Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

23 grudnia 2020 r.
16:02

Wójt z gminy koło Lublina chciał Złotego Krzyża dla sołtysa. Nie zgodził się wojewoda, choć inni sołtysi dostali

5 1 A A
Złoty Krzyż Zasługi
Złoty Krzyż Zasługi (fot. Prezydent.pl)

Wójt Borzechowa wnioskował o odznaczenie sołtysa z 55-letnim stażem Złotym Krzyżem Zasługi. Wniosek złożył do wojewody, ale nie został on pozytywnie rozpatrzony. – Jestem tym bardzo zaskoczony – przyznaje wójt. W sąsiedniej gminie takie odznaczenie otrzymało dwóch sołtysów, tyle że było to 9 lat temu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takim sołtysem mało która gmina w Polsce może się pochwalić. – Myślę, że pan Stanisław Drobek, sołtys Łączki-Pawłówka który pełni tę funkcję od 55 lat jest jednym z nielicznych w kraju – przypuszcza Zenon Madzelan (bezpartyjny, w przeszłości związany z Lewicą), wójt gminy Borzechów, który pełni tę funkcję od 25 lat.

I wylicza jego zasługi zarówno dla mieszkańców sołectwa, jak i całej gminy, a także inicjatywy, które miały wpływ na poprawę komfortu życia na wsi. – Pan Stanisław Drobek przewodniczył społecznym komitetom budowy: drogi, jeszcze w czasach gomółkowskich, Borzechów- Bełżyce, sieci wodociągowej, linii telefonicznej i sieci gazowej w swojej miejscowości. Jest łącznikiem między urzędem a mieszkańcami sołectwa. Zabiega o sprawy bieżące mieszkańców, tj. remonty dróg, budowę przystanków autobusowych, czy modernizację strażnicy OSP.

Stanisław Drobek to również były wieloletni radny gminy Borzechów (w latach 1990-2002). W tym okresie pełnił też funkcję członka zarządu gminy Borzechów. Jest też członkiem OSP.

– Ja go doceniam i szanuję – podkreśla wójt Borzechowa i przekonuje, że przez te wszystkie lata jego praca przyniosła mieszkańcom wymierne korzyści. Dlatego też zdaniem samorządowca sołtys Łączki-Pawłówka „w pełni zasługuje na uhonorowanie go Złotym Krzyżem Zasługi”. Stosowny wniosek dotyczący odznaczenia wójt Borzechowa skierował do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Odpowiedź była odmowna – mówi z żalem Madzelan. I przyznaje: Jestem zaskoczony taką decyzją. Myślę, że pan Stanisław jak mało kto zasługuje na to odznaczenie.

Kilka dni temu władze gminy podziękowały uroczyście sołtysowi za jego wieloletnią pracę. Odznaczenia nie będzie. – Inicjatywa odznaczeniowa wójta gminy Borzechów dot. nadania Złotego Krzyża Zasługi Panu Stanisławowi Drobkowi wpłynęła do tut. Urzędu 8 lipca br. Wystąpienie to nie zostało rozpatrzone pozytywnie, a informacja o tym fakcie została przekazana wójtowi gminy Borzechów pismem z dnia 16 września br. – odpisała a nasze pytania Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. – Przepisy ogólne, a także tryb dot. procedowania wniosków o nadanie odznaczeń państwowych zawarte zostały przede wszystkim w Ustawie o orderach i odznaczeniach oraz stosownych rozporządzeniach. W myśl tych przepisów zgłoszenie inicjatywy o nadanie odznaczenia nie zobowiązuje organu uprawnionego do przedstawienia Prezydentowi RP wniosku w tej sprawie.

Konkretne powody jednak nie padają. – Nie wiem dlaczego nasz wniosek został odrzucony, bo my także nie dowiedzieliśmy się z jakich powodów tak się stało – przyznaje wójt Borzechowa. – Wiem, że w sąsiedniej gminie podobne odznaczenia zostały przyznane przez prezydenta Polski.

Potwierdza to sekretarz gminy Chodel Roman Stępniak. – Odznaczenie Złoty Krzyż Zasługi nadany 13 grudnia 2011 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego został przyznany dwóm sołtysom z naszej gminy za wieloletnią współpracę – mówi sekretarz gminy Chodel. – Odznaczenia zostały wręczone 6 marca 2012 r. na sesji Rady Gminy. Wniosek także składaliśmy za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!