sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Walczą o różaniec na skwerze. To element ruchomy, czy stały?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 lutego 2015, 14:15

Grupa starszych pań ze Społecznego Komitetu Budowy Krzyża Jubileuszowego walczy o przywrócenie "koronki różańcowej", czyli religijnej instalacji, która przed laty otaczała krzyż na skwerze.

Po rewitalizacji Skweru Niepodległości usunięto rośliny otaczające Krzyż Jubileuszowy, jak również wykonaną z łańcuchów i kamieni "koronkę różańcową”, która znajdowała się tu od 2003 roku. Zarówno krzyż, jak i jego ówczesne otoczenie powstało z inicjatywy społecznego komitetu, a w jego powstaniu pomagały lokalne parafie. Chodziło o upamiętnienie rocznicy przywiezienia do Puław relikwii bł. ks. Augusta Czartoryskiego.

Na czas rewitalizacji Skweru Niepodległości koronka została zdemontowana i przewieziona do kościoła "na górce”. Fundatorów krzyża i jego otoczenia zapewniano, że jest to rozwiązanie tymczasowe, a sakralna instalacja po zakończeniu prac budowlanych trafi na swoje miejsce. Tak się jednak nie stało. Jak twierdzą władze miasta, zabraniają tego przepisy. Chodzi o to, że na skwerze nie mogą być ustawione żadne elementy stałej architektury. Pytanie, czy problemowa instalacja jest właśnie tego typu elementem. Zdania w tej sprawie są podzielone.

- Różaniec stanowi element ruchomy i nie podlega decyzjom instytucji ochrony zabytków - piszą przedstawicielki komitetu powołując się na opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Tymczasem według informacji przekazanej komitetowi przez wiceprezydent Ewę Wójcik, koronka jest stałym elementem architektury i z tego właśnie powodu nie można jej ponownie zamontować na terenie zrewitalizowanego skweru.

Sprawa trafiła ostatnio na posiedzenie Komisji Promocji, Kultury i Współpracy. Jeden z jej członków, Paweł Maj jest z wykształcenia architektem krajobrazu. Jednoznacznie stwierdził, że nie ma żadnych powodów, by koronkę traktować inaczej niż ustawioną na tym samym placu rzeźbę czy zimową iluminację fontanny.

- Mamy tu do czynienia, albo z celowym wprowadzaniem w błąd, albo z niewiedzą pani Wójcik - twierdzi radny Maj.

Ostatecznie to nie komisja będzie podejmować decyzję w tej sprawie, ale może przygotować swoją opinię. Żeby to zrobić jej przewodniczący musi zapoznać się z dokumentami, którymi dysponuje Urząd Miasta.

- Złożyliśmy wniosek o wydanie kserokopii pisma, na podstawie którego wydana została decyzja odmowna. Chcemy się z nim zapoznać - mówi Ireneusz Rzepkowski, przewodniczący komisji Promocji, Kultury i Współpracy.
  Edytuj ten wpis
Albert
żartujesz?
W.
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Albert
Albert (20 lutego 2015 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co wam koronka przeszkadza? Nikt wam nie każe się modlić, ale skąd taka nienawiść? Skąd tyle jadu w komentarzach?

Ponieważ  jestem głeboko wierzącym ateistą, (niczym A. Einstein) "koronka" do głebi obraża moje uczucia religijne. 

Rozwiń
żartujesz?
żartujesz? (20 lutego 2015 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co Ci przeszkadza jej brak? Musisz narzucać się z tą koronką wszystkim innym?

Rozwiń
W.
W. (20 lutego 2015 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A w Lubartowie przy okazji remontu budynku i placu przy Farze zniknęła zabytkowa studnia. Ochroniarze zabytków wiedzą coś o tym?

Rozwiń
myśląca
myśląca (20 lutego 2015 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co wam koronka przeszkadza? Nikt wam nie każe się modlić, ale skąd taka nienawiść? Skąd tyle jadu w komentarzach?
Rozwiń
Jan
Jan (19 lutego 2015 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas aby Rząd stanął na wysokoścí zadania i ograniczył rządzenie kościoła w Polsce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!