Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

10 grudnia 2017 r.
19:38

Ranking Gmin Lubelszczyzny 2017. Która gmina na pierwszym miejscu? [zestawienie]

Autor: Zdjęcie autora (aa, pp)
12 21 A A
Wyniki rankingu ogłoszono w piątek w Janowie Lubelskim, podczas drugiego dnia Forum Sekretarzy Województw Lubelskiego oraz Podkarpackiego
Wyniki rankingu ogłoszono w piątek w Janowie Lubelskim, podczas drugiego dnia Forum Sekretarzy Województw Lubelskiego oraz Podkarpackiego (fot. Gabriel Waliłko)

Łęczna zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2017. Na drugim miejscu znalazł się Tomaszów Lubelski a na trzecim – Konopnica.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ranking Gmin Lubelszczyzny przez kilka lat nie był opracowywany. W tym roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Regionalny Ośrodek w Lublinie wyszedł z taką inicjatywą. Fundacja przygotowała ranking we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie.

– Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie województwa lubelskiego – mówi Natalia Gmurkowska, dyrektor Regionalnego Ośrodka FRDL w Lublinie. – Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu (czyli Lublina, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej-red.). Intencją pomysłodawców jest aby organizowany corocznie Ranking Gmin Lubelszczyzny ponownie stał się przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzającym do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych.

I tak gminy zostały podane ocenie w oparciu o 11 wskaźników m.in. dochody własne na jednego mieszkańca czy budżety środków europejskich na jednego mieszkańca. Pod uwagę brane było też zadłużenie gmin, przyrost naturalny czy też migracja.

Na pierwszy miejscu w Rankingu Gmin Lubelszczyzny znalazła się Łęczna.

– Jest to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta zwłaszcza, że ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego – komentuje Leszek Włodarski, zastępca burmistrza Łęcznej. – Najwyższa pozycja w Rankingu Gmin utwierdza nas w przekonaniu, że nasze dotychczasowe działania są słuszne a praca wielu osób doceniona. Z pewnością odznaczenie będzie motywatorem do jeszcze intensywniejszej pracy.

Za Łęczną, na kolejnych miejscach znalazły się następujące gminy – Tomaszów Lubelski, Konopnica, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Łukowa, Wólka, Głusk, Krasnystaw a na 10 miejscu – Jastków.

WYNIKI RANKINGU GMIN LUBELSZCZYZNY 2017  (wskaźnik syntetyczny)

1. Łęczna (gmina miejsko-wiejska)  - 52,36

2. Tomaszów Lubelski (gmina miejska) - 51,24

3. Konopnica (gmina wiejska)  - 49,15

4. Kazimierz Dolny (gmina miejsko-wiejska) - 49,11

5. Nałęczów (gmina miejsko-wiejska) - 48,44

6. Łukowa (gmina wiejska) - 47,35

7. Wólka (gmina wiejska) - 47,34

8. Głusk (gmina wiejska) - 47,09

9. Krasnystaw (gmina miejska) - 46,65

10. Jastków (gmina wiejska) - 46,54

11. Lubartów (gmina wiejska) - 46,35

12. Niemce (gmina wiejska) - 46,31

13. Puchaczów (gmina wiejska) - 45,77

14. Janów Lubelski (gmina miejsko-wiejska) - 45,27

15. Puławy (gmina wiejska) - 45,05

16. Radzyń Podlaski (gmina miejska) - 45,02

17. Jeziorzany (gmina wiejska) - 44,33

18. Garbów (gmina wiejska) - 44,07

19. Puławy (gmina miejska) - 43,85

20. Zamość (gmina wiejska)  - 43,83

Kategorie*/dane statystyki publicznej za rok 2016, na podstawie których Urząd Statystyczny w Lublinie opracował Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2017:

  • dochody własne na 1 mieszkańca,
  • wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca,
  • wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca,
  • budżety środków europejskich na 1 mieszkańca,
  • podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrze REGON na 10 tys. mieszkańców,
  • udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem,
  • saldo migracji na 1 tys. mieszkańców dane za 2016 rok
  • wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca,
  • czytelnicy bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców,
  • przyrost naturalny na 1 tys. mieszkańców,
  • zadłużenie gmin na dochód ogółem.

* Na podstawie tych samych kategorii został opracowany Ranking Gmin Podkarpacia.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 17:40
Przecież piszą. Poczytaj.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 22:18
A dlaczego nie piszą o tym na LLE 24 ,Łęczna 24 i Tuba Łęcznej?
Avatar
Stefan z Dominowa / 13 grudnia 2017 o 00:00
Buzon napisał:
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
 A gmina wiejska Lublin tj. Głusk to co?
Avatar
lubię swoją wieś / 12 grudnia 2017 o 08:17
pezel napisał:
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
 Bo to nie tatuś tylko dziad samozwaniec
Avatar
pezel / 11 grudnia 2017 o 19:20
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 11:00
BYCHAWA!GDZIE JESTEŚ CZYŻBY NA SAMYM KOŃCU?CO SIĘ DZIWIĆ "MIASTO CUDÓW"
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 10:49
A gdzie są Piaski z naszym wspaniałym burmistrzem słońcem Piaski
Avatar
Buzon / 11 grudnia 2017 o 09:03
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 08:45
Nad-posel pomoże.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 08:26
Świdnik nie znalazł się nawet w pierwszej dwudziestce? Naprawdę? No coś takiego? Po tym wielkim szumie jaki wokół siebie robi burmistrz Świdnika popoartym samouwielbieniem świdnickiego posła można było sądzić, że wręcz będze w pierwszej trójce.............
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 o 17:40
Przecież piszą. Poczytaj.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 22:18
A dlaczego nie piszą o tym na LLE 24 ,Łęczna 24 i Tuba Łęcznej?
Avatar
Stefan z Dominowa / 13 grudnia 2017 o 00:00
Buzon napisał:
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
 A gmina wiejska Lublin tj. Głusk to co?
Avatar
lubię swoją wieś / 12 grudnia 2017 o 08:17
pezel napisał:
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
 Bo to nie tatuś tylko dziad samozwaniec
Avatar
pezel / 11 grudnia 2017 o 19:20
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 11:00
BYCHAWA!GDZIE JESTEŚ CZYŻBY NA SAMYM KOŃCU?CO SIĘ DZIWIĆ "MIASTO CUDÓW"
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 10:49
A gdzie są Piaski z naszym wspaniałym burmistrzem słońcem Piaski
Avatar
Buzon / 11 grudnia 2017 o 09:03
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 08:45
Nad-posel pomoże.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 o 08:26
Świdnik nie znalazł się nawet w pierwszej dwudziestce? Naprawdę? No coś takiego? Po tym wielkim szumie jaki wokół siebie robi burmistrz Świdnika popoartym samouwielbieniem świdnickiego posła można było sądzić, że wręcz będze w pierwszej trójce.............
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek
MAGAZYN

Alba, biały tort i prezenty. Pierwsza Komunia to spory wydatek 0 0

Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta

Burzą amfiteatr, by go odbudować. Wszystkiego dogląda prezydent miasta 1 0

W amfiteatrze w Kumowej Dolinie znika dotychczasowa scena i widownia. Z całego obiektu pozostaną jedynie zewnętrzne mury budynku zaplecza i stalowa konstrukcja zadaszenia sceny. Poza tym wszystko ma być nowe

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia)
galeria

Groźny pożar w wieżowcu na lubelskim Czechowie (zdjęcia) 2 0

Pożar w wieżowcu przy ulicy Lipińskiego 5 w Lublinie.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor [NA ŻYWO]

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speed Car Motor [NA ŻYWO] 9 0

O 16:15 lubelscy żużlowcy w pierwszym w tym sezonie meczu wyjazdowym Nice 1 Ligi Żużlowej zmierzą się ze Wybrzeżem Gdańsk

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku

MKS Trzebinia – Podlasie Biała Podlaska 1:1. Już byli w ogródku 0 0

Duży pech piłkarzy Tomasza Złomańczuka. Podlasie w końcówce prowadziło na wyjeździe z MKS Trzebinia, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry samobójcze trafienie Mateusza Łakomego dało gospodarzom jeden punkt.

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc

Do radiowozu podjechał przerażony mężczyzna. Policjanci ruszyli na pomoc 0 3

Policjanci z lubelskiej drogówki przez kilkanaście kilometrów eskortowali dzisiaj samochód z małym dzieckiem. Maluch prawdopodobnie czymś się zakrztusił, a jego ojciec poprosił funkcjonariuszy o pomoc.

Koncert kameralny w DK LSM
23 kwietnia 2018, 18:00

Koncert kameralny w DK LSM 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na 16. juz odsłonę cyklu muzycznego Bo piękno na to jest, by zachwycało… pod dyrekcją Teresy Księskiej-Falger. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 23 kwietnia o godz. 18.

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy
PROBLEM

Wybory samorządowe 2018: Brakuje urzędników do pracy 5 1

W ponad 40 gminach województwa lubelskiego wciąż brakuje urzędników wyborczych, którzy mają zająć się organizacją tegorocznych wyborów samorządowych. Problemu z naborem nie było jedynie na terenie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie

Pokazy spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w Osterwie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na pokazy spektaklu opartego na reportażach Pawła Piotra Reszki o "zwykłych - niezwykłych" mieszkańcach województwa lubelskiego - Diabeł i tabliczka czekolady.

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera
POLITYKA

300 złotych na wyprawkę czy niższy CIT. Wracamy do obietnic premiera 10 2

Niższy CIT i ZUS dla przedsiębiorców, fundusz budowy dróg lokalnych, 300 zł na wyprawkę dla każdego ucznia i zabezpieczenia emerytalne dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci - to niektóre z założeń "Piątki Morawieckiego". Zdaniem opozycji ma to na celu przykrycie zamieszania związanego z wysokimi nagrodami dla członków rządu. - Może chodzić o odbicie w sondażach - przyznaje politolog

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje

Szedł ulicą, osunął się na chodnik. Policjanci uratowali mu życie, teraz im za to dziękuje 18 1

Do komendanta hrubieszowskiej policji wpłynął niecodzienny list. 58-letni mężczyzna w ten sposób podziękował miejscowym funkcjonariuszom za uratowanie mu życia.

Koncert charytatywny w Nałęczowie
21 kwietnia 2018, 15:00

Koncert charytatywny w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. 21 kwietnia o godz. 15 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się wyjątkowy koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia)
galeria

"Kolejka ciągnęła się poza drzwi wejściowe". Tłumy na otwarciu Wielokranu w CSK (zdjęcia) 19 6

Oficjalnie otwarty jest już Wielokran Browaru Zakładowego w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. - Kolejka ciągnęła się długo poza drzwi wejściowe. Atmosfera była znakomita. Dzisiaj także spodziewamy się wielu gości - mówi jeden z pracowników.

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno

Sporo atrakcji dla kibiców podczas meczu TBV Start - Miasto Szkła Krosno 2 0

Ostatni mecz sezonu, to tradycyjnie szansa dla kibiców, żeby spotkać się z zawodnikami. Sympatycy TBV Startu będą mieli taką okazję w niedzielę po zakończeniu zawodów z Miastem Szkła Krosno.

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra

Czarne jest piękne, czyli nowy Opel Astra 0 0

Opel astra po raz pierwszy jest dostępny również w wersji dwukolorowej — czarny lakier na dachu, bocznych lusterkach i obręczach kół z lekkiego stopu kontrastuje z resztą nadwozia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!