Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 października 2020 r.
9:57

Student w dobie pandemii. Lubelskie uczelnie mają jeszcze wolne miejsca

24 0 A A
Rekrutację prowadzą jeszcze uczelnie niepubliczne
Rekrutację prowadzą jeszcze uczelnie niepubliczne (fot. WSPiA)

Kilkadziesiąt tysięcy lubelskich studentów rozpoczęło już nowy rok akademicki. Tegoroczna rekrutacja na lubelskich uczelniach ze względu na pandemię zakończyła się dopiero w pierwszych dniach października. Wolne miejsca wciąż oferują niepubliczne szkoły wyższe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sytuacja epidemiologiczna istotnie wpłynęła na sposób kształcenia na uczelniach. Te lubelskie, podobnie jak większość w kraju, postawiła na tzw. model hybrydowy. Część zajęć odbywa się więc w sposób zdalny, a część tradycyjnie.

Długa rekrutacja

W uczelnianych murach organizowane są głównie ćwiczenia, podczas których wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt i konieczny jest bezpośredni kontakt studentów z prowadzącym. W większości przypadków stacjonarnie odbywają się zajęcia dla studentów pierwszego roku. Chodzi o to, by najmłodsi studenci, mimo wyjątkowych, pandemicznych okoliczności, mogli jak najlepiej poznać zasady funkcjonowania uczelni i studenckie życie.

Tegoroczna rekrutacja trwała wyjątkowo długo. Wszystko przez przełożenie egzaminów maturalnych. Politechnika Lubelska z tego powodu zdecydowała się nawet opóźnić rozpoczęcie zajęć dla pierwszoroczniaków. Te wystartują dopiero po 15 października.

Jeszcze przyjmujemy

Wolne miejsca na studiach pierwszego stopnia lub magisterskich zostały już jednak tylko w prywatnych placówkach.

– Rok już się rozpoczął, grupy zostały podzielone, ale na niektórych kierunkach przyjmujemy jeszcze chętnych. Często jest zresztą tak, że w październiku zgłasza się więcej kandydatów, niż we wrześniu – przyznaje Henryk Stefanek, kanclerz Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. W. Pola w Lublinie. Wolne indeksy zostały jeszcze między innymi na fizjoterapii, wychowaniu fizycznym, kosmetologii czy pielęgniarstwie.

Na uczelni przy ul. Choiny również postawiono na model hybrydowy. W sposób zdalny odbywają się praktycznie tylko wykłady.

– Wszystkie nasze kierunki mają profil praktyczny. Dlatego większość ćwiczeń musi się odbywać w laboratoriach z udziałem nauczyciela. I tak się dzieje – dodaje kanclerz Stefanek.

– Największym zainteresowaniem cieszą się informatyka, pielęgniarstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie i psychologia. Szczególnie atrakcyjną propozycją są trzy bezpłatne kierunki studiów drugiego stopnia w całości finansowane z funduszy unijnych: ekonomia i transport, na które trwa jeszcze nabór, oraz zarządzanie drugiego stopnia w języku angielskim – informuje Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji.

Do 15 października trwa nabór w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji.

W ofercie są jeszcze miejsca na kilkunastu kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Do wyboru są między innymi: architektura, informatyka, transport czy finanse rachunkowość.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane, znane również jako blaszaki, cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki swojej przystępnej cenie, łatwości montażu oraz wszechstronności, stają się idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowego miejsca do przechowywania lub ochrony pojazdów. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w garaż blaszany i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

Kobieta została zatrzymana w środę po południu

Dwoje dzieci w samochodzie. Za kierownicą pijana matka

Miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie, a mimo to wsiadła za kierownicę i ruszyła samochodem, wioząc dwoje swoich dzieci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!