wtorek, 20 lutego 2018 r.

Rolnictwo

GUS: zboża i rzepak w lepszej kondycji po zimie niż rok wcześniej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 kwietnia 2013, 16:17
Autor: (PAP)

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Uprawy ozime, czyli zboża i rzepak, przezimowały lepiej niż w ubiegłym roku - wynika z danych GUS. Z powodu przedłużającej się zimy prace polowe prawie w całej Polsce rozpoczęły się miesiąc później niż zwykle.

Specjaliści Głównego Urzędu Statystycznego ocenili, że rośliny w stan zimowego spoczynku weszły "prawidłowo wyrośnięte i rozkrzewione". Niezbyt sprzyjające warunki agrometeorologiczne w zimie i na przedwiośniu nie spowodowały jednak większych strat w uprawach ozimych.

Niewielkie szkody w uprawach zaobserwowano w województwach: lubelskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

- Główną przyczyną wystąpienia nieznacznych szkód zimowych były: pleśń śniegowa, wyprzenia (chodzi o osłabienie rośliny, do jakiego dochodzi w czasie dłuższych mrozów) i zastoiska wody na przedwiośniu, a w mniejszym stopniu silne mrozy, wahania temperatury i wiatry wysuszające - napisano we wtorkowym komunikacie GUS. Szkody w uprawach ozimin spowodowały również dzikie zwierzęta.

Zdaniem rzeczoznawców terenowych GUS, w kraju do zaorania kwalifikuje się ok. 1 proc. powierzchni zasiewów zbóż ozimych oraz ok. 2 proc. rzepaku i rzepiku ozimego.

W marcu wystąpiły duże wahania temperatury; ponadto gruba pokrywa śniegu leżąca na polach uniemożliwiała rozpoczęcie prac polowych, a szczególnie nawożenia ozimin. Wznowienie wegetacji roślin najwcześniej nastąpiło w zachodniej części Polski, pod koniec pierwszej dekady kwietnia, a na pozostałym obszarze kraju w połowie tego miesiąca. Z miesięcznym opóźnieniem rolnicy rozpoczęli siewy i sadzenie roślin uprawnych.

Ostateczną ocenę strat GUS przeprowadzi w drugiej połowie maja br.

GUS przewiduje zwiększenie powierzchni zasiewów kukurydzy, jęczmienia jarego oraz uprawy ziemniaków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!