Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

24 kwietnia 2015 r.
19:34
Edytuj ten wpis

PZL-Świdnik kontra MON. "AW149 to konstrukcja wyłącznie wojskowa"

103 30 A A

Ruszyła wymiana ciosów między Ministerstwem Obrony Narodowej a PZL-Świdnik. Resort oświadczył, że fabryka mogła dostarczyć w pełni funkcjonalne śmigłowce dopiero za cztery lata. Dlatego odpadła w przetargu. Innego zdania są przedstawiciele zakładu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii PZL-Świdnik zaproponowały model AW149. We wtorek okazało się, że do testów na poligonie przechodzi tylko francuski Caracal. Jednym z argumentów był czas dostawy śmigłowców. MON twierdzi, że zgodnie z wymaganiami przetargu maszyny powinny trafić do wojskowych za dwa lata. Airbus Helicopters – producent Caracala – zadeklarował, że spełni ten warunek. W przypadku PZL-Świdnik miało być inaczej. – Zaoferowany termin dostaw śmigłowców AW-149PL, zgodnych z wymaganiami technicznymi przetargu, to 2019 r. – oświadczył w piątek płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy resortu obrony. – Propozycja PZL-Świdnik polegająca na zaoferowaniu dla wojska kilku śmigłowców w wersji cywilnej, bez uzbrojenia w 2017 r., jako formy zastępczej, jest niedopuszczalna.

Według MON był to jeden z głównych powodów odrzucenia oferty PZL-Świdnik. Przedstawiciele resortu informowali o tym w mediach społecznościowych po wyborze Caracala. Zarówno minister, jak i rzecznik przekonywali, że pierwsze maszyny ze Świdnika miały trafić do wojskowych dopiero za cztery lata (mieli na myśli wersję uzbrojoną – red.). Prezes PZL przekonywał, że dopiero za dwa. Nie wiadomo dokładnie, co zapisano w dokumentacji, bo ta jest tajna.

– Upublicznione w mediach społecznościowych przez prezesa firmy informacje dotyczące proponowanej dostawy pierwszych śmigłowców w 2017 roku przez PZL-Świdnik są zgodne z prawdą – napisał zarząd PZL-Świdnik w specjalnym oświadczeniu. – Zaprzeczamy jednocześnie jakoby oferowany przez naszą firmę AW149 był śmigłowcem cywilnym, ponieważ jest to konstrukcja wyłącznie wojskowa.
Władze firmy podkreślają, że oferta na dostawę śmigłowców ma kilka tysięcy stron. To skomplikowany dokument i nie powinien być przedmiotem debaty publicznej. – Chyba że MON podejmie decyzję o zdjęciu klauzuli "zastrzeżone” z dokumentacji przetargowej – dodają przedstawiciele fabryki. – Złożona oferta jest zgodna z wymaganiami przetargu, została złożona w dobrej wierze, a zaproponowane rozwiązanie służy jak najpełniejszemu zaspokojeniu ambitnych wymagań polskiej armii. Mamy do czynienia z błędną interpretacją naszej oferty, której skutkiem było wykluczenie PZL-Świdnik z udziału w dalszym postępowaniu przetargowym.

Firma podkreśla również, że w trakcie postępowania, przed złożeniem oferty, zadała niemal 300 pytań i otrzymała ponad 290 odpowiedzi z MON. Wszystko po to, by oferta była precyzyjna i zgodna z wymogami wojskowych. – Po złożeniu oferty składaliśmy wyjaśnienia dotyczące naszej oferty 17 razy, które wydawały nam się wystarczające do właściwej interpretacji złożonej przez nas propozycji – kwituje zarząd PZL Świdnik.

Związkowcy z fabryki spotkali się w piątek popołudniu z szefem resortu obrony Tomaszem Siemoniakiem. Liczyli na wyjaśnienia decyzji MON, a nawet unieważnienie przetargu. Po spotkaniu MON poinformowało, że minister Siemoniak przedstawił związkowcom powody niespełnienia wymagań formalnych ofert z dwóch zakładów, w tym PZL-Świdnik.

Podkreślił także, że testy śmigłowców Caracal nie oznaczają zerwania dotychczasowej współpracy MON z zakładami w Mielcu i Świdniku. – Chcemy nadal, by istotny był udział przemysłu krajowego w dostawach i modernizacji sprzętu Sił Zbrojnych. Te 50 śmigłowców, to tylko 25% floty – powiedział Tomasz Siemoniak.

Oświadczenie Zarządu PZL-Świdnik

1. PZL-Świdnik stwierdza, że upublicznione dotychczas w mediach społecznościowych przez prezesa firmy informacje dotyczące proponowanej dostawy pierwszych śmigłowców w 2017 roku przez PZL-Świdnik są zgodne z prawdą. W ten sposób treść oferty PZL-Świdnik odpowiada oczekiwaniom Zamawiającego w zakresie terminów dostaw.

2. Informacje przekazane w mediach społecznościowych odnosiły się do publicznie stawianego przez MON zarzutu, jakoby pierwsze dostawy śmigłowców z PZL-Świdnik miały mieć miejsce w 2019 roku. Prezes PZL-Świdnik odnosił się wyłącznie do powyższego zarzutu broniąc dobrego imienia spółki oraz dbając o właściwą informację przekazywaną opinii publicznej, a jego wypowiedzi odnosiły się wyłącznie do daty, która została błędnie podana przez przedstawicieli MON.

3. Zaprzeczamy jednocześnie jakoby oferowany przez naszą firmę AW149 był śmigłowcem cywilnym, ponieważ jest to konstrukcja wyłącznie wojskowa, która uzyskała wojskowy certyfikat typu nr 083 w ramach certyfikacji przeprowadzonej przez Dyrekcję Uzbrojenia Lotniczego i Zdolności do Lotu włoskiego Ministerstwa Obrony, zgodnie ze najnowszymi standardami obowiązującymi w NATO.

4. W związku z faktem, że oferta na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla Sił Zbrojnych RP jest bardzo skomplikowanym, zawierającym kilka tysięcy stron dokumentem wyjaśnianie jej szczegółów nie powinno stanowić przedmiotu debaty publicznej, chyba że MON podejmie decyzję o zdjęciu klauzuli "zastrzeżone” z dokumentacji przetargowej.

5. W przekonaniu PZL-Świdnik złożona oferta jest zgodna z wymaganiami przetargu, została złożona w dobrej wierze, a zaproponowane rozwiązanie służy jak najpełniejszemu zaspokojeniu ambitnych wymagań polskiej armii.

6. Wyzwanie jakim było oczekiwanie przez MON innowacyjnej i awangardowej konstrukcji, zapewniającej, w ramach jednej platformy, realizację 4 różnych rodzajów misji przyjęliśmy z zainteresowaniem. Odpowiedzią na tak postawione wymagania, których obecnie nie jest w stanie spełnić żaden z istniejących na świecie śmigłowców, może być jedynie oferta daleko idącej customizacji i taką PZL-Świdnik złożył. Podjęliśmy to wyzwanie w dobrej wierze, chcąc zapewnić polskim Siłom Zbrojnym sprzęt odpowiadający ich potrzebom. W naszym przekonaniu mamy do czynienia z błędną interpretacją naszej oferty, której skutkiem było wykluczenie PZL-Świdnik z udziału w dalszym postępowaniu przetargowym.

7. Zaproponowany przez PZL-Świdnik produkt jest najnowocześniejszym śmigłowcem w swojej klasie, najbezpieczniejszym dla żołnierzy i zapewnia największy komfort pracy pilotów, a sądząc po informacjach upublicznionych przez przedstawicieli MON jest także rozwiązaniem znacznie tańszym niż wybrana oferta.

8. Odbieramy z przykrością fakt, że prowadzenie publicznej dyskusji w sytuacji, w której jedna ze stron nie ma możliwości pełnego informowania o szczegółach oferty nie zapewnia pełnej przejrzystości zasad prowadzonego postępowania, a co więcej, może wprowadzać opinię publiczną w błąd i godzić w dobry wizerunek naszej firmy, którego jesteśmy zobowiązani chronić. Skomplikowane sprawy formalne i techniczne powinny stanowić domenę dyskusji prawników i ekspertów technicznych, na co PZL-Świdnik jest gotowy w każdym momencie.

9. Informujemy, że w trakcie postępowania, przed złożeniem oferty zadaliśmy niemal 300 pytań i otrzymaliśmy ponad 290 odpowiedzi od Zamawiającego. Naszym celem było doprecyzowanie naszej propozycji oraz jej zgodność z wymaganiami przetargu. Po złożeniu oferty składaliśmy wyjaśnienia dotyczące naszej oferty 17 razy, które wydawały nam się wystarczające do właściwej interpretacji złożonej przez nas propozycji.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rusky_Świdnik / 30 kwietnia 2015 o 00:46

No to współczuję, dwa razy zatrułem się w tym podrzędnym mieście w podrzędnej galerii smaku. Jedzenie było tak stare ze aż śmierdziało. Obiecałem sobie że następnym razem zgłoszę sprawę do sanepidu, ale to nie nastąpi, bo nic już nie kupię w tym syfie.

Avatar
beata_mazerkiew / 29 kwietnia 2015 o 15:12
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zjedzeniu tam rurki z kremem. 
Jestem mamą dziecka, które przez bezmyślność i łakomość na kasę właścicieli spędza teraz w szpitalu 4 dobę.
Pozdr
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zj... rozwiń
Avatar
zbyszek / 28 kwietnia 2015 o 16:34

Glupoty tu piszecie,,sprzed bojowy powinen byc najwyzszej jakosci a nasz helikopter lipnie wypada,,,sorry ale polskiej jakosci daleko jeszcze do zachodniej

Avatar
myk / 27 kwietnia 2015 o 21:45

DO NIEJAKIEGO 'gościa'.

Drogi gościu, śniegowy, zamiary wielkie.... ale rozumek idei nie wspiera. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (GM)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy (nie mylić z fabryką w Gliwicach). Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Avatar
AS / 27 kwietnia 2015 o 21:42

Dlatego to AgustaWestland nie wyda oświadczenia przecież to oni mają wielkość prawie 90%, a nie jakieś tam PZL! przecież to nie jest POlska firma tylko koncern włosko-brytyjski

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

rozwiń
Avatar
Rusky_Świdnik / 26 kwietnia 2015 o 20:03

Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi


Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

rozwiń
Avatar
rycho / 26 kwietnia 2015 o 08:46

kto sprzedał WSK ? a do tego ośrodek sportu .Mój tata i inni mieszkancy Świdnika w czynie społecznym kopali ręcznie doły pod basen i wykonywali inne roboty bezpłatnie na terenie który został sprzedany.Pytam się czy nie stać nas było na modernizację PZL- WSK i sami produkować smigłowce?

Avatar
robert / 26 kwietnia 2015 o 02:11

" konstrukcja wyłącznie wojskowa"

po co ta ściema ?

a jak firma cywilna będzie chciała kupić AW149  i wozić pasażerów z lotniska do centrum metropolii ? to co , Agusta nie sprzeda ?

Sprzeda, ale cywilny odpowiednik - AW189.

Avatar
arek / 26 kwietnia 2015 o 02:09

ok, ale tutaj ważniejszy jest chyba aspekt obronny kraju a nie praca  w danym zakładzie. Ponadto Francuzi stworzą nowe miejsca pracy w Łodzi.

Nic, nie stworza, bo nie muszą. Nie będzie w kontrkcie na śmigłowce, żadnych kar związanych z faktem, że produkt, nie będzie wykonany w Polsce. Jesli nawet kogokolwiek zatrudnią, to na umowy śmieciowe.

Avatar
swoje imię / 25 kwietnia 2015 o 23:13

Ale było blisko ! O mało naiwniacy nie łykneli za grube miliony tych "wspaniałych" włoskich wynalazków !

Avatar
Rusky_Świdnik / 30 kwietnia 2015 o 00:46

No to współczuję, dwa razy zatrułem się w tym podrzędnym mieście w podrzędnej galerii smaku. Jedzenie było tak stare ze aż śmierdziało. Obiecałem sobie że następnym razem zgłoszę sprawę do sanepidu, ale to nie nastąpi, bo nic już nie kupię w tym syfie.

Avatar
beata_mazerkiew / 29 kwietnia 2015 o 15:12
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zjedzeniu tam rurki z kremem. 
Jestem mamą dziecka, które przez bezmyślność i łakomość na kasę właścicieli spędza teraz w szpitalu 4 dobę.
Pozdr
Wiem, że troche nie na temat ,  ale zależy mi na tym , żeby dużo osób dowiedziało się o sprawie:
Przestrzegam Wszystkich  przed zakupem jedzenia w punkcie gastronomicznym:
Kucharski Poezja Smaku
Wyszyńskiego 17 (Galeria VENUS, poziom 0)
21-040 Świdnik
Sprzedają nieświeże jedzenie. W dniu dzisiejszym mieli inspekcję sanepidu i dostali karę za rażące naruszenie zasad co do jakości i świerzości produktów. Dużo dzieci znajduje się w szpitalu w Świdniku z ostrym zatruciem po zj... rozwiń
Avatar
zbyszek / 28 kwietnia 2015 o 16:34

Glupoty tu piszecie,,sprzed bojowy powinen byc najwyzszej jakosci a nasz helikopter lipnie wypada,,,sorry ale polskiej jakosci daleko jeszcze do zachodniej

Avatar
myk / 27 kwietnia 2015 o 21:45

DO NIEJAKIEGO 'gościa'.

Drogi gościu, śniegowy, zamiary wielkie.... ale rozumek idei nie wspiera. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (GM)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy (nie mylić z fabryką w Gliwicach). Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Avatar
AS / 27 kwietnia 2015 o 21:42

Dlatego to AgustaWestland nie wyda oświadczenia przecież to oni mają wielkość prawie 90%, a nie jakieś tam PZL! przecież to nie jest POlska firma tylko koncern włosko-brytyjski

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

Oj gościu śniegowy, zamiary wielkie,, ale rozumek szwankuje. Czy Opel A.G. to amerykańska firma, czy niemiecka, ale przejęta przez amerykanów (gm)? Zdaje się dla rządu niemieckiego to nie ma znaczenia, bo pracują tam dziesiątki tysięcy obywateli niemiec, a marka ta to historia ich motoryzacji. Wspierają, lobbują, dokładają bajońskie sumy do utrzymania miejsc pracy. Idąc gościa umysłu szlakiem, Niemiec upadł na twarz i na umyśle szwankuje.....

rozwiń
Avatar
Rusky_Świdnik / 26 kwietnia 2015 o 20:03

Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi


Ta decyzja jest gwoździem do trumny Komorowskiego i Platformy. Wiele lat na nich glosowałem ale teraz nastąpił KONIEC. Mam nadzieję e wszyscy Polacy tak postąpią. Niech na Platformę i Komorowskiego głosują teraz Francuzi

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

Mylisz się, świdniczanie na kolankach są przed pisem, łykają wszystkie bajeczki i buntnie pokrzykują krytykując obecną władzę. Narzuca się od razu ciekawe pytanie, jak głosowali i jak będą głosować ze względu na przyszłość, pracownicy zakładu? Gdyby myśleli strategicznie, to wybraliby obóz aktualnie rządzący, jeśli nie myśleliby to opozycję ;)

rozwiń
Avatar
rycho / 26 kwietnia 2015 o 08:46

kto sprzedał WSK ? a do tego ośrodek sportu .Mój tata i inni mieszkancy Świdnika w czynie społecznym kopali ręcznie doły pod basen i wykonywali inne roboty bezpłatnie na terenie który został sprzedany.Pytam się czy nie stać nas było na modernizację PZL- WSK i sami produkować smigłowce?

Avatar
robert / 26 kwietnia 2015 o 02:11

" konstrukcja wyłącznie wojskowa"

po co ta ściema ?

a jak firma cywilna będzie chciała kupić AW149  i wozić pasażerów z lotniska do centrum metropolii ? to co , Agusta nie sprzeda ?

Sprzeda, ale cywilny odpowiednik - AW189.

Avatar
arek / 26 kwietnia 2015 o 02:09

ok, ale tutaj ważniejszy jest chyba aspekt obronny kraju a nie praca  w danym zakładzie. Ponadto Francuzi stworzą nowe miejsca pracy w Łodzi.

Nic, nie stworza, bo nie muszą. Nie będzie w kontrkcie na śmigłowce, żadnych kar związanych z faktem, że produkt, nie będzie wykonany w Polsce. Jesli nawet kogokolwiek zatrudnią, to na umowy śmieciowe.

Avatar
swoje imię / 25 kwietnia 2015 o 23:13

Ale było blisko ! O mało naiwniacy nie łykneli za grube miliony tych "wspaniałych" włoskich wynalazków !

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 2 2

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 11 5

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 13 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 3 4

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 16 3

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia)
galeria
film

Dni Puław: występ ulicznego teatru i pokaz multimedialny (zdjęcia) 7 4

Mieszkańcy Puław, którzy mimo kapryśnej pogody w sobotni wieczór pojawili się przed Urzędem Miasta, nie żałowali. Spektakl warszawskiego Teatru Akt oraz finałowe widowisko z wykorzystaniem światła i muzyki, zrobiły wrażenie na widzach.

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian
DNI OTWARTE
galeria

Sprawdzali wiedzę i zdrowie puławian 2 0

Mieszkańcy Puław mogli zobaczyć eksponaty z Muzeum Techniki Biurowej. Wystawa, a także sentymentalny pokój urzędnika z PRL-u była otwarta w Urzędzie Miasta. Nie brakowało także konkursów z nagrodami i turniejów dla młodzieży.

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia)
galeria

Festyn z okazji Dnia Matki. Tak bawili się mieszkańcy LSM (zdjęcia) 5 1

W sobotę mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej bawili się na festynie rodzinnym z okazji Dnia Matki. W programie były: występ zespołu tanecznego DK LSM oraz zespołów tanecznych "Wega" i "Kallista"; koncerty grupy wokalnej DK LSM, "Senioritek", "Pasjonatty" czy Kapeli Podwórkowej "Klawa Ferajna".

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich
HISTORIA

Dzieje Puław: Pogoń litewska. Analiza herbu Czartoryskich 10 1

Herb to ustalona według reguł heraldycznych oznaka osoby, rodziny, miasta, prowincji czy państwa. Natomiast herby rycerskie, znane od XIX wieku, były dziedzicznymi oznakami przynależności do stanu szlacheckiego. Wywodziły się od znaków umieszczanych na barwionych chorągwiach, a od XII wieku także na różnych częściach uzbrojenia w celu odróżnienia oddziałów i poszczególnych rycerzy średniowiecznych.

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie
27 maja 2018, 14:30

Wernisaż wystawy "Sacrum Profanum" w Nałęczowie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Nałęczowski Ośrodek Kultury (ul. Lipowa 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka - Sacrum Profanum. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 27 maja o godz. 14.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!