Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

7 października 2017 r.
14:50

Zadłużenie rolników rośnie w ogromnym tempie

Autor: Zdjęcie autora aa
3 36 A A
Rolnicy mają problem ze spłatą nie tylko zaciągniętych kredytów i pożyczek. Długi mają również w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Rolnicy mają problem ze spłatą nie tylko zaciągniętych kredytów i pożyczek. Długi mają również w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

68 tys. zł – tyle wynosi średnie zadłużenie przedsiębiorstw rolnych, leśnych i rybackich z województwa lubelskiego zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów. Rolnicy mają też zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie. Rekordzista w KRUS Lublin ma do oddania ponad 80 tys. zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 544 mln zł wynosiło na początku września łączne zadłużenie 9 563 przedsiębiorstw rolnych, leśnych i rybackich zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów. To o 43 proc. więcej niż dwa lata wcześniej, kiedy to dług rolników, leśników i rybaków wynosił 380 mln zł. 84 proc. wartości niespłaconych zobowiązań przypada na producentów rolnych.

Koło się zamyka

– Ta branża działa na trochę innych warunkach niż pozostałe gałęzie gospodarki – tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – Najczęściej największy zastrzyk gotówki rolnicy otrzymują zaraz po żniwach. Wtedy zaczynają płacić faktury, nie tylko te bieżące. Spora ich część pochodzi z minionych dwunastu miesięcy, kiedy to rolnicy kupowali nawozy, ziarna do obsiania pól czy korzystali ze sprzętu innych rolników.

Jak zauważa prezes Łącki, na sporej części tych faktur widniał termin zapłaty wydłużony nawet do roku. – „Zapłacę, jak zbiorę plony” to częste tłumaczenie przedsiębiorców rolnych – dodaje Łącki. – Kiedy otrzymają pieniądze za sprzedaż zboża, warzyw czy owoców, regulują rachunki. Jednak wtedy już brakuje pieniędzy na zakup nasion i nawozów na kolejny sezon. Koło się zamyka, a rolnik tkwi stale w nieopłaconych fakturach.

Rolnicy z Mazowsza w czołówce

Najwięcej zadłużonych rolników, leśników i rybaków mieszka w województwie mazowieckim. Na liście nierzetelnych płatników znalazło się aż 1470 firm z tego regionu. Ich zadłużenie wynosi prawie 67 mln zł. Na drugim miejscu są ci działający w Wielkopolsce – 1087 dłużników. Dług ich sięga blisko 79 mln zł. Trzecie miejsce zarówno pod względem liczby dłużników i kwoty zadłużenia zajmuje Śląsk (dług wynosi prawie 42 mln zł).

Rekordzistą jest przedsiębiorca mieszkający w powiecie strzelecko-drezdeneckim na Ziemi Lubuskiej. Jego dług urósł już do 7,3 mln zł. Większość z tej kwoty stara się odzyskać firma windykacyjna, pozostała część należy do dwóch innych rolników.

Lubelskie jest pośrodku listy przygotowanej przez KRD. W naszym regionie jest 541 dłużników, który łącznie mają do spłaty ponad 36,8 mln zł. Średnie zadłużenie dłużnika w Lubelskiem to 68 089,85 zł. To więcej niż przeciętny rolnik-dłużnik, który ma do oddania 57 tys. zł.

Spirala zadłużenia

W porównaniu z handlem, gdzie średnie zadłużenie wynosi prawie 30 tys. zł i budownictwem – 45 tys. zł, to średni dług polskiego rolnika jest to dość wysoki.

– Wiąże się to z tym, że zaciągane przez nich zobowiązania to duże kwoty – tłumaczy Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy. – Najczęściej wynikają z chęci powiększenia gospodarstwa czy zakup nowych maszyn. To inwestycje wymagające znacznych pieniędzy. Ciągnik czy maszyna to wydatek rzędu ćwierć miliona złotych. Część środków pochodzi z zewnętrznego dofinansowania, ale unijne czy krajowe dotacje nie wystarczają. Wtedy rolnicy sięgają po kredyty. Niestety, część z nich pada ofiarą przeinwestowania. Źle szacują koszty i potencjalne zyski i w efekcie wpadają w spiralę zadłużenia.

Potwierdzają to dane z KRD. Najwięcej pieniędzy, bo aż 263 mln zł, rolnicy są winni funduszom sekurytyzacyjnym, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. Fundusze te najczęściej odkupują długi od banków i firm leasingowych, a w mniejszym stopniu od towarzystw ubezpieczeniowych czy operatorów telefonicznych.

Długi w KRUS

Rolnicy mają problem ze spłatą nie tylko zaciągniętych kredytów i pożyczek. Długi mają również w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– W całym województwie lubelskim zadłużenie ogólne osób ubezpieczonych na koniec czerwca 2017 roku wynosi 91 966 838,12 zł – podaje Patrycja Józefowicz z Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie. – Z odsetkami jest to kwota 105 641 119,97 zł.

Średnie zadłużenie jednej osoby ubezpieczonej w naszym regionie wynosi 559,37 zł (642,54 zł z odsetkami). Rekordzista w KRUS Lublin ma 82 225 zł długu.

Czekają na pieniądze

Rolnicy, leśnicy i rybacy czekają na spłatę prawie 100 mln zł. Ich dłużnikami są przede wszystkim firmy z branży handlowej, które nie zapłaciły za zakupione towary. Łącznie mają do oddania blisko 27 mln zł. Kolejne 24 mln zł zalegają im inni rolnicy. Najczęściej są to nieuregulowane faktury za wypożyczenie sprzętu, sprzedaż gruntów rolnych czy hodowlanych zwierząt. Pozostałymi wierzycielami rolników są firmy z branży budowalnej, przemysłowej i transportowej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 października 2017 o 14:59
Dlatego tak ważne jest by każdy kontrolował swoje finanse. I wiedział jak wygląda sytuacja jego kontrahentów, bo niestety jeśli wejdziemy we współpracę z kimś kto już ma długi, sami możemy mieć problemy. Na szczęście teraz jest 21 wiek i możemy się posłużyć kilkoma rodzajami pomocy, jak choćby zerknięcie czy dana firma ma certyfikat Rzetelna Firma, podpytać podmioty które wcześniej z nią współpracowały itd.
Avatar
Gość / 15 października 2017 o 19:49
Dług rolnika to taki sam dlug jak innego boywatela i taki rolnik tez zasluguje na pomoc, tylko że często niestety do takiego rolnika puka komornik i rolnik się boi, a gdyby to była firma windykacyjna to mogloby być inaczej
Avatar
Gość / 15 października 2017 o 17:46
Rolnicy wymagają edukacji finansowej, trzeba im wyjaśnić, że dług nie oznacza, że maja się ukrywać, bo przyjdzie komornik zabrać im traktor. Przed komornikiem może zapukać frma windykacyjna i jej warto otzorzyć i się dogadac
Avatar
Gość / 9 października 2017 o 14:22
Problemem jest, że odbiorcy również nie płacą rolnikom. Oni czekają zamiast składać pozwy o zapłatę przez sadinternetowy.pl i do komornika. Cześć należności się szybko przedawnia, a banki i firmy windykują rolników.
Avatar
Gość / 8 października 2017 o 13:31
Ojcowiznę? Ojciec dostał ziemię za darmochę od złodziejskiego państwa rządzonego przez komuchów, więc nie nauczył syna ani szacunku do ziemi, ani do wartości.
Avatar
Gość / 8 października 2017 o 12:56
ilu rolników wykorzystuje zasadę "zastaw się a postaw się" zamiast jeździć trzydziestką biorą częściowo refinansowane nowe ciągniki, a 150 tysi mają kredytu. Już nie jeden ojcowiznę w ten sposób stracił.
Avatar
Absolwent AR / 8 października 2017 o 11:53
Do Antypasozyt! Po pierwsze po polsku, pisze sie UZYWA, nie urzywa, po drugie wole merytoryczna dyskusje, a nie slogany, typu Unia nas wykorzystuje, za komuny bylo lepiej, Balcerowicz sprzedal Polske Itd
Avatar
przyczyna / 8 października 2017 o 11:15
undefined napisał:
Ilu z tych ludzi mieszka i gospodarzy na swoim, a ilu na kradzionym? Ilu z tych ludzi pracuje na ziemi swoich przodków? Na gospodarce przekazywanej z pokolenia na pokolenie?
 
Avatar
ANTYPASOŻYT / 8 października 2017 o 09:02
czytać a czytać i myśleć to różnica i nie grzech! Towary są masowo importowane a raczej przemycane zza wschodniej granicy. Dla przykładu sadownik w Polsce musi przestrzegać norm i urzywać tylko dozwolonych środków ochrony roślin przy odstawianiu owoców do zakładów przetwórczych przechodzą badania, wwożone owoce miękkie ze wschodu to istna tablica Mendelejewa i nikt tego nie bada. Trafiają na polski rynek ludzie kupują i trują się, sanepid i cała inna gama służb do tego stworzonych nie widzi problemu. Co do dotacji do ciągników i maszyn rolniczych, proponuję prześledzić ceny przed wstąpieniem do Unii i cen tuż po przyznaniu dopłat poszybowały niemal 100% a rolnicy otrzymali dopłaty 50% reszta to kredyt. Genezą powstania Unii Europejskiej była ekonomiczna rywalizacja z USA czy też Krajami Azjatyckimi a tymczasem jesteśmy zasypywani tandetą z Chin od kiedy Niemcy i Francuzi przejeli fabryki w Chinach.
czytać a czytać i myśleć to różnica i nie grzech! Towary są masowo importowane a raczej przemycane zza wschodniej granicy. Dla przykładu sadownik w Polsce musi przestrzegać norm i urzywać tylko dozwolonych środków ochrony roślin przy odstawianiu owoców do zakładów przetwórczych przechodzą badania, wwożone owoce miękkie ze wschodu to istna tablica Mendelejewa i nikt tego nie bada. Trafiają na polski rynek ludzie kupują i trują się, sanepid i cała inna gama służb do tego stworzonych nie widzi problemu. Co do dotacji do ciągników i maszyn rol... rozwiń
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 21:54
często kłopoty z zadłużeniami zaczynają się, kiedy kontrahenci przestają płacić, sam niestety tego doświadczyłem, mam własne przedsiębiorstwo, wszystko było ok, ale nierzetelni kontrahenci mogą naprawdę wiele zepsuć. dlatego teraz zanim zacznę współpracę sprawdzam potencjalnych kontrahentów w KRD, wtedy wiem czy nie mają jakiś zadłużeń i że współpraca będzie przebiegała dobrze.
Avatar
Gość / 25 października 2017 o 14:59
Dlatego tak ważne jest by każdy kontrolował swoje finanse. I wiedział jak wygląda sytuacja jego kontrahentów, bo niestety jeśli wejdziemy we współpracę z kimś kto już ma długi, sami możemy mieć problemy. Na szczęście teraz jest 21 wiek i możemy się posłużyć kilkoma rodzajami pomocy, jak choćby zerknięcie czy dana firma ma certyfikat Rzetelna Firma, podpytać podmioty które wcześniej z nią współpracowały itd.
Avatar
Gość / 15 października 2017 o 19:49
Dług rolnika to taki sam dlug jak innego boywatela i taki rolnik tez zasluguje na pomoc, tylko że często niestety do takiego rolnika puka komornik i rolnik się boi, a gdyby to była firma windykacyjna to mogloby być inaczej
Avatar
Gość / 15 października 2017 o 17:46
Rolnicy wymagają edukacji finansowej, trzeba im wyjaśnić, że dług nie oznacza, że maja się ukrywać, bo przyjdzie komornik zabrać im traktor. Przed komornikiem może zapukać frma windykacyjna i jej warto otzorzyć i się dogadac
Avatar
Gość / 9 października 2017 o 14:22
Problemem jest, że odbiorcy również nie płacą rolnikom. Oni czekają zamiast składać pozwy o zapłatę przez sadinternetowy.pl i do komornika. Cześć należności się szybko przedawnia, a banki i firmy windykują rolników.
Avatar
Gość / 8 października 2017 o 13:31
Ojcowiznę? Ojciec dostał ziemię za darmochę od złodziejskiego państwa rządzonego przez komuchów, więc nie nauczył syna ani szacunku do ziemi, ani do wartości.
Avatar
Gość / 8 października 2017 o 12:56
ilu rolników wykorzystuje zasadę "zastaw się a postaw się" zamiast jeździć trzydziestką biorą częściowo refinansowane nowe ciągniki, a 150 tysi mają kredytu. Już nie jeden ojcowiznę w ten sposób stracił.
Avatar
Absolwent AR / 8 października 2017 o 11:53
Do Antypasozyt! Po pierwsze po polsku, pisze sie UZYWA, nie urzywa, po drugie wole merytoryczna dyskusje, a nie slogany, typu Unia nas wykorzystuje, za komuny bylo lepiej, Balcerowicz sprzedal Polske Itd
Avatar
przyczyna / 8 października 2017 o 11:15
undefined napisał:
Ilu z tych ludzi mieszka i gospodarzy na swoim, a ilu na kradzionym? Ilu z tych ludzi pracuje na ziemi swoich przodków? Na gospodarce przekazywanej z pokolenia na pokolenie?
 
Avatar
ANTYPASOŻYT / 8 października 2017 o 09:02
czytać a czytać i myśleć to różnica i nie grzech! Towary są masowo importowane a raczej przemycane zza wschodniej granicy. Dla przykładu sadownik w Polsce musi przestrzegać norm i urzywać tylko dozwolonych środków ochrony roślin przy odstawianiu owoców do zakładów przetwórczych przechodzą badania, wwożone owoce miękkie ze wschodu to istna tablica Mendelejewa i nikt tego nie bada. Trafiają na polski rynek ludzie kupują i trują się, sanepid i cała inna gama służb do tego stworzonych nie widzi problemu. Co do dotacji do ciągników i maszyn rolniczych, proponuję prześledzić ceny przed wstąpieniem do Unii i cen tuż po przyznaniu dopłat poszybowały niemal 100% a rolnicy otrzymali dopłaty 50% reszta to kredyt. Genezą powstania Unii Europejskiej była ekonomiczna rywalizacja z USA czy też Krajami Azjatyckimi a tymczasem jesteśmy zasypywani tandetą z Chin od kiedy Niemcy i Francuzi przejeli fabryki w Chinach.
czytać a czytać i myśleć to różnica i nie grzech! Towary są masowo importowane a raczej przemycane zza wschodniej granicy. Dla przykładu sadownik w Polsce musi przestrzegać norm i urzywać tylko dozwolonych środków ochrony roślin przy odstawianiu owoców do zakładów przetwórczych przechodzą badania, wwożone owoce miękkie ze wschodu to istna tablica Mendelejewa i nikt tego nie bada. Trafiają na polski rynek ludzie kupują i trują się, sanepid i cała inna gama służb do tego stworzonych nie widzi problemu. Co do dotacji do ciągników i maszyn rol... rozwiń
Avatar
Gość / 7 października 2017 o 21:54
często kłopoty z zadłużeniami zaczynają się, kiedy kontrahenci przestają płacić, sam niestety tego doświadczyłem, mam własne przedsiębiorstwo, wszystko było ok, ale nierzetelni kontrahenci mogą naprawdę wiele zepsuć. dlatego teraz zanim zacznę współpracę sprawdzam potencjalnych kontrahentów w KRD, wtedy wiem czy nie mają jakiś zadłużeń i że współpraca będzie przebiegała dobrze.
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Owoców też. Wszystko przez suszę

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Owoców też. Wszystko przez suszę 0 0

Żniwa będą wcześniej, ale zboża będzie mniej. Mniejsze będą też zbiory owoców. W naszym regionie najgorzej jest w m.in. w powiatach: radzyńskim, bialskim, parczewskim, łukowskim i tomaszowskim

Wielka Bitwa

Wielka Bitwa 0 0

Alatus Mortis jest już tuż u bram Magicznych Ogrodów… Krasnoludzcy wojownicy są w najwyższej gotowości bojowej! Bitwa z mrocznymi siłami rozpocznie się w parku już w najbliższy weekend. Czy przesądzi o losach Magicznych Ogrodów?

Cała żużlowa Polska zazdrości nam drużyny i kibiców!

Cała żużlowa Polska zazdrości nam drużyny i kibiców! 2

Znakomicie w Nice 1. lidze żużlowej spisuje się zespół Speed Car Motor Lublin.

Inwestuj(e)my w zawodowych fachowców
galeria

Inwestuj(e)my w zawodowych fachowców 0 0

Pracodawcy szukają ludzi z niezbędnymi kwalifikacjami i doświadczeniem, ale nie chcą ponosić dodatkowych kosztów dokształcania.

Miliony z RPO trafią na edukację

Miliony z RPO trafią na edukację 0

Samorządy chętnie sięgają do skarbonki Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki unijnym środkom 112 szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z województwa lubelskiego zainwestowało w swoje szkoły. Wiele z nich doposażyło pracownie, tworząc przy tym dodatkowe możliwości rozwoju dla uczniów.

Przyroda w powiększeniu
galeria

Przyroda w powiększeniu 0

Janów Lubelski. Małe miasteczko w województwie lubelskim. Największy atut? Bez wątpienia przyroda!

Profilaktyka kluczem do zdrowia mieszkańców

Profilaktyka kluczem do zdrowia mieszkańców 0

Zdrowie społeczeństwa to jeden z czynników, które warunkują jego rozwój, zaś skuteczna profilaktyka i promocja zdrowia pozwalają znacznie obniżyć ogólne koszty przeznaczone na leczenie. Samorząd Województwa Lubelskiego, w ramach swoich zadań, tworzy strategie oraz wytyczne wspierające wdrażanie profilaktyki zdrowotnej.

Pomysłowy i przemysłowy powiat świdnicki
galeria

Pomysłowy i przemysłowy powiat świdnicki 0 0

Powiat świdnicki najczęściej bywa kojarzony z produkcją śmigłowców i motocykli – słynnych „wuesek”, które przez dekady powstawały w PZL – Świdnik. Sama stolica powiatu (miasto Świdnik) narodziła się jako osiedle robotnicze wokół fabryki w I połowie XX w. Skojarzenie z przemysłem lotniczym jest więc właściwe... ale tylko częściowo, bo powiat ma więcej atutów i zachęca inwestorów do ich wykorzystania w biznesie.

Nagroda Real Estate Impactor 2018
galeria

Nagroda Real Estate Impactor 2018 0

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego otrzymał nagrodę Dziennika Rzeczpospolita pn. „Real Estate Impactor 2018" za inwestycję Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Nowe połączenia na lubelskim lotnisku!
galeria

Nowe połączenia na lubelskim lotnisku! 1

Nasze lotnisko oferuje coraz bardziej rozbudowaną sieć połączeń. Na lotniczej mapie mamy już kursy do Monachium, Mediolanu, Londynu, czy Oslo. Od września ze Świdnika polecimy również do Warszawy. Daje to już 15 kierunków w 11 krajach – taką liczbą lotów może pochwalić się Port Lotniczy Lublin. Dynamika rozwoju naszego portu jest bardzo wysoka.

Bramka i atak to priorytety Hetmana Zamość

Bramka i atak to priorytety Hetmana Zamość 1 0

Pierwsze ruchy kadrowe w Hetmanie. Zamościanie w lecie stracą na pewno Kacpra Skrzypka, a także Michała Palucha, który wraca do Motoru. To jednak nie jedynie ubytki wicemistrza z sezonu 2017/2018

Biłgoraj – gmina, która się zmienia
galeria

Biłgoraj – gmina, która się zmienia 0

Biłgoraj to przykład dynamicznej gminy, która bardzo efektywnie wykorzystuje środki europejskie. Z  Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 pozyskała blisko 13,5 mln złotych co pozwoliło jej w krótkim czasie rozwinąć się i zmienić swoje oblicze nie do poznania.

Droga nr 835 Piotrków-Wysokie oficjalnie otwarta
galeria

Droga nr 835 Piotrków-Wysokie oficjalnie otwarta 0

Najdłuższa w Polsce droga wojewódzka przeszła gruntowną modernizację za 64 mln zł

Nowa jakość leczenia onkologicznego
galeria

Nowa jakość leczenia onkologicznego 0

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie jest jedynym pełnoprofilowym wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym w naszym województwie.

Orkiestra św. Mikołaja na Moście Kultury
22 czerwca 2018, 16:30

Orkiestra św. Mikołaja na Moście Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Czas na przedostatni weekend czerwca na Moście Kultury. Tradycyjnie na uczestników czekają koncerty i warsztaty. Gwiazdą weekendu będzie Orkiestra Św. Mikołaja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.