piątek, 23 marca 2018 r.

Świdnik

Piaski. Awantura o miejsca na targowisku. Kupcy zbojkotowali licytację

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lipca 2013, 18:32

Licytacja skończyła się awanturą (Agnieszka Antoń-Jucha)
Licytacja skończyła się awanturą (Agnieszka Antoń-Jucha)

Nowe targowisko jeszcze nie ruszyło, a już pojawiły się problemy. W środę kupcy zbojkotowali miejski przetarg na miejsca na rynku.

Kupcy mieli rezerwować sobie miejsca na targowisku przy ul. Rzeźnianej, ale solidarnie opuścili salę. – Po pierwsze mieliśmy licytować w ciemno, bo nie znamy cennika opłat targowych. Po drugie to, co pisaliśmy w ankietach odnośnie wielkości miejsc do handlu nie zostało uwzględnione – tłumaczą kupcy, którzy w środę przyszli na ustny przetarg w Miejskim Centrum Kultury w Piaskach.

To nie jedyne ich zarzuty wobec urzędników. – Dlaczego za możliwość handlowania mamy płacić podwójnie? – pytają. – Jedno to opłata targowa, druga za rezerwację miejsca. Czy to zgodne z prawem?
W efekcie do licytacji stanowisk nie doszło. Kupcy opuścili salę. Urzędnicy nie kryją zdziwienia taką postawą przedsiębiorców.

– Opłaty rezerwacyjne obowiązują w całej Polce a nasz cennik opłat targowych jest powszechnie znany – przekonuje Marcin Najda, sekretarz gminy Piaski. – Chcieliśmy, aby ludzie w sposób transparentny zajmowali te miejsca. Nie chcemy na tym zarabiać. 10 zł za rezerwację jednego stanowiska na miesiąc to przecież cena symboliczna. Jestem zaskoczony, że tak to wszystko się potoczyło.

– Ilu jest handlujących, tyle pomysłów na handlowanie – stwierdza Stanisław Szymczak z Urzędu Miejskiego w Piaskach, który był na wczorajszej licytacji. – Ludzie się nauczyli, że każdy ma swój namiot i stołek. Ale to nie my wymyśliliśmy, jak ma wyglądać targowisko.

– Były kryteria, które musieliśmy spełnić – dodaje Najda.

Urząd Miasta na budowę nowoczesnego targowiska otrzymał dofinansowanie z programu "Mój Rynek”. To rządowy program budowy nowoczesnych obiektów. Co najmniej połowa stanowisk powinna być zadaszona, całość oświetlona i podłączona do kanalizacji.

– Zwrócimy się do prawników o opinię, ale moim zdaniem nie ma podstaw, aby przetarg unieważnić – podejrzewa sekretarz gminy Piaski. – Pozostaje on bez rozstrzygnięcia. Sprawa do wyjaśnienia to wpłacone przez handlujących wadium (w wysokości 100 zł – red.).

MÓJ RYNEK

Program budowy targowisk w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców. Gminy mogły dostać maks. 1 mln zł dofinansowana na budowę targowiska lub modernizację istniejącego (przy wkładzie własnym w wys. 25 proc.) W naszym regionie o dotację wnioskowało 19 samorządów, dwa wnioski odrzucono ze względów formalnych. 10 samorządów zmodernizowało istniejące place targowe. Nowe targowiska miały powstać w Biłgoraju, Niemcach, Dołhobyczowie, Hrubieszowie, Ludwinie, Turce i Piaskach. AM

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aneks
BOLO
obserwator;)
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aneks
aneks (6 sierpnia 2013 o 17:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
targ w Piaskach
Rozwiń
BOLO
BOLO (27 lipca 2013 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak sie nie podoba stare targowisko i kupcy proponuje zakupy  w PORABANEJ BIEDRONCE

Rozwiń
obserwator;)
obserwator;) (27 lipca 2013 o 15:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pan Najda mocno mija się z prawdą, bo jasno z ogłoszenia przetargu wynika, że od 10 zł netto rozpoczyna się licytacja, a nie tyle kosztuje rezerwacja. Ponadto dziwi mnie sprawa wyjaśnienia zwrotu vadium- skoro wpłacający nie wylicytował miejsca, vadium należy zwrócić, nie ma nad czym się zastanawiać. Bezpośrednio sprawa mnie nie dotyczy, chociaż mocno jest za przeniesieniem targowiska, to jego projekt jak zwykle jest odrealniony od potrzeb, bo standardowo w  naszej gminie nie ma żadnych konsultacji społecznych, urzędnicy zawsze wiedzą najlepiej jak co powinno wyglądać - standardowe zdalne sterowanie!

Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2013 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dajcie żyć innym.

 
 
Rozwiń
Adam
Adam (26 lipca 2013 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

USUNĄĆ ICH Z NASZEJ ULICY, niech idą na targowisko.

Dajcie żyć innym.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!