sobota, 17 marca 2018 r.

Puławy

Zbudowali sieć za 15 mln zł. Nadal nie ma chętnych na dostarczanie internetu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 marca 2015, 10:45

Kolejny raz MPWiK w Puławach nie znalazł operatora, który podłączyłby mieszkańców miasta do internetu za pomocą istniejącej sieci światłowodów.

To już kolejny przetarg dotyczący szybkiego internetu, który kończy się fiaskiem. Zarządcą nowoczesnej sieci światłowodów, która oplata Puławy jest MPWiK. Przepisy zabraniają jednak podłączania mieszkańców przez podmiot kontrolowany przez miasto. Ten musi więc znaleźć tak zwanego operatora ostatniej mili, czy firmę, która będzie pełniła rolę podwykonawcy.

Chodzi o takie przedsiębiorstwo, które otrzyma zadanie podłączenia określonej liczby mieszkańców do sieci, co będzie warunkiem otrzymania przez nie dofinansowania. To dość ryzykowne, bo nikt nie może zagwarantować ilości przyłączy. To czy ktoś zechce skorzystać z sieci jest indywidualną decyzją każdego gospodarstwa domowego lub społeczności bloku.

Światłowodami MPWiK-u jak dotąd nie jest zainteresowana Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która oferuje własną sieć. Mieszkańcy domków jednorodzinnych na ogół korzystają natomiast z internetu oferowanego przez firmy bazujące na sieci telefonicznej lub radiowej. W konsekwencji sieć 40 kilometrów światłowodów warta 15 milionów złotych nie jest w pełni wykorzystywana i nie wiadomo, czy kiedykolwiek uda się ją wykorzystać.

- Niestety żadne oferty nie wpłynęły, mimo tego, że tym razem warunki przetargu w stosunku do wykonawcy były łagodniejsze. Jak widać ta biała plama braku dostępu do szybkiego internetu w Puławach nie jest wystarczająco atrakcyjna dla inwestorów - mówi Andrzej Poleszak, prezes MPWiK.

Drugi już przetarg zakończony niepowodzeniem skłania władze puławskiego przedsiębiorstwa do złożenia wniosku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na rezygnację z podwykonawcy. - Przygotowujemy taki wniosek i planujemy złożenie go do UKE na przełomie kwietnia i maja. Chcemy, żeby operatorem zostało nasze przedsiębiorstwo - wyjaśnia prezes MPWiK.
  Edytuj ten wpis
ZORRO
mieszkaniec
hhf
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ZORRO
ZORRO (15 marca 2015 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:D

TO cała POLSKA ?

Ciekawe czy i kiedy wyłonią operatora WOJEWÓDZKIEGO internetu dla Sieci Szerokopasmowej ?

Mijają kolejne miesiące i nie widać by coś się ruszyło.

Infrastruktura za "CIĘZKIE PIENIĄDZE POŁOŻONA " i co d a l e j ????

Nie rzumiem tego "pięknego kraju".

:blink:

Rozwiń
mieszkaniec
mieszkaniec (15 marca 2015 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak się wydaje unijne pieniądze.

Rozwiń
hhf
hhf (15 marca 2015 o 12:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W korporatokracji (nie demokracji) jaką mamy w Polsce tak to już jest że prywaciarze piszą przepisy pod własną chciwość. 

Rozwiń
ludwik
ludwik (15 marca 2015 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

widać istniejące sieci wystarczają

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!