wtorek, 20 marca 2018 r.

Rolnictwo

Jest pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych

Dodano: 5 września 2017, 18:30
Autor: (aa)

Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor LOR ARiMR (z lewej strony) i Michał Bętkowski, zastępca dyrektora LOR ARiMR.
Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor LOR ARiMR (z lewej strony) i Michał Bętkowski, zastępca dyrektora LOR ARiMR. (fot. Maciej Kaczanowski)

Maksymalnie 300 tysięcy złotych na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa mogą otrzymać rolnicy, który ponieśli straty m.in. w wyniku wiosennych przymrozków czy gradobicia. Poszkodowani gospodarze mogą składać również wnioski o rekompensaty.

– Wiosną w województwie lubelskim rolnicy ponieśli straty w uprawach w wyniku wiosennych przymrozków– mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski dotyczące rekompensat będzie można składać w biurach powiatowych ARiMR już od 13 września. – Stawki dopłat są następujące – 2000 zł do 1 ha powierzchni drzew owocowych i 1000 zł do 1 ha powierzchni krzewów owocowych, truskawek, malin oraz innych. W obu przypadkach straty muszą przekroczyć co najmniej 70 procent – podaje dyrektor Gałaszkiewicz.

W przypadku rolników, którzy nie są ubezpieczeni stawki będą mniejsze o połowę. – Ubezpieczona musi być co najmniej połowa gospodarstwa, z czego wyłączone są łąki i pastwiska – dodaje dyrektor LOR ARiMR. – Jeśli takiego ubezpieczenia rolnik nie ma stawki te będą pomniejszone o 50 procent czyli będzie to odpowiednio 1000 zł i 500 zł do 1 ha.

Poszkodowani przez żywioły rolnicy mogą się też starać o wsparcie przeznaczone na pomoc w otworzeniu „potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.” – Takich jak huragan, powódź, przymrozki, gradobicie, nawalny deszcz i uderzenie pioruna – wymieniał Michał Bętkowski, zastępca dyrektora LOR ARiMR. – W tym działaniu chodzi o to aby zrekompensować rolnikowi straty w majątku poniesione przez różnego rodzaju klęski. 

Nabór wniosków rozpoczął się w miniony poniedziałek. Potrwa do 18 września. – Straty nie mogą być niższe niż 30 procent średniej dochodowości gospodarstwa wyliczonej na podstawie 3 lat poprzedzających rok złożenia wniosku – zaznaczał Bętkowski. – Maksymalna kwota pomocy wynosi 300 tys. zł i nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

W obu przypadkach do wniosków rolnik musi dołączyć protokół z szacowania strat przez komisję powołaną przez wojewodę.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 września 2017 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ci rolnicy - chłopi nie ubezpieczyli się , teraz wyciągają kasę do państwa. Dlaczego mam ich finansować?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!