Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

6 czerwca 2022 r.
16:15

Mało snu, dużo kawy i Studencki Nobel. Studentka z Lublina z wyjątkową nagrodą naukową

187 1 A A

– Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć – rozmowa z Alicją Formą, studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej UMLub, która zdobyła Studenckiego Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W ciągu dnia, tygodnia poświęca pani więcej czasu na swoją działalność naukową czy na sen?

– Raczej na działalność naukową (śmiech). Mój plan dnia wygląda trochę specyficznie, bo przyzwyczaiłam się do wczesnego wstawania, picia dużej ilości kawy i biegania. Łączę codzienne zajęcia na uczelni jako studentka na V roku kierunku lekarskiego z nauką w Szkole Doktorskiej, do której w tym roku dostałam promocję. W międzyczasie angażuję się w działalność naukową, przede wszystkim w Zakładzie Medycyny Sądowej, Zakładzie Chemii Analitycznej i Zakładzie Anatomii Prawidłowej, gdzie realizuję mój projekt naukowy w ramach doktoratu.

  • Jak długo można wytrzymać na piciu kawy?

– Myślę, że jest to kwestia przystosowania organizmu, charakteru i można się tego nauczyć, przystosować tryb życia do swoich obowiązków. Jest to też tak naprawdę konieczne, żeby powoli się przyzwyczajać, bo jako przyszli lekarze będziemy mieć dyżury i wiele innych obowiązków, więc myślę, że to dobra szkoła przed przyszłym życiem zawodowym.

  • Od najmłodszych lat była pani osobą skoncentrowaną na nauce i na bardzo dobrych wynikach w szkole?

– Bardzo dużo zawdzięczam mojej mamie. Od samego początku mnie i mojego brata nakierowywała na to, żeby jak najwięcej się uczyć. Od szkoły podstawowej brałam udział we wszystkich możliwych konkursach, nie tylko naukowych, ale też recytatorskich, poetyckich, czy z języka angielskiego. Duży krok zrobiła więc moja mama, zachęcała nas do tego w każdy możliwy sposób. W podstawówce i gimnazjum średnia 6.0 zawsze była.

W liceum, w "Paderewskim" w Lublinie, zdawałam maturę międzynarodową i to trochę zmieniło moje postrzeganie świata, moje rozumienie nauki. Ci wszyscy nauczyciele, którym dużo zawdzięczam, uczyli nas krytycznego myślenia. Pierwsze moje artykuły powstawały już w liceum, gdzie uczyłam się w języku angielskim, a wszystkie prace były wysyłane do recenzentów zagranicznych.

Na I roku studiów było ciężko, przez zmianę rzeczywistości, dużo nauki anatomii, histologii, fizjologii, więc tutaj skupiałam się raczej na siedzeniu i uczeniu się. Zaczęłam działać na II roku, zaczynając od pierwszego artykułu, od udziału w Lubelskim Festiwalu Nauki, od pierwszych wystąpień konferencyjnych. Wraz z upływem czasu chciałam jeszcze więcej, widziałam, że to, czego się uczymy na studiach jest bardzo ciekawe, ale też bardzo dynamiczne. To, o czym uczymy się z podręczników, może się za chwilę zmienić –w medycynie nie ma stałych dogmatów, są tylko przesłanki, które są ciągle udoskonalane. Chciałam być częścią tego naukowego świata.

Reaktywowałam Studenckie Koło Medycyny Sądowej, bo widziałam w nim bardzo duży potencjał. Każdy myśli sobie, że medycyna sądowa to sekcje, wypadki, tony akt, ale dla mnie to ogromny potencjał, jeśli chodzi o badania naukowe. Medycyna sądowa może być miejscem nauki, bo żaden inny zakład nie daje nam takich możliwości. Później dołączyłam jeszcze do Koła Anatomii Prawidłowej, Koła Chemii Analitycznej, Koła przy I Klinice Psychiatrii i Psychoterapii.

Można powiedzieć, że potem poszło już lawinowo, bo dołączyłam też do Studenckiego Towarzystwa Naukowego, gdzie co chwilę mieliśmy różne inicjatywy, takie jak organizacja minigrantów studenckich czy targów Studenckich Kół Naukowych.

  • Przeglądając pani prace naukowe, można dostrzec, że ma pani bardzo szerokie spektrum zainteresowań, na przykład poruszała pani zagadnienia związane z tzw. osobowością borderline, autyzmem, schizofrenią, alkoholem, nowotworami czy COVID-19.

– Te wszystkie prace wskazują na to, co ja odkrywałam, w jakiej tematyce chciałam pozostać na dłużej. W tym momencie zajmuję się metalomiką i kończę projekty z psychiatrii. Z aktualną dostępnością do artykułów naukowych, zapewnionych przez uczelnię, umiejętnością krytycznego spojrzenia na nie i weryfikacji, co jest godne przeczytania i zrozumienia, jesteśmy w stanie dużo z tego skorzystać.

Zaczęło się od przewlekłej choroby alkoholowej, bo były to pierwsze prace, które były prowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej. Później sama przygotowałam dwa projekty, też związane z przewlekłą chorobą alkoholową. Prace związane z onkologią realizowałam w ramach grantu prowadzonego pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Ryszarda Maciejewskiego z Zakładu Anatomii Prawidłowej. W przypadku prac o SARS-CoV-2 można powiedzieć, że było to wykorzystanie momentu, żeby takowe prace pisać. Pamiętam, kiedy w marcu 2020 roku nikt nic na ten temat nie wiedział i każda praca, która się pojawiała była czytana i szeroko cytowana. W 2021 roku rozpoczęłam projekt z psychiatrii na temat wpływu pandemii na dobrostan psychiczny studentów, który dostał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

  • W piątek zdobyła pani Studenckiego Nobla, wcześniej w tym roku nagrodę Polskiej Akademii Nauk, a w ubiegłym roku statuetkę "Orły Nauki" na Uniwersytecie Medycznym. Ma pani na swoim koncie także inne wyróżnienia naukowe czy stypendia. To budujące, że zyskuje pani uznanie za swoje badania?

– Tak, jest to na pewno bardzo budujące, bardzo motywujące, ale też troszkę uzależniające (śmiech). Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć.

  • Zbliża się wybór specjalizacji. Wie pani już, na co postawić?

– Czekam na VI rok studiów i staż, podczas którego będziemy mieli okazję lepiej poznać pracę na poszczególnych specjalizacjach. Ciężko powiedzieć, co bym wybrała, bo potrzebuję jeszcze troszkę więcej praktyki i poznania specyfiki pracy na każdym oddziale, by taką decyzję podjąć. Myślę trochę nad psychiatrią, ale finalna decyzja będzie po stażu.

===

Studencki Nobel

To ogólnopolski program stypendialny dla studentów wyróżniających się na tle naukowym, społecznym czy artystycznym. Tegoroczna odsłona przebiegała pod hasłem "Moc do bycia najlepszym". Spośród 614 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 91 finalistów, a ostatecznie nagrodzono 9 osób w kategoriach: nauki techniczne, sztuka, dziennikarstwo i literatura, nauki przyrodnicze i energetyka, fizyka i astronomia, medycyna i farmacja, nauki społeczne, nauki ekonomiczne, działalność społeczna. Każdy z laureatów otrzymał w nagrodę 5 tys. zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!