czwartek, 22 marca 2018 r.

Radzyń Podlaski

Pieniądze z ministerstwa na remont elewacji pałacu Potockich

Dodano: 21 lipca 2017, 21:54
Autor: eb

160 tys. złotych przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont elewacji pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Miasto wkrótce ogłosi przetarg.

Chodzi o elewację wschodniego skrzydła pałacu. – Jest to jedna z najgorzej zachowanych części obiektu i wymaga niezwłocznych działań. Tynki elewacyjne posiadają ubytki. Zniszczone są w większości profile ciągnione i sztukaterie. Stolarka okienna nie nadaje się do dalszego użytkowania – mówi Anna Wasak z urzędu miasta.

Całkowity koszt remontu miasto oszacowało na 244 tys. zł. – Po zmianach wprowadzonych w budżecie na sesji rady miasta ogłosimy przetarg na wykonanie prac – dodaje Wasak.

A wykonawca będzie musiał oczyścić powierzchnię wypraw tynkarskich z wystrojami architektonicznymi, odgrzybić fragmenty ścian ceglanych, wzmocnić i uzupełnić tynki, a następnie je pomalować, odtworzyć elementy sztukaterii i odnowić stolarkę okienną oraz drzwiową.

Przypomnijmy, że przez ostatnie lata miasto sukcesywnie odnawiało zabytkowe rzeźby Jana Chryzostoma Redlera przy pałacu Potockich.

Obecnie władze miasta przygotowują projekt budowlany wraz z koncepcją zagospodarowania korpusu głównego pałacu. Zadanie to powierzono m.in. profesorowi Politechniki Lubelskiej dr. hab. inż. arch. Janowi Wranie.

– Po licznych konsultacjach w projekcie zagospodarowania korpusu głównego znalazły się: strefy na kawiarnię z salą konferencyjną, muzeum, część przeznaczona dla seniorów, młodzieży. Inne sale będą poświęcone multimediom, fotografii i filmowi – precyzuje Wasak.

Władze miasta liczą, że z gotową koncepcją uzyskanie dotację na pałac Potockich w ramach Projektu Rewitalizacji Miasta.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!