piątek, 23 marca 2018 r.

Rolnictwo

Paliwo do maszyn pod specjalnym nadzorem


Rolnicy nieświadomi udziału w oszustwie mogą brać udział w nielegalnym obrocie paliwami – ostrzega Ministerstwo Finansów. I apeluje o ostrożność

Ostrzeżenie ministerstwa lubelski wojewoda przekazał do wydziałów geodezji i gospodarki nieruchomościami urzędów miast i gmin całego województwa. Urzędnicy zwracają się w nich do rolników z apelem o ostrożność przy zakupie paliw, tak by nie wziąć udziału w tzw. transakcji karuzelowej.

– Przez karuzelę podatkową należy rozumieć sieć kilku - kilkunastu podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, a ich prawdziwym celem jest wyłudzenie z urzędu skarbowego zwrotu podatku VAT – czytamy w oświadczeniu. – W procederze tym istotnym elementem jest wykorzystanie tzw. słupów, które oferują sprzedaż paliwa.

Osobami pokrzywdzonymi poprzez uczestnictwo w karuzeli mogą stać się rolnicy, którzy kupili paliwo w bardzo niskiej cenie. W oszustwie mogą wziąć oni udział nieświadomie, bo atrakcyjna cena pełni rolę wabika mającego skłonić uczciwego klienta do nabycia określonego towaru. Nieświadomość przestępstwa nie zwolni jednak rolników od konsekwencji swoich czynów.

– Wzięcie udziału w takiej transakcji może wiązać się z zakwestionowaniem u rolnika prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup paliwa – tłumaczą fachowcy . – Co więcej na rolnika nałożony może zostać obowiązek zapłaty podatku VAT, którego nie uiścił jego sprzedawca. Dotyczy to zarówno rolników rozliczających podatek VAT, jak również tzw. rolników ryczałtowych.

O jakich pieniądzach mowa? Stawka dla olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami wynosi 1171 zł za 1000 litrów. W przypadku, gdy olej napędowy nie spełnia wymogów jakościowych stawka zwiększa się do 1797 zł/1000 l.

Żeby nie wziąć udziału w oszustwie paliwo warto kupować od znanych dostawców. Wątpliwości powinny wzbudzić propozycje zawarcia transakcji w nietypowych miejscach (np. na parkingach, czy przez telefon), oferowanie kupna paliwa bezpośrednio z cystern, jego przewóz w pojazdach/zbiornikach nieprzeznaczonych do przewozu towarów niebezpiecznych.

Występowanie karuzeli podatkowej sugerować może też zbyt niska cena paliwa, fakt, że można płacić za nie wyłącznie gotówką kierowcy lub nieznanemu nam przedstawicielowi dostawcy, brak zgody na wylegitymowanie się przez sprzedającego oraz brak świadectwa jakości, koncesji i niewystawianie faktur.

Czytaj więcej o: paliwo rolnictwo
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 listopada 2015 o 18:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe jak bez faktury zgłosić w UG wniosek o zwrot części akcyzy ? Oszustom zwróci US podatek i OK a biedny chłop za to zapłaci i to jeszcze z odsetkami! Nie dziwne, że kto może to wyjeżdża jak najdalej z tego kraju.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!