środa, 21 lutego 2018 r.

Świdnik

Strażacy ochotnicy podpalali, gasili, zarabiali. 100 zł za jeden pożar

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 marca 2015, 13:00

- Jak podpaliłem to uciekałem, a potem wracałem gasić. Za pożar dostałem ok. 100 zł - powiedział śledczym jeden ze strażaków ochotników z gminy Mełgiew. Z dymem poszło wiele stert słomy w kilku wsiach. Każda z nich była warta kilkanaście tysięcy złotych

- Pożar gasiło osiem jednostek ochotniczej straży z Krzesimowa i Trzeszkowic. Trwało to kilka godzin, od 1 w nocy do 8 rano - opowiada Bernadetta Matys z Krzesimowa (powiat świdnicki). 17 maja ub. r. obok jej domu spłonęło 80 bel słomy.

- Pomyślałam, że ci strażacy muszą być bardzo zmęczeni i wyczerpani, więc trzeba wynieść im coś do jedzenia. Przygotowałam co miałam i poszłam ich poczęstować. Właśnie tego nie mogę teraz najbardziej odżałować. Dwóch z nich najpierw podpaliło, potem gasiło, a później jeszcze wyciągnęli rękę po mój chleb - denerwuje się kobieta.

Pożary słomy i ściernisk w gminie Mełgiew zaczęły się w 2012 r. - U mnie podpalono dwie sterty - opowiada Tomasz Szczerbic, mieszkaniec Trzeszkowic. - Słomę składowaliśmy jakieś 300 metrów od zabudowań, na łące. W nocy obudził mnie znajomy dobijający się do drzwi. Powiedział, że palą się nasze sterty. Zanim pobudziłem domowników strażacy już byli na miejscu. Ogień gasiło siedem jednostek, ochotnicy i straż zawodowa. Z dymem poszło ponad 20 tys. zł.

- U mnie były dwa pożary. Także słomy. Straty to 13,5 tys. zł - dodaje Łukasz Zieliński, kolejny z pokrzywdzonych gospodarzy.

Ktoś podpalił też stodołę w Krzesimowie w pobliżu Domu Pomocy Społecznej. Tu straty były jeszcze większe - to ponad 150 tys. zł. Do podpaleń m.in. u Matysów i Zielińskiego przyznał się Patryk L. (ma postawione zarzuty) oraz niepełnoletni Dawid M. (będzie sądzony 21 kwietnia).

"Poszedłem na pole razem z Patrykiem L. na piechotę. On stał na czatach, a ja podpalałem słomę u Matysa za stodołą. Jak podpaliłem to uciekłem, a następnie wróciłem gasić. Za pożar dostałem ok. 100 złotych od skarbnika. Nie kwitowałem ani nie podpisywałem odbioru pieniędzy, dostałem je po prostu do ręki.” - mówił w trakcie śledztwa młodszy z nich.

Starszy - Patryk L. - przyznał, że brał udział w gaszeniu większości pożarów, w których podpalenie był zamieszany "Podział ról był z góry przez nas ustalany tj. Dawid M. podpala, a ja stoję na czatach. Było tak za każdym razem” - przyznał śledczym.

Co ciekawe, na listach członków OSP Krzesimów i OSP Trzeszkowice do wypłaty ekwiwalentu za udział w działaniu ratowniczym(dokumenty są składane do Urzędu Gminy Mełgiew) nie pojawia się ani nazwisko Piotra L., ani Dawida M.

Szef strażaków ochotników z Trzeszkowic nie chciał z nami rozmawiać. - Proszę dzwonić do kogoś innego - ucina Eugeniusz Wellman, prezes OSP Trzeszkowice.

Z prezesem OSP Krzesimów nie udało nam się skontaktować. Nie odbierał telefonu komórkowego. Tymczasem sprawą strażackich rozliczeń zajmują się śledczy. - Prowadzimy postępowanie dotyczące fałszowania dokumentacji związanej z oddelegowaniem do wyjazdów strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Trzeszkowice - informuje Katarzyna Matusiak, prokurator rejonowa w Świdniku. - Dla dobra śledztwa nic więcej na ten temat nie mogę powiedzieć.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: pożar straż pożarna krzesimów
Gość
Gość
Gość
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 kwietnia 2016 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo poważnie wiesz. Szkoda gadać właściwie, bo i po co?
Rozwiń
Gość
Gość (28 kwietnia 2016 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powaznie ?!
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2015 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

Treść ważniejsza.

Rozwiń
BUA
BUA (19 kwietnia 2015 o 20:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

sam jestem w )SP ale wszyscy moi koledzy jak i ja zrzekliśmy się dostawania kasy za wyjazdy. pieniądze idą na konto na sprzęt. i poza tym za głupią stówke nawet jednemu z nas nie chciało  by sie podpalić czegoś nie wspominając o tym ze wiele druchów jest juz dużo starsza ode mnie... miało być podobno BOGU NA CHWAŁE LUDZIĄ NA POŻYTEK a nie dla hajsu....

Popraw kolego trochę ortografię, bo wstyd. Powinno być Bogu na chwałĘ, ludziOM na RATUNEK, A teraz jest W SŁUŻBIE OJCZYZNY

Rozwiń
BUA
BUA (19 kwietnia 2015 o 20:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

OSP Patałachy powinni się nazywać, fanatyki je***e... Trzeszkowice wyjebać z KSRG a każdego winnego zawiesić do końca życia... Przez takich kretynów niszczy się dobre imię Strażaków a szczególnie Strażaków Ochotników

Z tego co mi wiadomo, to działy się tam większe przekręty (rodzinna mafia), niż te sterty, a osoby odpowiedzialne za to wszystko już do końca życia są wykluczone z szeregów OSP. Na całe szczęście

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!