Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2021 r.
12:01

Sprawa Starego Gaju. Ratusz pisze do lasów, internauci punktują prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
24 50 A A
Stary Gaj
Stary Gaj (fot. Jacek Szydłowski)

Oficjalną prośbę o uznanie Starego Gaju i Dąbrowy za lasy ochronne napisał prezydent Lublina, choć według nadleśnictwa oba wspomniane lasy mają ten status od lat 90. – Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju leżą w kompetencjach władz miasta – przypominają prezydentowi ekolodzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O Starym Gaju zrobiło się głośno po naszej publikacji na temat wycinki, o której zaalarmował nas zaniepokojony Czytelnik. Cięcia były prowadzone koło granicy rezerwatu Stasin. Nadleśnictwo Świdnik tłumaczyło, że to „planowa gospodarka leśna”, bo „za parę lat nastąpiłby samoistny proces obumierania drzew”, a dzięki wcześniejszej wycince „można zaspokoić niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno”. Zapowiedziane zostały również kolejne cięcia na powierzchni ok. 50 ha, czyli 11 proc. Starego Gaju. Te informacje zaniepokoiły wielu mieszkańców, którzy zaczęli zbierać podpisy pod petycją w sprawie ochrony lasu.

Wywołany do tablicy prezydent miasta zapowiedział w poniedziałek, że poprosi oficjalnie o uznanie Starego Gaju i Dąbrowy za lasy ochronne. Takie pismo skierował we wtorek do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. – W interesie miasta Lublin jest ograniczenie do minimum gospodarki przemysłowej na terenie obu lasów – czytamy w piśmie Żuka, które upublicznił dzisiaj na portalu Facebook.

Internauci od razu wypomnieli prezydentowi, że próbuje wyważać otwarte drzwi. Przypomnieli mu komentarz zamieszczony pod jego poniedziałkowym wpisem przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych: – Wspomniane przez pana lasy od lat 90. ubiegłego wieku mają status lasów ochronnych – przypomniała RDLP.

– Mam prawo mieć wątpliwości – twierdzi mimo to prezydent Żuk. – Jeśli status lasów ochronnych nadano Staremu Gajowi i Dąbrowie w latach 90., to zgodnie z zapisami Ustawy o lasach opinię w tej sprawie powinna była wydać Rada Miasta. Nie znalazłem śladu po takiej opinii z lat 1991-2000, co pozwala mi przypuszczać, że to, co pani rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przekazała mediom nie jest do końca spójne ze stanem faktycznym – podsumowuje prezydent. Prosi też o wskazanie przez LP konkretnej daty wydania decyzji o uznaniu obu lasów za ochronne. Z pomocą przyszła Ratuszowi lubelska Fundacja Wolności, wskazując uchwałę Rady Miasta z lipca 1999 r. "w sprawie uznania lasów Skarbu Państwa znajdujących się na terenie miasta Lublina za lasy ochronne". Uchwała mówi o tym, że "opiniuje się pozytywnie" wniosek złożony przez nadleśnictwo.

O ochronę lasu zaapelowali dzisiaj do prezydenta ekolodzy z Lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka. – Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju nie wymagają kłopotania ministra. Leżą one w kompetencjach samorządu miasta – stwierdza Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa.

Zdaniem działaczy władze miasta powinny w sprawie Starego Gaju i Dąbrowy „upomnieć się u leśników” o to, żeby przy tworzeniu 10-letniego planu urządzania lasu „nie traktowali tych kompleksów jako zwykłych plantacji i uwzględnili ich ”, tylko uwzględnili ich znaczenie dla miasta”.

– Mieszkańcom ubogiego w zwarte tereny natury Lublina potrzebny jest żywy, różnorodny i wielopiętrowy las ze starymi drzewami, martwymi pniami, warunkami dla ptaków – ocenia Gorczyca. Upomina się też o wyznaczenie przez miejskich radnych Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego zwanego roboczo „Lipową Doliną” w południowo-zachodnim narożniku Starego Gaju. Przypomina też o złożonej przez Towarzystwo prośbie o uznanie za pomniki przyrody ponad 30 drzew ze Starego Gaju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty