Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

5 grudnia 2011 r.
18:29
Edytuj ten wpis

Większe klatki dla kur niosek, droższe jajka?

0 5 A A
Od stycznia na jedną kurę ma przypadać 750 cm kw. powierzchni klatki. (Archiwum)
Od stycznia na jedną kurę ma przypadać 750 cm kw. powierzchni klatki. (Archiwum)

Od stycznia kury hodowane na fermach mają mieć więcej miejsca w klatkach. Na ich wyposażeniu ma być m.in. urządzenie do ścierania pazurów. Tymczasem w naszym województwie została zmodernizowana jedynie co trzecia ferma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Unia Europejska wprowadziła rygorystyczne przepisy regulujące warunki chowu kur niosek. Wejdą one w życie 1 stycznia przyszłego roku. Jeśli hodowcy nie dostosują się do zmian, nie będą mogli sprzedawać jajek ze swoich kurników.

Nowe większe klatki mają zapewnić komfortowe warunki ptakom.

– Do tej pory na jedną kurę przypadało 550 cm kw. powierzchni klatki, teraz będzie to 750 cm kw. – informuje Honorata Repeć, specjalistka w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego – Ośrodku Szkoleniowo-Wystawienniczym w Sitnie. – Klatka musi być wyposażona w gniazdo, grzędę i miejsce do grzebania. Tego nie było w starych klatkach. Nie wystarczy więc zmniejszyć liczby kur, dochodzi również dodatkowe wyposażenie. W tym również powierzchnie do ścierania pazurów.

W Polsce problem dotyczy 30 procent kurników. Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w naszym kraju na 1120 fermach utrzymywanych jest ok. 37 mln kur niosek. 578 ferm użytkuje klatki, z czego 372 ma klatki niezmodyfikowane.

W województwie lubelskim funkcjonuje dziesięć ferm klatkowych. Na razie żaden z hodowców z naszego regionu nie planuje zakończenia działalności. Wszyscy zadeklarowali, że dostosują się do nowych przepisów.

– Trzy fermy zostały już zmodernizowane, pozostałe są w trakcie prac – podaje Maja Kusy z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. – Połowa z tych kurników będzie gotowa w połowie 2012 roku, ale jest też ferma, która będzie dostosowana do nowych przepisów dopiero pod koniec przyszłego roku.

Dla hodowców oznacza to dodatkowe wydatki.

– Koszt dostosowania kurnika do obecnych przepisów to ok. 8–10 euro na 1 kurę – wylicza Edward Skiba z Wólki Łabuńskiej, hodowca niosek. – Obecnie jestem w trakcie modernizacji. Już rozebraliśmy kilka klatek i czekamy na nowe, ale są opóźnienia w dostawie. Kiedy klatki były mniejsze, miałem w kurniku 25 tysięcy kur. Po zmianach będzie ich ok. 16 tysięcy.

Hodowca przewiduje, że sytuacja będzie miała odzwierciedlenie na rynku. – Już teraz za średnie jajko w hurcie trzeba zapłacić 35 groszy, kiedy jeszcze 2–3 tygodnie temu była to kwota 25 groszy – tłumaczy hodowca z powiatu zamojskiego.

Wymiana z poślizgiem

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że tylko dziesięć państw członkowskich ma szansę na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej dobrostanu kur niosek. Do państw tych należą: Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Malta, Słowenia i Wielka Brytania. Wcześniej krajowe zakazy stosowania klatek tradycyjnych wprowadziły Niemcy i Szwecja. Grupa ośmiu państw, w tym Polska, Portugalia, Belgia, Rumunia i Słowacja zdoła jedynie częściowo wprowadzić wymianę klatek. KE szacuje, że w nieprzystosowanych klatkach starego typu znajdzie się po 1 stycznia 2012 r. ponad 51 mln kur w przynajmniej 11 krajach UE.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!