sobota, 24 lutego 2018 r.

Rolnictwo

Większe klatki dla kur niosek, droższe jajka?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 grudnia 2011, 18:29

Od stycznia na jedną kurę ma przypadać 750 cm kw. powierzchni klatki. (Archiwum)
Od stycznia na jedną kurę ma przypadać 750 cm kw. powierzchni klatki. (Archiwum)

Od stycznia kury hodowane na fermach mają mieć więcej miejsca w klatkach. Na ich wyposażeniu ma być m.in. urządzenie do ścierania pazurów. Tymczasem w naszym województwie została zmodernizowana jedynie co trzecia ferma.

Unia Europejska wprowadziła rygorystyczne przepisy regulujące warunki chowu kur niosek. Wejdą one w życie 1 stycznia przyszłego roku. Jeśli hodowcy nie dostosują się do zmian, nie będą mogli sprzedawać jajek ze swoich kurników.

Nowe większe klatki mają zapewnić komfortowe warunki ptakom.

– Do tej pory na jedną kurę przypadało 550 cm kw. powierzchni klatki, teraz będzie to 750 cm kw. – informuje Honorata Repeć, specjalistka w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego – Ośrodku Szkoleniowo-Wystawienniczym w Sitnie. – Klatka musi być wyposażona w gniazdo, grzędę i miejsce do grzebania. Tego nie było w starych klatkach. Nie wystarczy więc zmniejszyć liczby kur, dochodzi również dodatkowe wyposażenie. W tym również powierzchnie do ścierania pazurów.

W Polsce problem dotyczy 30 procent kurników. Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w naszym kraju na 1120 fermach utrzymywanych jest ok. 37 mln kur niosek. 578 ferm użytkuje klatki, z czego 372 ma klatki niezmodyfikowane.

W województwie lubelskim funkcjonuje dziesięć ferm klatkowych. Na razie żaden z hodowców z naszego regionu nie planuje zakończenia działalności. Wszyscy zadeklarowali, że dostosują się do nowych przepisów.

– Trzy fermy zostały już zmodernizowane, pozostałe są w trakcie prac – podaje Maja Kusy z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. – Połowa z tych kurników będzie gotowa w połowie 2012 roku, ale jest też ferma, która będzie dostosowana do nowych przepisów dopiero pod koniec przyszłego roku.

Dla hodowców oznacza to dodatkowe wydatki.

– Koszt dostosowania kurnika do obecnych przepisów to ok. 8–10 euro na 1 kurę – wylicza Edward Skiba z Wólki Łabuńskiej, hodowca niosek. – Obecnie jestem w trakcie modernizacji. Już rozebraliśmy kilka klatek i czekamy na nowe, ale są opóźnienia w dostawie. Kiedy klatki były mniejsze, miałem w kurniku 25 tysięcy kur. Po zmianach będzie ich ok. 16 tysięcy.

Hodowca przewiduje, że sytuacja będzie miała odzwierciedlenie na rynku. – Już teraz za średnie jajko w hurcie trzeba zapłacić 35 groszy, kiedy jeszcze 2–3 tygodnie temu była to kwota 25 groszy – tłumaczy hodowca z powiatu zamojskiego.

Wymiana z poślizgiem

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że tylko dziesięć państw członkowskich ma szansę na wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej dobrostanu kur niosek. Do państw tych należą: Czechy, Estonia, Dania, Finlandia, Holandia, Irlandia, Litwa, Malta, Słowenia i Wielka Brytania. Wcześniej krajowe zakazy stosowania klatek tradycyjnych wprowadziły Niemcy i Szwecja. Grupa ośmiu państw, w tym Polska, Portugalia, Belgia, Rumunia i Słowacja zdoła jedynie częściowo wprowadzić wymianę klatek. KE szacuje, że w nieprzystosowanych klatkach starego typu znajdzie się po 1 stycznia 2012 r. ponad 51 mln kur w przynajmniej 11 krajach UE.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
YooRec
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 sierpnia 2017 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mieszkam w pobliżu fermy w wólce łabuńskiej (p. Skiby) od dwóch lat nie da sie tu mieszkać własnie po modernizacji - hałas pracujących wentylatorów i nieziemski odór w trakcie wietrzenia lub ładowania odchodów skutecznie odstrasza od kupowania jajek . Tak właśnie wygląda cała prawda o chowie klatkowym. Nie kupujcie jajek z chowu klatkowego to n ie jest hodowla tylko "obóz koncentracyjny" dla kur i okolicznych mieszkańców.
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2015 o 01:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Klatki dla kur można obejrzeć i nabyć w http://Agro-Lech.pl . Czy są one wygodne powiedzieć mogą kury- ja myślę, że kiedy kury miały możliwość chodzenia po podwórku, to były szczęśliwsze...
Rozwiń
YooRec
YooRec (16 marca 2012 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Brukseli to takie deb***e debatują że żal mi mojego głosu na TAK dla UE. Kura to kura jeb w łeb i na rosół a nie satelitę jej montować w klatkach. Zajęli by się normalizowaniem standardów baterii do telefonów laptopów, ładowarek, takich rzeczy co lądują w kuble i zanieczyszczają setki tysięcy m3 gleby a nie kurami... marchewce też mam grządki rozszerzyć?
Rozwiń
Kitanis
Kitanis (14 marca 2012 o 13:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska dotuje unię od dawna. teraz nawet jajkami.
Rozwiń
sitysia
sitysia (6 grudnia 2011 o 18:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
unijni idioci znów załatwili nam podwyzke
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!