na Łużnikach! 0 0

MUNDIAL 2018 Niemcy, obrońcy mistrzowskiego tytułu przegrali 0:1 z Meksykiem, a jedynego gola w tym spotkaniu zdobył w 35 minucie Hirving Lozano

Rolnik wygrał nowy ciągnik Ursus. "Myślałem, że to żart"
galeria

Rolnik wygrał nowy ciągnik Ursus. "Myślałem, że to żart" 59 1

To super maszyna – stwierdził Sebastian Krzyśpiak po tym jak zasiadł za kierownicą nowego Ursusa C-380. Pojazd warty ponad 130 tys. zł to główna nagroda w loterii puławskich Azotów i lubelskiego producenta ciągników.

Przebudowa deptaka w Lublinie. Znaleziono ludzkie szczątki i ciekawe przedmioty
galeria
film

Przebudowa deptaka w Lublinie. Znaleziono ludzkie szczątki i ciekawe przedmioty 54 9

W tym tygodniu zacznie się na deptaku sadzenie drzewek oraz montaż małej architektury i latarni – zapowiada Ratusz. W poniedziałek ma pokazać to, co odkryli archeolodzy na placu budowy. Jednym z odkryć jest odkopany w czwartek kolejny szkielet

Pogrom w Krakowie. Speed Car Motor Lublin wciąż niepokonany

Pogrom w Krakowie. Speed Car Motor Lublin wciąż niepokonany 6 2

NICE I liga żużlowa Speed Car Motor Lublin odniósł kolejne zwycięstwo. Tym razem liderzy rozgrywek rozgromili w Krakowie miejscową Arge Wanda Speedway. Komplet punktów zdobył Andreas Jonsson

Ryki: Otwarte Strefy Aktywności w trzech miejscowościach

Ryki: Otwarte Strefy Aktywności w trzech miejscowościach 0 0

Plenerowe siłownie, place zabaw, miejsca do relaksu i gier – tzw. Otwarte Strefy Aktywności pojawią się w trzech miejscowościach w gminie

Gmina Puławy: Wójt z absolutorium

Gmina Puławy: Wójt z absolutorium 10 1

Wójt Krzysztof Brzeziński podczas ostatniej sesji otrzymał od rady absolutorium. Przeciwko jego udzieleniu zagłosowały trzy osoby z opozycji

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.