wtorek, 20 marca 2018 r.

Rolnictwo

1,8 tys. rolników z regionu z wnioskami o dopłaty do przemarzniętych zbóż

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 maja 2012, 17:27

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

100 zł dopłaci rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do każdego hektara przemarzniętej pszenicy, żyta czy rzepaku. Do tej pory wnioski o jednorazową pomoc złożyło ok. 1,8 tys. rolników z naszego województwa. Najwięcej z okolic Lubartowa i Zamościa.

Rolnicy i producenci rolni, których uprawy zostały zniszczone przez mróz, mogą starać się o jednorazową pomoc finansową. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czeka na wnioski tylko do 1 czerwca.

– Razem z wnioskiem składa się również oświadczenie dotyczące obszaru, który wymaga ponownego obsiania – tłumaczy Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. – Oświadczenie to muszą podpisać członkowie komisji powołanych przez wojewodę, które szacowały straty u poszczególnych rolników. Zamiast tego może być też dołączony protokół z oszacowania strat.

Na terenie gminy Puławy przemarzło ok. tysiąca hektara oziminów. Poszkodowanych jest ponad 130 rolników. – Straty dotyczą najczęściej pszenicy, jęczmienia i pszenżyta – podaje Grzegorz Kamela z Urzędu Gminy w Puławach. – Do tej pory z oświadczeniami z Agencji zgłosiło się do nas tylko kilkunastu rolników.

Z kolei do Urzędu Miejskiego w Bychawie zostało złożonych 361 oświadczeń o zniszczonych uprawach, o łącznej powierzchni 1736 ha. Na terenie gminy przemarzły uprawy pszenicy i rzepaku. – Wniosków nie odebrała jeszcze nawet połowa zainteresowanych osób – zaznacza Monika Głazik z Urzędu Miejskiego w Bychawie.

Stawka pomocy na ponowne obsianie to 100 zł na każdy hektar żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych i ozimych upraw nasiennych.

– Z terenu całego województwa lubelskiego złożonych zostało 1788 wniosków o łącznej powierzchni ok. 8 tys. 190 ha – wylicza dyrektor Maj. – Do tej pory najwięcej wniosków przyjęły biura powiatowe ARiMR w Lubartowie – 313 i Zamościu – 266. W Puławach o pomoc stara się 64 rolników. Najmniejsze zainteresowanie jest w Tomaszowie Lubelskim i Janowie Lubelskim, gdzie do biur wpłynęły jedynie 2 dokumenty.

– W nas komisja do szacowania strat po zimie w ogóle nie była powoływana – mówi Anna Szkop z Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim. – O takiej możliwości informowaliśmy sołtysów. Byli zdziwieni, bo nikt im nie zgłaszał żadnych zniszczonych upraw.

– Dwa wnioski, które zostały złożone w janowskim biurze ARiMR złożyli prawdopodobnie rolnicy, którzy mieszkają na terenie tej gminy, ale uprawiają ziemię na innym terenie – przypuszczają pracownicy agencji.

Decyzje ws. pomocy maja zostać wydane do końca czerwca. Chwilę później zostaną wysyłane przelewy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Agro
retor
Antypasożyt
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Agro
Agro (22 maja 2012 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te 100zł to jest śmiech. Osobiście po taką kwotę bym się sie zgłosił, niech nasze biedne państwo je wykorzysta. Co za to można zrobić ? Na orkę 1ha może wystarczy, a gdzie reszta? Może jeszcze faktury trzeba przedstawić co się za te 100zł zrobiło ? Czy aby napewno poszło na ponowny siew, a nie na wódkę. Bo za te pieniądze pozostaje się tylko napić wódki, nić więcej. Albo zanieść pod sejm i rzucić zacnemu premierowi pod nogi...
Rozwiń
retor
retor (21 maja 2012 o 23:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te 100zł dla rolnika to prowokacja czy żart kabaretowy?
Rozwiń
Antypasożyt
Antypasożyt (21 maja 2012 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam nadzieję że te 100zł do hektara wypłacą w banknotach po 10 zł bo jedną 100zł to rolnicy dobrze du..y se nie wytrą a co mówić kupić zborze na ponowny wysiew!!!!
Pozdrowienia dla pasożytów z PSL
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!