sobota, 24 lutego 2018 r.

Świdnik

Świdnik stanął w obronie swojego zakładu. Związkowcy: będziemy się bili (zdjęcia, wideo)

Dodano: 6 maja 2015, 21:01

– Będziemy się bili. Nie mamy nic do stracenia – zapowiadają związkowcy. W milczącym marszu towarzyszyli im zwykli mieszkańcy miasta, samorządowcy i politycy.

Przemarsz zorganizowali związkowcy z PZL-Świdnik. Kwadrans po godz. 15.00 kolumna kilku tysięcy ludzi wyruszyła sprzed bramy zakładu na Plac Konstytucji 3-Maja.

– Nigdy nie można siedzieć z założonymi rękami. Jeśli nam się coś nie podoba, to albo głosujemy, albo ruszamy na tego typu przemarsze – mówi Andrzej Krupa, pracownik PZL-Świdnik. – Teraz pikietujemy tutaj. Jeśli to nic nie da, pojedziemy do Warszawy. Zamiast w całości produkować śmigłowce w Polsce, co doskonale potrafimy, rząd oddaje to Francuzom.

– Protestujemy przeciwko nieudolności tego rządu – mówił podczas wiecu Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Chcemy rządu europejskiego, czyli takiego, który dba o interesy swoich ziomków. Dlaczego tak się dzieje, że Francuzi i Niemcy najczęściej latają na swoich śmigłowcach? Dlatego, że tam jest strategia rozwoju gospodarki narodowej w oparciu o przemysł zbrojeniowy. Nie ma tak, że wojskowi sobie wybierają jakieś drogie zabaweczki.

W manifestacji uczestniczyli związkowcy także z innych zakładów regionu. – Decyzja rządu jest krzywdząca – mówi związkowiec z puławskich Azotów. – Nasz zakład też w pewnym momencie chciano sprzedać zagranicznym koncernom. Cały czas jest zagrożenie, wiec się wspieramy.
Związkowcy zapowiedzieli, że podobna manifestacja odbędzie się w piątek w Mielcu. Jeśli po tym przetarg nie zostanie unieważniony, protesty przeniosą się do Warszawy.

– Będziemy się bili. Nie mamy nic do stracenia – oświadczył Roman Jakim, przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego NSZZ „Solidarność”. – Ten przetarg musi być unieważniony, bo jest nieuczciwy. Decyzja, którą podjął prezydent jest policzkiem dla pracowników sektora lotniczego w całej Polsce.

Dlaczego protestują

Pracownicy PZL nie zgadzają się z decyzją resortu obrony, który do testów na poligonach dopuścił jedynie francuski śmigłowiec Caracal – oferowany przez konsorcjum Airbus Helicopters. Jednocześnie odrzucono oferty AgustaWestland PZL-Świdnik oraz firmy Sikorsky. Proponowały one śmigłowce AW149 oraz BlackHawk. Obie maszyny miały być produkowane w zakładach w Świdniku i Mielcu.

Airbus deklarował początkowo, że zbuduje fabrykę w Łodzi i tam wyprodukuje Caracale dla polskiej armii. Z ostatnich deklaracji firmy wynika jednak, że przynajmniej 25 maszyn powstanie we francuskim zakładzie Airbusa.

Fabryka PZL-Świdnik zatrudnia obecnie ok. 3500 osób, z czego ponad 650 to inżynierowie. Przedstawiciele właściciela zakładu, koncernu AgustaWestland nie kryli, że rozwój fabryki zależy od wygranej w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. Porażka zaś może oznaczać cięcia w zatrudnieniu.

Maszerowali i agitowali

W manifestacji wzięli udział parlamentarzyści z różnych stron sceny politycznej. Organizatorom marszu nie udało się uniknąć wyborczej agitacji. W pochodzie, w stosownych koszulkach szli m.in. sympatycy Pawła Kukiza. Banery z jego podobizną ustawiono na trasie przemarszu. Przez bramą PZL pojawił się również Marian Kowalski, kandydat w wyborach prezydenckich z ramienia Ruchu Narodowego.

Logout
Gość
sirandrew
(48) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Logout
Logout (8 maja 2015 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja mam takie pytanie po co te śmigłowce z jednej i drugiej strony i na kogo one majà być. Jak na sosiada to przecie on jednà rękà zamiecie. A tak pozatym jak by przetarg był wygrany to dobrze ale dla zarzàdu AgustaWestland a nie dla ludzi, bo ciekawe czy pracownikom zapłacili by min. Pensje 6tys, 7tys. ( oczywiście zwykli ludzie). No myśle że w Francji tyle płacà.

Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2015 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja mam takie pytanie po co te śmigłowce z jednej i drugiej strong i na kogo one majà być. Jak na Sonsiada to przecie on jednà rękà zamiecie. A tak pozatym jak by przetarg był wygrany to dobrze ale dla zarzàdu AugustaWesland a nie dla ludzi, bo ciekawe czy pracownikom zapłacili by min. Pensje 6tys, 7tys. ( oczywiście zwykli ludzie). No myśle że w Francji tyle płacà.
Rozwiń
sirandrew
sirandrew (8 maja 2015 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie znasz się nie pisz bzdur. Nie ma jakieś wersji cywilnej AW149 - to wojskowy śmigłowiec. Nie ma czegoś takiego jak makiety i wizualizacje komputerowe. AW149 to nowoczesny śmigłowiec wojskowy, zaprojektowany i wyprodukowany. Swój pierwszy lot wykonał po koniec 2009 roku. Od tego czasu przeszedł szereg modyfikacji. Jest certyfikowany do najnowszych standardów CS29. Jedyny nowoczesny śmigłowiec w przetargu. To czy lepszy-gorszy od Caracal to sprawa drugorzędna i zapewne ani ty ani ja tego nie wiemy. Nie wprowadzaj ludzi w błąd jak się nie znasz.

Generał Gocuł: Wymiana floty śmigłowcowe w 2019 r.

http://www.defence24.pl/news_sztab-generalny-o-przetargu-smiglowcowym-niezbedna-wymiana-sprzetu-od-2019-roku

W linku wypowiada się gen. Mieczysław Gocuł, Szef Sztabu Generalnego.
Końcówka wypowiedzi:
"...Wiąże się to z okresem szkolenia, który dla nowych śmigłowców oszacowano na dwa lata. Jak poinformował gen. Gocuł, około 40% wartości kontraktu na śmigłowce wielozadaniowe stanowią koszty systemu szkolenia, w tym symulatory."..

O swojej ofercie Świdnik, dał dokładnie to, czego oczekiwało wojsko. W 2017 r. śmigłowce do szkolenia, a do końca 2019 r. cała flotę powietrzna do wymiany.

Rozwiń
agent Tomek
agent Tomek (8 maja 2015 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a przez waszego wałęsę kupę osób wyjechało i to też jest szczyt bezczelności, bo mieliśmy być drugą japonią, także precz z solidaruchami z lat 80 min. i ze świdnikiem, 

Bolek był sterowany jak pajac z Moskwy,POdobnie jest dzisiaj z tym obecnym funkcjonariuszem WSI.

Rozwiń
Gość
Gość (7 maja 2015 o 20:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Możesz robić, jak uważasz, ale jeśli dzień po głosowaniu na Gajowego zamierzasz wyemigrować z Polski, to byłby już szczyt bezczelności...

a przez waszego wałęsę kupę osób wyjechało i to też jest szczyt bezczelności, bo mieliśmy być drugą japonią, także precz z solidaruchami z lat 80 min. i ze świdnikiem, 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (48)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!