niedziela, 18 marca 2018 r.

Rolnictwo

Kolejne przypadki ASF w woj. lubelskim. Zaostrzona bioasekuracja

Dodano: 21 lipca 2017, 18:45
Autor: eb

(fot. Archiwum)

Coraz więcej przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń w województwie lubelskim. Nowe ogniska wirusa wykryto w powiecie włodawskim i radzyńskim. Cały czas przybywa też ognisk w powiecie bialskim, gdzie od czerwca jest już ok. 20 przypadków.

We wtorek we wsi Wygnanka ujawniono pierwsze w powiecie radzyńskim ognisko ASF. Zlikwidowane zostało stado 30 sztuk świń.

Aby zapobiec szerzeniu się choroby w całym kraju, Główny Lekarz Weterynarii opracował rygorystyczny program bioasekuracji. Ci, którzy chcą zachować stada muszą go spełnić. Jeśli nie, dostaną odszkodowanie za wybicie zwierząt i dodatkowe rekompensaty. Program nakłada na rolników obowiązek podwójnego ogrodzenia wysokości co najmniej 1,5 metra w gospodarstwach, w których są utrzymywane świnie w systemie otwartym. Poza tym, konieczne jest też wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni, przeprowadzanie okresowych zabiegów dezynsekcji. Do budynków, w których są trzymane świnie, nie wolno wchodzić osobom postronnym, a osoby przebywające w budynkach inwentarskich mają używać odzieży i obuwia  ochronnego.

Na terenie Lubelszczyzny program obowiązuje w powiatach: bialskim w gminach: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie Piszczac, Kodeń, Terespol z miastem Terespol, Łomazy i Międzyrzec Podlaski. Rolnicy mają czas do 14 sierpnia aby dostosować swoje gospodarstwa do nowych wymogów.

Jednym ze sposobów walki z ASF ma być też płot wzdłuż wschodniej granicy. Takie plany ma Ministerstwo Rolnictwa.

– W związku z ponownym nasileniem się choroby ASF,  Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów wydał rekomendację dla budowy wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą zabezpieczeń o długości 729 kilometrów. Mają one zapobiec przechodzeniu dzików zakażonych wirusem ASF zza wschodniej granicy – mówi Małgorzata Książyk z biura prasowego resortu rolnictwa.

– Kwestia płotu jest realna, bo wiemy kto jest nosicielem tej choroby – dodaje z kolei wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Przypomnijmy, że w związku z występowaniem kolejnych ognisk ASF, w promieniu ok. 3 kilometrów wybijane są wszystkie świnie w gospodarstwach, które nie spełniają norm bioasekuracji.

Chełmianin N
czyt
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (22 lipca 2017 o 14:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 MACIE!!!!!! Gazetowy myślicielu eb z Dziennika Wschodniego nie na Lubelszczyżnie, a na terenie Płd. Podlasia, a potwierdzenie, znajdziesz na mapach w atlasie iż Lubelszczyzna nie obejmuje obszar lubelskiego, ponieważ obecne lubelskie, to nie lubelska ziemia i to pomoże Tobie pozbyć się lubelskiego urojenia! Uczeni z PAN, słowo Lubelszczyzna Wam wyjaśnili, byście manii wielkości oraz kłamstwa się wyzbyli! Morał taki: powiadam, iż sami siebie ośmieszacie, a to uzmysławia, że w głowince fisia-bzika macie! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>  RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII  Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW  pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:  " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. > Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. > WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
czyt
czyt (22 lipca 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ASF, to choroba wirusowa. Podobnie jak na GRYPĘ, nie będzie skutecznej szczepionki. Sztuki, które przeżyły, powinny być wyizolowane w ośrodku badawczym i ... rozmnożone: w celu odbudowy stada, wolnego od ASF. Grypowiczów tez będzie się wybijać? Obecne działania to jedynie kosmetyka.
Rozwiń
Gość
Gość (22 lipca 2017 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Białoruś wiedziała jak załatwić PROBLEM wojsko ma strzelać do kazdego spotkanego DZIKA efekt u nich cisza u nas epidemia dlaczego bo to jest POLSKA,Skąd u nas ta epidemia ano jak zwierzyna zagrożona to UCIEKA u nas mieszka w miastach itd,,,itppp
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2017 o 20:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jezu dałeś tym ludziom ciało daj i rozum.
Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2017 o 19:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za durny pomysl z tym plotem.Panie Ministrze zrobcie porzadny oddstrzal dzikow i porzadnie kontrolujcie kola mysliwskie zeby te dziki porzadnie przetrzebyli a plot juz jest po bialoruskiej stronie i co zwierzyna chodzi jak chce.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!