niedziela, 24 maja 2015 r.

Zbiór ślimaków winniczków rusza w piątek

Dodano: 17 kwietnia 2012, 16:39
Autor: (aa)
Ślimak winniczek (user:Kosiarz-PL / Przykuta / Wikipedia)
Ślimak winniczek (user:Kosiarz-PL / Przykuta / Wikipedia)

W tym roku, wcześniej niż zwykle, bo już 20 kwietnia rozpocznie się skup ślimaków winniczków. W województwie lubelskim limit zbioru tych mięczaków ustalono na ok. 100 ton. Zbieracze już dopytują w punktach skupu o cenę za kilogram.

– W poniedziałek albo we wtorek będę wiedzieć ile będziemy płacić w tym roku za ślimaki – zapowiada Stanisława Sowa z Chełma, która od 16 lat skupuje winniczki w punkcie przy ul. Lubelskiej 91. – Dwa lata temu, podczas ostatniego zbioru płaciliśmy 1 zł za kg winniczków. Osoby, które zbierają już do nas dzwonią.

Czy na ślimakach można zarobić? Wszystko zależy od tego jak dużo uda się ich zebrać. – Mamy jednego takiego zbieracza, który dziennie potrafił przynieść na skup 50 kg ślimaków. Ale 2 lata temu prowadziliśmy zbiór tylko przez 9 dni, bo wyczerpał nam się limit. Skupiliśmy w sumie 7,5 tony ślimaków.

W tym roku, po raz pierwszy, ze zbiorem winniczków nie trzeba będzie czekać aż do maja. Ze względu na pogodę skup ruszy już w piątek. Aby zbierać winniczki trzeba mieć odpowiednie pozwolenie.

– Do dnia 17 kwietnia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wpłynęło 13 wniosków na pozyskiwanie ślimaka winniczka – tłumaczy Paweł Duklewski z RDOŚ w Lublinie. – Pozwolenie to będzie ważne tylko w okresie pomiędzy 20 kwietnia, a 31 maja b.r.

Ogólne zasady zbioru nie zmieniły się. Ślimaków nie wolno zbierać w parkach krajobrazowych, narodowych i rezerwatach. Można zbierać tylko te ślimaki, których muszla ma średnicę nie mniejszą niż trzy centymetry.

Mięczaki trafiają na stoły m.in. w Francji i Belgii.
Czytaj więcej o:
0 komentarzy
Skomentuj
Na czas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość
komentowania na naszym forum. Zapraszamy do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.
Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje