środa, 21 marca 2018 r.

Rolnictwo

Strzyżenie owiec, dojenie krowy. Szkoły jadą na wieś

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2013, 19:24

Wiele gospodarstw w naszym regionie oferuje też wypoczynek w siodle. W ofercie są jazdy na ujeżdżaln
Wiele gospodarstw w naszym regionie oferuje też wypoczynek w siodle. W ofercie są jazdy na ujeżdżaln

Strzyżenie owiec, dojenie krowy, karmienie królików i różnego rodzaju warsztaty. Gospodarstwa agroturystyczne coraz częściej goszczą szkoły i przedszkola.

Coraz więcej gospodarstw agroturystycznych w województwie lubelskim poszerza swoją ofertę o zajęcia dla szkół i przedszkoli. Np. Zagrodowa Osada w Uściążu koło Kazimierza Dolnego proponuje różnego rodzaju warsztaty – m.in. zabawkarskie (dzieci szyją szmaciane przytulanki), czy teatralne.

– Dzieci same dobierają sobie rekwizyty i robią sobie charakteryzację – tłumaczy Renata Karow, właścicielka Zagrodowej Osady w Uściążu. – Potem odgrywają scenę ze sztuki, którą sama napisałam.
Zainteresowanie jest spore. – Na maj i czerwiec mamy już kilka grup ze szkół z Warszawy będzie ok 500 dzieci – dodaje Karow. I dodaje: – One cieszą się już z tego, że są na wsi. Mogą dotknąć konia czy kozę. Atrakcją jest też nasza pełna staroci stodoła.

Specjalną propozycję dla dzieci ma również "Majątek Rutka” z Puchaczowa w powiecie łęczyńskim. Gospodarstwo specjalizuje się w utrzymywaniu polskich ras zwierząt objętych programem ochrony zasobów genetycznych. W majątku jest stado konika polskiego, krowy białogrzbiete, owce wrzosówki i gęsi biłgorajskie. Wśród imprez cyklicznych są pokazy strzyżenia owiec czy dojenia krowy.

– Owce strzyżemy w czerwcu, to będzie już trzeci taki pokaz – mówi Zbigniew Kołodziej, właściciel "Majątku Rutka”. – Ostatnio mieliśmy ok. setki uczniów z Puchaczowa. Dzieci poznają gatunki zwierząt, które hodujemy. Mogą też same wydoić krowę. Jedne próbują, inne się boją.

Kołodziej dodaje, że chciałby zarejestrować swoje gospodarstwo jako edukacyjne. Byłby jednym z pierwszych.

– W województwie lubelskim żadne gospodarstwo nie ma jeszcze statutu "zagrody edukacyjnej” – informuje Urszula Wojewoda z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, oddział w Rejowcu. – Ale myślę, że w ciągu miesiąca na liście znajdą się dwa gospodarstwa” "Wojciechowska Zagroda” i "Jaworowa Górka”.

Zagroda edukacyjna
Musi realizować, co najmniej dwa cele edukacyjne m.in. edukować w zakresie produkcji roślinnej czy zwierzęcej. Obiekt taki powinien posiadać zwierzęta gospodarskie albo uprawy rolnicze przeznaczone do prezentacji dla grup dzieci i młodzieży. Musi spełniać również wszelkie wymogi bezpieczeństwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!