Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2016 r.
16:30

Reforma oświaty. Samorządowcy i nauczyciele wyliczyli "za" i "przeciw"

Autor: Zdjęcie autora oprac. ask
1 8 A A
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum
Fot. Maciej Kaczanowski/archiwum

Zmiany w polskiej oświacie to gorący temat. Na fali rosnących protestów i coraz większych wątpliwości Fundacja Szkoła Liderów przeprowadziła obszerne badania pokazujące, co o ministerialnych propozycjach myślą samorządowcy i osoby reprezentujące organizacje pozarządowe zainteresowane edukacją, ale także nauczyciele i dyrektorzy szkół oraz rodzice.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad połowa ankietowanych popiera zapowiedź wprowadzenia do placówek oświatowych szerokopasmowego internetu oraz wsparcie dla tzw. małych szkół, tak aby mogły zmieniać się w miejsca, które służą lokalnym społecznościom. Takie rozwiązanie popiera aż 62 proc. ankietowanych samorządowców i ponad 55 proc. rodziców i nauczycieli.

Z pozytywnym przyjęciem spotkały się pomysły na rozwój szkolnictwa zawodowego. Szczególnie samorządowcy patrzą przychylnie na „upraktycznienie” szkolnictwa. „Za” zapowiedzianym zmianom jest 27 proc. z nich. Ankietowani podkreślają, że jest to istotna i potrzebna zmiana, która wzmocni sieć szkół zawodowych, zapewni im odpowiednią jakość oraz pozwoli na przystosowanie metod edukacyjnych do bardziej praktycznego wymiaru.

Dużym poparciem cieszy się też likwidacja sprawdzianu szóstoklasisty. Popiera go 24 proc. samorządowców, 33 proc. nauczycieli oraz 42 proc. rodziców.

– Sprawdzian jest bardzo stresujący dla uczniów i ich rodziców, dzieci uczą się rozwiązywania testów. Sprawdzian niczego nie wnosi a państwo ponosi duże koszty w związku z jego przeprowadzeniem – uważa jeden z nich.

Pojawiły się głosy, że niektóre samorządy nadmiernie koncentrowały się na testach jako jedynym mierniku pracy szkoły, jednak w przypadku ich likwidacji – nie ma
możliwości sprawdzania takich mierników jak Edukacyjna Wartość Dodana.

Ankietowanym przez FSL podoba się też pomysł wydłużenie nauki w liceach do 4 lat. „Za” jest 36 proc. nauczycieli i 35 proc. rodziców.

- W chwili obecnej liceum jest faktycznie takim kursem przygotowującym do matury. W II klasie uczniowie wybierając rozszerzenia znajdują się też w zupełnie innych klasach, grupach niż w klasie I. Wydłużenie liceum spowoduje większą identyfikację ze szkołą w związku z tym będzie można mówić o procesie wychowawczym, a ponadto wiedza ogólna absolwenta będzie bardziej szeroka - argumentują

Małe „ale”

Duże wątpliwości budzi natomiast pomysł na poprawienie bezpieczeństwa w szkołach poprzez wprowadzenie obowiązkowej rejestracji wszystkich wchodzących na teren placówki. Tylko 22 proc. rodziców patrzy na ten projekt przychylnie, a 24 proc. jest mu przeciwnym. Wątpliwości mają także samorządowcy i nauczyciele. Uważają oni, że takie rozwiązanie nie wpłynie na rozwiązanie problemu przemocy, a jedynie dostarczy mnóstwo niepotrzebnej dodatkowej pracy biurokratycznej. Wiele osób boi się też, że ich dane spisane przy wejściu do szkoły nie będą właściwie przechowywane i wpadną w niewłaściwe ręce.

Pojawiły się postulaty poszukiwania innych rozwiązań, które zwiększyłyby poczucie bezpieczeństwa dzieci. Jedna z ankietowanych osób zwróciła uwagę, że bezpieczeństwo kształtuje się na poziomie kultury szkoły dzięki zaangażowaniu osób, które w niej pracują.

- Bezpieczeństwo nie polega na rejestracji, tylko na wiedzy. Najlepszy system wiedzy, co dzieje się w szkole, widziałam w międzynarodowej szkole w Holandii. Po pierwsze, drzwi ze szklanymi oknami na górze i lista nieobecnych uczniów wypisana na karteczce powieszonej na haczyku obok drzwi. Dyrektor podczas lekcji może z korytarza widzieć, co się dzieje w klasie i ma bieżącą informację, ilu uczniów jest na lekcji. Najważniejsze jest to, że go to interesuje, bo nie siedzi w swoim pancernym gabinecie – podpowiada jedna z ankietowanych matek.

Zdecydowane „nie”

Największy sprzeciw wywołuje likwidacja gimnazjów. We wszystkich badanych grupach wynosi on ponad 30 proc. Największy opór zmiana ta ma wśród nauczycieli. Aż 43 proc. z nich opowiada się przeciwko wprowadzeniu takiego rozwiązania. Tłumaczą, że wiązać się to będzie z utratą pracy oraz problemami wynikającymi z konieczności stworzenia nowej metodyki nauczania.

– Najbardziej boję się tempa zmian – przyznaje jeden z ankietowanych nauczycieli. - Tak na szybkiego, bez przemyślenia, przygotowania. Nie rozumiem po co? Każdy etap edukacyjny jest inny i uczy się w nim inaczej. Przez kilkanaście lat udało nam się zbudować dobre struktury gimnazjów i odpowiednio do nich przygotować nauczycieli.

Takie samo zdanie ma 32 proc. samorządowców i 30 proc. rodziców. Likwidację gimnazjów popiera natomiast 21 proc. rodziców, 19 proc. nauczycieli i 15 proc. samorządowców. Osoby, które chciałyby aby gimnazja wypadły z systemu oświaty uważają, że obowiązujący dziś system nie sprawdził się, a jego założenia były od początku błędne. Rodzice przychylni reformie dodają, że zmiana środowiska w trudnym okresie dojrzewania dla młodzieży jest bardzo niekorzystna. Nauczyciele podkreślają natomiast, że wprowadzenie gimnazjów obniżyło poziom szacunku młodzieży do instytucji szkoły.

Sporna historii

Z negatywnym odbiorem wiąże się też zwiększenie liczby godzin historii. Sprzeciwia się temu 32 proc. samorządowców, 20 proc. nauczycieli i 35 proc. rodziców. W tym przypadku duża jest też jednak liczba zwolenników takiego rozwiązania (28, 16 i 21 proc.). Przeciwnicy zwiększenia godzin na lekcje historii argumentują, że doprowadzi to do ograniczenia godzin z innych przedmiotów.

- Ale jakim kosztem? Czy kosztem nauk ścisłych i języków obcych? Bo jeśli tak, to będzie to niedobra zmiana. Oczywiście, rozumiem, że każdy obywatel powinien być świadomym historii własnego kraju, czy kraju, w którym mieszka, uczy się, żyje. Ale jestem przekonana, że nie liczba godzin, ale sposób przekazywania wiedzy, treści programowe, współpraca z organizacjami pozarządowymi, edukacja regionalna, rozwój czytelnictwa, wychowanie w duchu obywatelskim są kluczowe dla lepszego przyswajania treści historycznych – uważa jeden z nauczycieli.

Dać szansę

Drugą kwestią jest obawa przed upolitycznieniem nauczania historii. Wśród najbardziej krytykowanych pomysłów znajduje się też wydłużenie edukacji wczesnoszkolnej do czterech lat. Ankietowani uznali, że takie rozwiązani pozbawi dzieci możliwości rozwijania się pod okiem specjalistów z danych przedmiotów. Ten postulat popiera jedynie 4 proc. samorządowców, a 29 proc. jest mu zdecydowanie przeciwnych. Wśród nauczycieli i rodziców odnotowano odpowiednio 12 i 13 proc. poparcia i sprzeciw kształtujący się na poziomie 33 i 27 proc.

- Nie przedłużamy przedszkola z powodu obaw przed szkołą. Wysiłki należałoby skierować na łatwiejsze przekraczanie progów – apelują nauczyciele.

- Cztery lata to za długo. Dzieci się już teraz nudzą. Tylko część szkół wcześniej włącza dodatkową kadrę do edukacji wczesnoszkolnej z korzyścią dla dzieciaków, które pasjonują się naukami przyrodniczymi, fizyką, chemią. Lubią doświadczenia. Dajmy im szansę się rozwijać – dodają rodzice.

Sonda: Co sądzisz o reformie edukacji?

Liczba głosów: 255
62.35%
Nie popieram
19.61%
Popieram, powinna być przeprowadzona jak najszybciej
18.04%
Popieram, ale potrzeba więcej czasu na jej przygotowanie

Pozostałe informacje

Niepełnosprawny nastolatek z Zamościa w kadrze narodowej. Pojedzie na paraolimpiadę?

Niepełnosprawny nastolatek z Zamościa w kadrze narodowej. Pojedzie na paraolimpiadę?

Ma dopiero 17 lat, a osiąga wyniki jak seniorska światowa czołówka. Niepełnosprawny sportowiec z Zamościa właśnie pobił swój życiowy rekord i został powołany do kadry narodowej.

Wygrana nie dała im radości. Azoty Puławy bez głównego sponsora

Wygrana nie dała im radości. Azoty Puławy bez głównego sponsora

Azoty Puławy kończą sezon 2023/2024 na piątym miejscu. W ostatnim meczu w tegorocznej kampanii puławianie pokonali u siebie Energię MKS Kalisz. Niestety kilkadziesiąt minut po meczu kibice puławskich szczypiornistów otrzymali fatalne wieści

Zasnęła i uderzyła w zaparkowane auto

Zasnęła i uderzyła w zaparkowane auto

38-latka najprawdopodobniej zasnęła za kierownicą, po czym zjechała ze swojego pasa i uderzyła w Volkswagena. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Motor Lublin ponownie w strefie barażowej po wyjazdowej wygranej w Opolu

Motor Lublin ponownie w strefie barażowej po wyjazdowej wygranej w Opolu

Motor Lublin z bardzo ważnym zwycięstwem. Drużyna dowodzona przez trenera Mateusza Stolarskiego wygrała na wyjeździe z Odrą Opole, a losy spotkania rozstrzygnęły się w zasadzie ciągu dwóch minut

Kamiński i Saryusz-Wolski na czele listy kandydatów PiS do Europarlamentu w Lubelskiem. Co z Czarnkiem?

Kamiński i Saryusz-Wolski na czele listy kandydatów PiS do Europarlamentu w Lubelskiem. Co z Czarnkiem?

Znamy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Listę otworzy Mariusz Kamiński, były poseł i szef CBA skazany prawomocnym wyrokiem w tzw. aferze gruntowej i ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Drugie miejsce, dające ogromne szanse na znalezienie się w Brukseli otrzymał obecny europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Kolejne cztery lokaty przypadły lubelskim parlamentarzystom PiS. Czy jest wśród nich Przemysław Czarnek, były minister i szef partyjnych struktur w województwie?

Majówka w Terespolu
3 maja 2024, 11:00

Majówka w Terespolu

Dwa dni będzie trwała tegoroczna majówka w Terespolu (3-4 maja). Będzie patriotycznie, sportowo oraz rozrywkowo.

Królestwo dzikich pszczół. W tym mieście te owady dostaną specjalne przywileje
Łuków

Królestwo dzikich pszczół. W tym mieście te owady dostaną specjalne przywileje

Dzikie pszczoły z Łukowa będą uprzywilejowane. Kilkuletnie badania naukowców dają podstawę do tego, by na opuszczonej strzelnicy stworzyć użytek ekologiczny. Właśnie z myślą o tych owadach.

XIX Majówka Roztoczańska
1 maja 2024, 12:00

XIX Majówka Roztoczańska

Prezentacja starych samochodów oraz motocykli, piknik kulinarny oraz koncerty, to tylko niektóre atrakcje XIX Majówki Roztoczańskiej, która odbędzie się w dniach 1-5 maja w Krasnobrodzie.

Szpital ponownie z pełnym portfelem. To dla małych pacjentów

Szpital ponownie z pełnym portfelem. To dla małych pacjentów

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał kolejne, ale ostatnie już dofinansowanie. Tym razem placówka do swojej dyspozycji ma blisko 400 tys. złotych.

Lublinalia 2024. Program imprezy
2 maja 2024, 18:00

Lublinalia 2024. Program imprezy

W dniach 2-4 maja odbędzie się największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny). Przez trzy dni na festiwalowej scenie wystąpi 12 artystów, wśród których zobaczymy m.in.: Organka, Darię Zawiałow, Pidżamę Porno czy Zalewskiego.

Szybko jeździli i słono zapłacili
Lublin

Szybko jeździli i słono zapłacili

56 skontrolowanych kierowców, ponad 30 wykroczeń oraz kolejne zatrzymane dowody rejestracyjne – to efekty wieczornych działań w centrum Lublina. Jednym z kierowców rażąco naruszających przepisy był 45-letni kierujący Hondą. Mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo obowiązywania 3 zakazów prowadzenia pojazdów.

Adam Laskowski przestaje pełnić funkcję prezesa Górnika Łęczna

Adam Laskowski przestaje pełnić funkcję prezesa Górnika Łęczna

Adam Laskowski z dniem 29 kwietnia przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Spółki Górnik Łęczna

Sezon wakacyjny na lubelskim lotnisku rozpoczęty

Sezon wakacyjny na lubelskim lotnisku rozpoczęty

W niedzielę z lubelskiego lotniska wyleciał pierwszy samolot na riwierę turecką. Ale to nie koniec, ponieważ wakacyjna siatka połączeń zapowiada się atrakcyjnie.

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Nowy przystanek kolejowy w Białej Podlaskiej. Wiadomo, kiedy zatrzyma się tu pociąg
zdjęcia
galeria

Nowy przystanek kolejowy w Białej Podlaskiej. Wiadomo, kiedy zatrzyma się tu pociąg

Jeszcze w tym roku pasażerowie dostaną nowy przystanek PKP – Biała Podlaska Wschodnia. Kolej zaczęła budowę tunelu pod torami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

75,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Nieruchomości -> Stancje dla studenta -> Wynajmę

mieszkanie do wynajęcia

Lublin

2 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Komunikaty