Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

29 grudnia 2020 r.
15:21

Kolejki karetek przed SOR-ami, tłumy pacjentów potrzebujących pomocy. "Sytuacja jest kryzysowa"

64 2 A A
Lekarze zwracają uwagę na coraz gorszą sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie znów jest tłoczno. Na zdjęciu: oddział intensywnej terapii w szpitalu w Chełmie
Lekarze zwracają uwagę na coraz gorszą sytuację w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie znów jest tłoczno. Na zdjęciu: oddział intensywnej terapii w szpitalu w Chełmie (fot. Jacek Szydłowski)

Znów kolejki karetek przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i tłok w salach dla wymagających pilnej pomocy. Ale tym razem nie chodzi o pacjentów z Covid-19, ale tych zwykłych, niezakażonych. – Sytuacja jest kryzysowa – alarmuje szef jednego z lubelskich SOR-ów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszy raz takie kolejki pojawiły się na przełomie października i listopada, gdy zaczęła się druga fala koronawirusa. – Teraz mamy powtórkę z kilkugodzinnego oczekiwania na przyjęcie pacjentów i krążenia karetek między szpitalami po całym województwie – przyznaje dr n.med. Marcin Wieczorski, ordynator SOR SPSK4 w Lublinie.

W jego ocenie największy ciężar opieki nad pacjentami niezakażonymi w stanach nagłych spoczywa teraz na dwóch SOR-ach w Lublinie – Szpitala Klinicznego nr 4 i szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej. Szpital MSWiA nie przyjmuje żadnych pacjentów poza covidowymi. – Nie jest to także łatwe w szpitalach w regionie, mimo „odmrażania” łóżek. Szpitale z izbami przyjęć powinny nas w większym stopniu odciążyć – uważa dr Wieczorski.

W SOR przy Jaczewskiego w strefie „czystej” są trzy wieloosobowe sale dla pacjentów. Nie są jednak w stanie pomieścić wszystkich, więc bardzo dużo osób leży na dostawkach na korytarzu.

– Dochodzi do absurdalnych sytuacji, kiedy np. pacjent z banalnym urazem z drugiego końca województwa trafia do nas, bo żaden bliższy szpital nie chce go przyjąć. A nasz szpital pełni funkcję Centrum Urazowego i musimy być gotowi na przyjęcie pacjentów z urazem wielonarządowym lub wymagających specjalistycznego zaopatrzenia możliwego tylko u nas – podkreśla Wieczorski.

Jak zwraca uwagę, wzrost liczby zgonów, który był notowany w październiku i listopadzie, może się utrzymywać w kolejnych miesiącach albo będzie jeszcze wyższy. Według najnowszych statystyk w listopadzie tego roku w województwie lubelskim zmarło 3981 osób. To aż o 113 proc. więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.

– Przypadki zaniechania diagnostyki i właściwego leczenia w chorobach przewlekłych czy też nowotworowych, albo udzielenia pomocy zbyt późno czy nie w pełnym zakresie będę się jeszcze ujawniać – ocenia ordynator. – Takie osoby będą trafiać na SOR-y, ale nie zawsze uda nam się im pomóc, bo choroba może być zbyt zaawansowana. Jest też coraz więcej pacjentów z powikłaniami pocovidowymi, którzy też wymagają pilnej pomocy – wyjaśnia Wieczorski.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiada, że jeszcze dzisiaj będą trwały prace nad programem dalszego „odmrażania” łóżek dla niezakażonych pacjentów. Cały czas jest jednak monitorowana sytuacja związana z Covid-19. – Na razie trudno jeszcze powiedzieć, jaka będzie tendencja pod względem liczby zakażeń i hospitalizacji, czy będzie wzrastać w związku ze świętami czy przełomem roku – tłumaczy wojewoda. Dodaje, że pod uwagę trzeba też wziąć dużą grupę Polaków, która wróciła na święta z Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto niedawno nową mutacją koronawirusa. – Gdyby potwierdziły się informacje o większej zakaźności nowej mutacji, chcemy być na to przygotowani – zaznacza Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium