wtorek, 20 lutego 2018 r.

Świdnik

Marzyły o polskich wakacjach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2006, 20:53

Jana, Oksana i Weronika właśnie skończyły pierwszą klasę świdnickiego liceum. Planują studia medyczne w Polsce. Teraz dołączyła do nich grupa dzieci z Białorusi, którym dziewczyny organizują wakacje na Lubelszczyźnie.

Pierwszy raz przyjechały do Świdnika kilka lat temu na wakacje. Wreszcie zobaczyły Polskę, o której wiele słyszały w rodzinnych domach w Raduniu. - Wtedy powstała myśl, żeby zacząć tu naukę w liceum, a potem studia. To przecież dla nas ogromna szansa, której nigdy nie miałybyśmy na Białorusi - wspomina Jana.
Początki były trudne - bariery językowe i tęsknota za rodzinnym domem.
- Nauka dziewczyn w naszej szkole była swego rodzaju eksperymentem, ale dzisiaj możemy już powiedzieć, że udanym - mówi Ryszard Borowiec, dyrektor II LO w Świdniku i prawny opiekun Białorusinek w Polsce. - Nie dość, że mają wysoką średnią, to świetnie odnalazły się w otoczeniu rówieśników.
Dziewczyny od kilku dni opiekują się grupą 32 dzieci z Radunia, które, tak jak one kiedyś, przyjechały na polskie wakacje. - Znamy już Świdnik, bez problemu mówimy po polsku i chcemy, żeby na zawsze zapamiętały ten wyjazd - mówi Oksana.
Polskie dzieci z Białorusi przyjechały do Świdnika dzięki władzom miasta i dyrekcji II LO. Chodzą na basen, zwiedzają Lublin i Kazimierz, uczą się języka polskiego i obsługi komputerów. Dzisiaj wyjadą na 3-dniową wycieczkę w Pieniny.
- Pierwszy raz zobaczę góry. Wszystko mi się tu strasznie podoba. To moje najlepsze wakacje! - uśmiecha się 10-letnia Nika, która pierwszy raz przyjechała do Polski. A 13-letnia Angelika dodaje: Marzyłam o tych wakacjach cały rok. Uwielbiam słuchać, jak rozmawiają Polacy. Chciałabym przyjechać tu na dłużej.
Jedną z uczestniczek kolonii jest 15-letnia Julia Prątkilewicz z Radunia. Być może to właśnie ona dołączy we wrześniu do Jany, Oksany i Weroniki i rozpocznie naukę w świdnickim LO. - O niczym innym nie marzę - przekonuje Julia. - Chcę studiować biologię i dobrze nauczyć się angielskiego. Tutaj będę miała taką szansę i chociaż będę tęsknić, to na pewno wytrzymam.
- Robimy wszystko, żeby Julia mogła u nas mieszkać i uczyć się. Okazuje się, że dziewczyny z Radunia to najlepsi ambasadorzy Lubelszczyzny na Białorusi. Warto im pomóc - uważa Ryszard Sudoł, z-ca burmistrza Świdnika.
- Zaopiekujemy się Julią - deklaruje Weronika. - Za rok będzie się tu czuła jak w domu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!