Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 maja 2016 r.
12:29

Po decyzji wojewody Rzewuscy będą mogli odzyskać pałac w Gardzienicach

0 18 A A
Fot. W. Goleman
Fot. W. Goleman

Zabytkowy zespół parkowo-pałacowy w Gardzienicach nie powinien po wojnie zostać przejęty przez Skarb Państwa – stwierdził wojewoda lubelski. Jego decyzja otwiera spadkobiercom rodziny Rzewuskich drogę do ubiegania się o ogromne odszkodowanie lub o zwrot pałacu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działaniu dekretu PKWN z 1944 roku, na mocy którego prywatne majątki przejmował Skarb Państwa, podlegały wyłącznie nieruchomości rolne. Tymczasem właśnie stwierdzono, że pałac w Gardzienicach pełnił wyłącznie funkcję mieszkalno-reprezentacyjną.

– Służył zarówno właścicielowi, jego rodzinie, jak i ich gościom. Ponadto przynosił dochody jako dom letniskowo-wypoczynkowy – tłumaczy Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego. – Osoby, które pracowały w części gospodarczej nie mieszkały w pałacu, ani na terenie zespołu pałacowo-parkowego, tylko w części gospodarczej.

Po uprawomocnieniu się, decyzja wojewody otwiera więc możliwość dalszych działań ze strony spadkobierców rodziny Rzewuskich. Mogą starać się o odszkodowanie za bezprawnie utracony majątek.

– Może być podstawą dla zabiegów o zmianę wpisów w księgach wieczystych lub stać się podstawą dochodzenia przed sądami roszczeń o odszkodowanie za bezprawne pozbawienie majątku – tłumaczy Brzózka.

Jak informuje mec. Jerzy Karolewski, który reprezentuje spadkobierców rodziny Rzewuskich, sprawa o odzyskanie niesłusznie zabranego majątku ciągnie się już kilkanaście lat. O swoich dalszych krokach adwokat mówić na razie nie chce. – Nie dostaliśmy jeszcze decyzji wojewody. Kiedy otrzymamy dokument będziemy mogli mówić o dalszych działaniach w tej sprawie – stwierdza mec. Karolewski.

W pałacu działa obecnie Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Włodzimierz Staniewski, reżyser i założyciel „Gardzienic” nie chce jednak komentować sprawy. – Nie dostałem żadnego pisma w tej sprawie, więc nie mam się do czego odnosić – ucina Staniewski.

Od komentarza wstrzymuje się też urząd marszałkowski. – Czekamy na pismo z urzędu wojewódzkiego – mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego.

Trzy lata temu zakończył się gruntowny remont pałacu. Prace pochłonęły prawie 20 mln zł (17 mln zł pochodziło ze środków unijnych). Powstała m.in. nowoczesna sala teatralna, koncertowa oraz miejsce na wystawy. Remont objął przede wszystkim spichlerz, zabytkowy pałac z małą oficyną oraz otoczenie całego kompleksu.

Dlaczego zdecydowano się na kosztowny remont mimo że spadkobiercy Rzewuskich już wcześniej upominali się o nieruchomość?

– To były środki unijne przyznane z Ministerstwa Kultury. Budynek był w fatalnym stanie technicznym, a przecież działał w nim teatr. Trudno się więc dziwić, że dyrektor złożył wniosek – komentuje Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

17 mln dla Zamoyskich

W 2009 roku zakończył się wieloletni spór o pałac w Kozłówce. Na mocy ugody potomkowie Aleksandra Zamoyskiego dostali 17 mln zł w zamian za zrzeczenie się roszczeń do majątku utraconego na mocy Dekretu o reformie rolnej z 1944 r. Jego właścicielem jest obecnie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 11:02
czarnek zabiera gardzienicom pałac... : ***s://***youtube.com/watch?v=3cyou6ykume
Avatar
xxx / 28 maja 2016 o 07:32
Sam jesteś debilem skoro ta się o innych wyrażasz... Wiesz coś o tym miejscu? O jego histori?
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 23:04
Koźmianowa z UK nie mogła.
Avatar
gs / 25 maja 2016 o 09:17
Niech fornale Rzewuskich zapłacą w ratach. A teatr niech zostanie. Fornale Rzewuskich mogą podać do sądu o dopłaty za zbyt niskie wynagrodzenia. Jak decyzje przed 70 lat się unieważnia to nie ma przedawnienia w sprawach płacowych.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 23:59
Byłem w Gardzienicach, super i pięknie, ład i porządek tam nawet pracownicy sa aktorami o wiele lepszymi niż Ci z telewizji. Szkoda, ze trzeba będzie oddać szkoda, ale trzeba być sprawiedliwym.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 21:36
kto dostał te 17 mln unijnych bo nie rozumiem?
Avatar
m38 / 24 maja 2016 o 21:11
Czy spadkobiercy to może z tych Rzewuskich od Targowicy? - tak modnej ostatnio w ustach nowej władzy :P Jakoś nie moge uwierzyć... i oni zostaną w ogóle uznani za godnych dziedziczenia? Czy jaśnie wojewoda skonsultował tą decyzję z kim trzeba, czy trochę się zapędził zapominając o historii ;)
Avatar
kozak / 24 maja 2016 o 20:30
jan napisał:
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii.
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii. rozwiń
Avatar
gościówa / 24 maja 2016 o 20:27
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekaw jestem skąd się biorą tacy kretyni. Czy to wynik prl-owskiego modelu edukacji z jego pogardą wobec zdolności myślenia? Debilu jeden z drugim, gdyby im nie odebrano (czyt: nie ukradziono) rezydencji po 1944r to nie byłoby konieczne późniejsze ratowanie jej z rujnacji, bo właściciele zamieszkując w dalszym ciągu w swoim domu dbaliby o jego stan techniczny i dokonywali niezbędnych remontów na bieżąco. Trzeba być wyjątkowo bezczelnym złodziejem, żeby coś ukraść a potem obwiniać właściciela ukradzionej rzeczy o to, że samemu doprowadziło się ukradzioną rzecz to poziomu rujnacji i trzeba było ją remontować. To po co żeś sk...synu kradł? "Pomijam już fakt drodzy debile o perkatych nosach i pszenno-buraczanych twarzach, że dawne majątki powstawały nie jedynie drogą owego mitycznego "wyzysku" (notabene mniejszego niż obecne opodatkowanie), ale geneza była taka, że nadawano majątki osobom wybitnie zasłużonym dla królestwa/państwa - dzielnym, odznaczającym się odwagą w wojnach i wiernością państwu. Oczywiście nie zawsze się tak działo, a do majątków dochodzili także zdrajcy i faworyci, zwłaszcza w czasach rozbiorowych - tym niemniej prawidłowość była taka właśnie. Tak więc twierdzenie: "jak ktoś coś miał to na pewno to ukradł" to wynik zaawansowanego zidiocenia waszych postbolszewickich tępych łbów nie zdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek bardziej złożonej wiedzy historycznej." Masz rację w 100%. Problem z komuszymi złodziejami jest taki, że oni kradną i krzyczą :"łapać złodzieja". Nieuki, których nawet władza ludowa zaganiająca na siłę do szkolnych ławek nie była w stanie zmusić do twórczego myślenia, nie potrafili ogarnąć nawet podstaw polszczyny, ale za to głośne toto, że hej!
rozwiń
Avatar
jan / 24 maja 2016 o 19:14
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 11:02
czarnek zabiera gardzienicom pałac... : ***s://***youtube.com/watch?v=3cyou6ykume
Avatar
xxx / 28 maja 2016 o 07:32
Sam jesteś debilem skoro ta się o innych wyrażasz... Wiesz coś o tym miejscu? O jego histori?
Avatar
Gość / 25 maja 2016 o 23:04
Koźmianowa z UK nie mogła.
Avatar
gs / 25 maja 2016 o 09:17
Niech fornale Rzewuskich zapłacą w ratach. A teatr niech zostanie. Fornale Rzewuskich mogą podać do sądu o dopłaty za zbyt niskie wynagrodzenia. Jak decyzje przed 70 lat się unieważnia to nie ma przedawnienia w sprawach płacowych.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 23:59
Byłem w Gardzienicach, super i pięknie, ład i porządek tam nawet pracownicy sa aktorami o wiele lepszymi niż Ci z telewizji. Szkoda, ze trzeba będzie oddać szkoda, ale trzeba być sprawiedliwym.
Avatar
Gość / 24 maja 2016 o 21:36
kto dostał te 17 mln unijnych bo nie rozumiem?
Avatar
m38 / 24 maja 2016 o 21:11
Czy spadkobiercy to może z tych Rzewuskich od Targowicy? - tak modnej ostatnio w ustach nowej władzy :P Jakoś nie moge uwierzyć... i oni zostaną w ogóle uznani za godnych dziedziczenia? Czy jaśnie wojewoda skonsultował tą decyzję z kim trzeba, czy trochę się zapędził zapominając o historii ;)
Avatar
kozak / 24 maja 2016 o 20:30
jan napisał:
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii.
Wybacz czerwony złodzieju o czerwonej mordzie. Czyżby twoje delikatne złodziejskie bolszewickie uczucia zostały urażone przez przytoczenie historycznych faktów i użycie logiki arystotelesowskiej? Czy to raczej uciekanie w urażoną niewinność jest jedyną formą obrony przed uświadomieniem sobie swojego debilizmu? Jakże mi przykro, że uraziłem deikatne uszka bolszewii. rozwiń
Avatar
gościówa / 24 maja 2016 o 20:27
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ciekaw jestem skąd się biorą tacy kretyni. Czy to wynik prl-owskiego modelu edukacji z jego pogardą wobec zdolności myślenia? Debilu jeden z drugim, gdyby im nie odebrano (czyt: nie ukradziono) rezydencji po 1944r to nie byłoby konieczne późniejsze ratowanie jej z rujnacji, bo właściciele zamieszkując w dalszym ciągu w swoim domu dbaliby o jego stan techniczny i dokonywali niezbędnych remontów na bieżąco. Trzeba być wyjątkowo bezczelnym złodziejem, żeby coś ukraść a potem obwiniać właściciela ukradzionej rzeczy o to, że samemu doprowadziło się ukradzioną rzecz to poziomu rujnacji i trzeba było ją remontować. To po co żeś sk...synu kradł? "Pomijam już fakt drodzy debile o perkatych nosach i pszenno-buraczanych twarzach, że dawne majątki powstawały nie jedynie drogą owego mitycznego "wyzysku" (notabene mniejszego niż obecne opodatkowanie), ale geneza była taka, że nadawano majątki osobom wybitnie zasłużonym dla królestwa/państwa - dzielnym, odznaczającym się odwagą w wojnach i wiernością państwu. Oczywiście nie zawsze się tak działo, a do majątków dochodzili także zdrajcy i faworyci, zwłaszcza w czasach rozbiorowych - tym niemniej prawidłowość była taka właśnie. Tak więc twierdzenie: "jak ktoś coś miał to na pewno to ukradł" to wynik zaawansowanego zidiocenia waszych postbolszewickich tępych łbów nie zdolnych do przyswojenia jakiejkolwiek bardziej złożonej wiedzy historycznej." Masz rację w 100%. Problem z komuszymi złodziejami jest taki, że oni kradną i krzyczą :"łapać złodzieja". Nieuki, których nawet władza ludowa zaganiająca na siłę do szkolnych ławek nie była w stanie zmusić do twórczego myślenia, nie potrafili ogarnąć nawet podstaw polszczyny, ale za to głośne toto, że hej!
rozwiń
Avatar
jan / 24 maja 2016 o 19:14
Ale ty człowieku jesteś wulgarny.kozak w Internecie dupa w świecie.po co ten wulgaryzm?jak komentujący mają racjie
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 0 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 0 1

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 5 3

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 1 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

Pierwszy transfer Motoru Lublin

Pierwszy transfer Motoru Lublin 1 5

Motor wziął sobie do serca starą, piłkarską prawdę, że zespół buduje się od tyłu. W poniedziałek pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem podpisał Maksymilian Cichocki. A we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali o pozyskaniu kapitana Chełmianki Michała Wołosa

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal 1:2. Koszmarny początek mistrzostw
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal 1:2. Koszmarny początek mistrzostw 1 14

Odliczanie zakończone! O godzinie 17 reprezentacja Polski na stadionie w Moskwie zmierzy się z reprezentacją Senegalu. Biało-Czerwoni wracają na Mundial po 12 latach przerwy. W 2002 i 2006 roku w meczach otwarcia nasz zespół ponosił porażki. Tym razem kibice liczą na zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy H Japonia niespodziewanie pokonała w Sarańsku Kolumbię 2:1. Zespół z Ameryki Południowej niemal przez cały mecz musiał radzić sobie bez jednego zawodnika

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi 4 7

Komendant III Komisariatu Policji w Lublinie musi się liczyć z „dyscyplinarką” za naruszenie zasad etyki zawodowej. Chodzi o relacje mł. insp. Piotra Kuczmary z podwładnymi.

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin 0 1

Liga Mistrzyń piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej
Alarm 24

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej 4 25