wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Geodezyjny bałagan w powiecie. Donieśli do prokuratury na poprzedników


Zarząd powiatu świdnickiego składa doniesienie do prokuratury na swoich poprzedników. Chodzi o poświadczenie nieprawdy, wypłatę pieniędzy za niewykonaną usługę i stratę ponad 150 tys. zł z budżetu powiatu. Nieprawidłowości w wydziale geodezji potwierdził wykonany przez prawnika audyt.

– Nie rozstrzygam kto jest winny – uprzedza Jakub Osina, członek Zarządu Powiatu w Świdniku. – Na pewno nadzór na tym wszystkim był niewłaściwy. W tym czasie za geodezję odpowiadał starosta Mirosław Król.

– Nie wiem, jakich konkretnie spraw dotyczy to zawiadomienie, więc trudno mi się do tego odnieść – przyznaje Mirosław Król, były starosta świdnicki, obecnie radny opozycyjny klubu PiS-Porozumienie Prawicy. I zaznacza: Nie wydaje mi się, abyśmy zrobili coś niewłaściwie.

Na nieprawidłowości w wydziale geodezji nowe władze powiatu świdnickiego zwracały uwagę niemal od początku objęcia swoich rządów. I tak w gminie Piaski po przeprowadzonej kilka lat wcześniej przez starostwo modernizacji podziału gruntów okazało się, że większość działek ma poprzesuwana granice. Nieprawidłowości dotyczyły też dróg.

– Pracownicy wydziału geodezji zgłaszali mi uwagi – mówi Osina. – Dotyczyły głównie 2010 r., że nie zostały założone księgi wieczyste. Przeglądając dokumenty zauważyłem, że zostały wystawione z inną datą. Dlatego postanowiłem zrobić audyt. W dużej części dotyczył on Piask. Zbadaliśmy pięć umów i we wszystkich były nieprawidłowości.

– Była sprawa z lubelską firmą geodezyjną, która wygrała przetarg na dosyć duże pieniądze, to dotyczyło modernizacji i ewidencji gruntów. Nie mogę powiedzieć, że byliśmy z takiego obrotu sprawy zadowoleni, ale ta firma wygrała. Wszystko odbyło się zgodnie z prawem – zaznacza była starosta świdnicki. – Byliśmy w sporze z tą firmą. Uznaliśmy bowiem, że robota jest niewłaściwie wykonana i nie zapłaciliśmy jej.

Sprawę rozpatrywał sąd. – Tyle że to co powiat skarżył, dotyczyło nie jakości robót tylko terminowości – zaznacza Osina.

Władze powiatu świdnickiego w związku z wynikami przeprowadzonego audytu złożyły do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Miało ono polegać m.in. na poświadczeniu nieprawdy przez urzędników lub inne osoby upoważnione. Zarząd powiatu podejrzewa również, że mogło dojść do podrobienia lub przerobienia dokumentu jak również używania takiego dokumenty jako autentycznego.

Zdaniem zawiadamiających mogło dojść także do wyprowadzania pieniędzy z urzędu. – Wydaje mi się, że zlecenia, o których piszemy, mogły wykonać pracownicy starostwa – wskazuje Osina. – Tak jak wykazał nam audyt, do założenia ksiąg wieczystych nie trzeba mieć szczególnych uprawnień. To mogą robić i ostatecznie robili pracownicy.

Umowy, o których mowa w zawiadomieniu, opiewały na ponad 150 tysięcy złotych.

Czytaj więcej o: Świdnik powiat
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 maja 2017 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
portal geodezyjny: ******geodezja24.pl
Rozwiń
Gość
Gość (27 listopada 2015 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gminy mogą.
Rozwiń
Gość
Gość (27 listopada 2015 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy regiony mogą korzystać z aplikacji od GUGiKu?
Rozwiń
Gość
Gość (17 października 2015 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki NADZÓR. Skoro ukradł Janek Kowalski to co ma z tym wspólnego Król ??? złodziej jest jeden a jaka to wina przełożonego że Janek kradł.???
Rozwiń
ciapek to pedał
ciapek to pedał (7 października 2015 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Guest (5 października 2015 o godzinie 10:05) Na szczęście teraz jest dobry kierownik. Nowy Kierownik popłynie tak samo jak stary :)

Janusz! Naucz się poprawnej pisowni. Gdy będziesz już umiał pisać w Języku POlskim to napisz coś konkretnego i rzeczowego. Nowy kierownik jest wiarygodny i na pewno nie pozwoli sobie w kaszę dmuchać. P.S. Czy umyłeś sedes po swoich rewolucjach?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!