Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 września 2017 r.
21:50

Ukraina wprowadziła embargo na wieprzowinę z woj. lubelskiego

1 17 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/ archiwum)

Ukraina nie chce naszej wieprzowiny, żywych świń ani nawet pasz. Zakaz dotyczy województw lubelskiego i mazowieckiego. I obowiązuje... od dwóch tygodni. Rządowe instytucje postanowiły jednak poinformować o embargu dopiero teraz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ukraińskie embargo, czyli zakaz eksportu zwierząt podatnych na zachorowanie na afrykański pomór świń (ASF), a także produktów wieprzowych, materiału genetycznego oraz pasz dla województwa mazowieckiego i lubelskiego obowiązuje od 16 sierpnia. Komunikat w tej sprawie Główny Lekarz Weterynarii opublikował dopiero 29 sierpnia.

– W tym czasie trwała nagonka na rząd związana z sytuacją po przejściu nawałnic i rządzący nie chcieli sobie dokładać jeszcze więcej – przypuszcza poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15), przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Być może doszli do wniosku, że im dłużej opinia publiczna o tym ukraińskim zakazie nie wie, tym lepiej?

– Nie upatrywałbym w tej sytuacji złej woli rządu, ani podległych mu służb – odpowiada poseł Krzysztof Głuchowski (PiS), członek sejmowej komisji rolnictwa. – Po prostu to był czas kiedy bardzo dużo się działo. Byliśmy przytłoczeni skalą kataklizmu na ziemiach zachodnich – tłumaczy.

Na ok. 50 zakładów w Lubelskiem, które eksportowały swoje wyroby do krajów Unii Europejskiej, kilkanaście handlowało również z Ukrainą. To zakłady zlokalizowane na terenie powiatów – puławskiego, łukowskiego, hrubieszowieskiego, tomaszowskiego i bialskiego. W ubiegłym roku na Ukrainę nie pojechała jednak ani jedna żywa świnia z terenu naszego województwa. Transakcje dotyczyły mięsa.

– W 2016 roku z terenu naszego województwa wysłano na Ukrainę 165 transportów, czyli 3 333 tony mięsa czerwonego – podaje Marek Słaby z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. – W tym jest zarówno wołowina, jak i wieprzowina, przy czym główny odsetek stanowi mięso wieprzowe.

– Wydawało się, że współpraca z Ukrainą zarówno gospodarcza, jak i polityczna układa się dobrze, a tutaj wychodzą takie „kwiatki” – komentuje Piotr Burek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. I dodaje: – Ukraina przecież też ma na swoim terenie ASF. Bulwersujące jest też to, że dostaliśmy również zakaz na wwóz pasz.

W Lubelskiem potwierdzono dotychczas 49 ognisk ASF u świń i 179 przypadków u dzików. W całej Polsce – ognisk jest już ponad 90, a przypadków ponad 450.

– Ministerstwo goni tę chorobę zamiast ją wyprzedzać. Rolnicy tracą majątki, niektórzy nawet popełniają samobójstwa – alarmuje poseł Sachajko. Zdaniem posła Kukiz’15 rozwiązaniem jest likwidacja „głównego wektora rozprzestrzeniania się ASF, czyli dzików”.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 15:32
ASF to ściema, by przetrzebić faunę. We Wrosławiu, teraz zamiast "Gastrofazy", jest bar "LVIV". Nie wiem co to znaczy, ale brzmią ukraińsko... Jedna gatunki się przetrzebia, aby mogły wejść nowe. Blockbustery upadły bo weszły Netflixy. Swoją drogą, ciekawe jest skąd w barze LVIV biorą swoją wieprzowinkę... Ciekawe też skąd mają chmiel w oferowanych piwach... I ciekawe, czemu zmienili nazwę... Lubiłem ich pizzę.
Avatar
TakToDziala / 5 września 2017 o 13:57
Kazik spiewał, że kosmici przybywają i zaczynają od morza. Jak kula śnieżka. Hej, kochani, Ukraina ekonomicznie najeżdża, a wszscy Polacy są na talerzu. Szczęście "Polski B", jest takie, że rzucili się grupami po 50 tysięcy najpierw na bogatsze miasta, Warszawę, Poznanie, Wrocławie, Gdański. Nieszczęście, bo dotychczas to mysmy uzupełniali tam luki rynkowe. W tym momencie nic nam juz po sprzątaniu hoteli w Sopocie, musimy szukac pracy albo za granicą, albo gdzies wyżej... a najlepiej zakładac biznes w swoim własnym mieście.
Avatar
michal / 2 września 2017 o 08:25
Witam  Ja bym wprowadził inne embargo :) jeden kilogram miesia z Auchan dla Ukraińców którzy kupują tam na potęgę . Szczerze mówiąc to rozwiąże cały problem .  Przykład wczoraj w Auchan na Felin City 3 Ukraińców kupiła prawie 300 kilo miesia itp . Bo w promocji .  Dziękuje pozamiatane 
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:14
W rewanżu wprowadzić embargo na cukierki Roshen, z firmy pana PoRoshenKo.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:03
Nasz super rząd w zamian za embargo wyśle swoim "braciom" kolejne pieniądze.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 07:40
Takie było założenie,by ściana wschodnia była terenem turystycznym,a nie produkcyjnym.To podpisali :Miller/SLD/i Kalinowski /PSL/,teraz są już tylko metody i konsekwencje tej uległości. Ponieważ Polscy rolnicy ze ściany wschodniej nie są ulegli to znaleziono metodę na wirusa.Zamiast odstrzelić twórców wirusa i dziki w początkowej fazie to niedorajdy spowodują dożynanie rolnictwa.Pewnie Witos się w grobie przewraca,bo jego następcy z PSL miast chronić producentów rolnych,jako podstawy wyżywienia narodu,pomagają w jego likwidacji.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 07:15
tyle ziemi odłogiem puste obory w pgrach a im nie chce się karmić świń dziadostwo i nieróbstwo ta ukraina
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 07:13
Nie chcom naszego mięcha niech żrą .........!
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 01:39
Czuję, że więcej wędlin będzie sprzedawać się w Chełmie i Dorohusku. Będą wozić busami wypchanymi po sam dach. Oczywiście w lodówkach kupionych w AGD. Celnicy też się obłowią, by zamiast mięsa widzieć ino wungiel ;) Będzie ruch w detalu, aż miło.
Avatar
. / 2 września 2017 o 01:36
 Pierdo...y mieszczuchy!Wam ceny spadną a mi rolnikowi spadną razy trzy!I stado pójdzie w odstawkę a za pół roku będziecie jeść wieprzowinkę od niemców za dwukrotność ceny polskiej!Ot takie rozumowanie ciemnej masy z miasta co chcą tanio mięso jeść,ale o rolnika to już nikt nie dba tylko narzekają dlaczego wszystko drogie!To niech jeden i drugi spróbuje się utrzymać z tego co ziemia da to zobaczy jak to pachnie!!!!!
Avatar
Gość / 8 września 2017 o 15:32
ASF to ściema, by przetrzebić faunę. We Wrosławiu, teraz zamiast "Gastrofazy", jest bar "LVIV". Nie wiem co to znaczy, ale brzmią ukraińsko... Jedna gatunki się przetrzebia, aby mogły wejść nowe. Blockbustery upadły bo weszły Netflixy. Swoją drogą, ciekawe jest skąd w barze LVIV biorą swoją wieprzowinkę... Ciekawe też skąd mają chmiel w oferowanych piwach... I ciekawe, czemu zmienili nazwę... Lubiłem ich pizzę.
Avatar
TakToDziala / 5 września 2017 o 13:57
Kazik spiewał, że kosmici przybywają i zaczynają od morza. Jak kula śnieżka. Hej, kochani, Ukraina ekonomicznie najeżdża, a wszscy Polacy są na talerzu. Szczęście "Polski B", jest takie, że rzucili się grupami po 50 tysięcy najpierw na bogatsze miasta, Warszawę, Poznanie, Wrocławie, Gdański. Nieszczęście, bo dotychczas to mysmy uzupełniali tam luki rynkowe. W tym momencie nic nam juz po sprzątaniu hoteli w Sopocie, musimy szukac pracy albo za granicą, albo gdzies wyżej... a najlepiej zakładac biznes w swoim własnym mieście.
Avatar
michal / 2 września 2017 o 08:25
Witam  Ja bym wprowadził inne embargo :) jeden kilogram miesia z Auchan dla Ukraińców którzy kupują tam na potęgę . Szczerze mówiąc to rozwiąże cały problem .  Przykład wczoraj w Auchan na Felin City 3 Ukraińców kupiła prawie 300 kilo miesia itp . Bo w promocji .  Dziękuje pozamiatane 
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:14
W rewanżu wprowadzić embargo na cukierki Roshen, z firmy pana PoRoshenKo.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 08:03
Nasz super rząd w zamian za embargo wyśle swoim "braciom" kolejne pieniądze.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 07:40
Takie było założenie,by ściana wschodnia była terenem turystycznym,a nie produkcyjnym.To podpisali :Miller/SLD/i Kalinowski /PSL/,teraz są już tylko metody i konsekwencje tej uległości. Ponieważ Polscy rolnicy ze ściany wschodniej nie są ulegli to znaleziono metodę na wirusa.Zamiast odstrzelić twórców wirusa i dziki w początkowej fazie to niedorajdy spowodują dożynanie rolnictwa.Pewnie Witos się w grobie przewraca,bo jego następcy z PSL miast chronić producentów rolnych,jako podstawy wyżywienia narodu,pomagają w jego likwidacji.
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 07:15
tyle ziemi odłogiem puste obory w pgrach a im nie chce się karmić świń dziadostwo i nieróbstwo ta ukraina
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 07:13
Nie chcom naszego mięcha niech żrą .........!
Avatar
Gość / 2 września 2017 o 01:39
Czuję, że więcej wędlin będzie sprzedawać się w Chełmie i Dorohusku. Będą wozić busami wypchanymi po sam dach. Oczywiście w lodówkach kupionych w AGD. Celnicy też się obłowią, by zamiast mięsa widzieć ino wungiel ;) Będzie ruch w detalu, aż miło.
Avatar
. / 2 września 2017 o 01:36
 Pierdo...y mieszczuchy!Wam ceny spadną a mi rolnikowi spadną razy trzy!I stado pójdzie w odstawkę a za pół roku będziecie jeść wieprzowinkę od niemców za dwukrotność ceny polskiej!Ot takie rozumowanie ciemnej masy z miasta co chcą tanio mięso jeść,ale o rolnika to już nikt nie dba tylko narzekają dlaczego wszystko drogie!To niech jeden i drugi spróbuje się utrzymać z tego co ziemia da to zobaczy jak to pachnie!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 33 17

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 210 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 127 37

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 15

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?