niedziela, 18 lutego 2018 r.

Świdnik

Szybowiec Pirat z 1973 r. będzie eksponowany w holu kina LOT

Dodano: 12 kwietnia 2017, 08:02

(fot. lotnictwo.net/Paweł Bondaryk/UM Świdnik)

Szybowiec Pirat, wyprodukowany w WSK Świdnik w 1973 roku ma być eksponowany w holu kina LOT. Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku czeka na opinię konstruktorską, czy technicznie będzie możliwe zawieszenie ważącej ponad ćwierć tony maszyny w tym miejscu.

– Jest to pierwszy Pirat z ogólnej liczby 430 zmontowanych w naszym mieście szybowców, który opuścił linię produkcyjną zakładu i został oznaczony nr S.01.01 seria 01 – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Chodzi o szybowiec SZD-30 PIRAT SP-2700, który został wyprodukowany w WSK Świdnik w 1973 roku. W tym właśnie roku rozpoczęto ich produkcję w świdnickim zakładzie (wcześniej był to Szybowcowy Zakład Doświadczalny w Bielsku Białej).

– Jest to szybowiec drewniany. Rozpiętość skrzydeł wynosi 15 metrów, a długość blisko 7 metrów. Waży ponad 250 kilogramów – wylicza Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. I dodaje: Nie tylko pod względem konstrukcyjnym, ale też i marketingowym Pirat jest ciekawy. Jego poprzednicy mieli nazwę „Sowa”. Uznano jednak, że jak na szybowiec nazwa ta nie jest zbyt dobra, dlatego też została zmieniona na Pirat. Niektóre z malowań tych szybowców miały nawet takiego małego pirata. Taki rysunek jest nawet na Piratach produkowanych w Świdniku.

Ofertę sprzedaży historycznego szybowca złożył Urzędowi Miasta Aeroklub Świdnik. Magistrat na kupno maszyny się zdecydował, uznając, że miejsce tego szybowca jest właśnie w Świdniku. – To ważny element lotniczych tradycji naszego miasta – podkreśla burmistrz Świdnika. – Jeśli okaże się to technicznie możliwe, to prawdopodobnie maszyna zawiśnie jako eksponat w holu kina Lot, gdzie będzie dostępny dla wszystkich odwiedzających.

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku w ciągu najbliższych 2 tygodni ma mieć opinię konstruktorską, która odpowie na pytanie czy szybowiec Pirat może zostać zawieszony w holu kina LOT. – Szybowiec chcielibyśmy powiesić pod koniec kwietnia lub na początku maja – zapowiada dyrektor Żurek.

W świdnickim aeroklubie szybowiec, który być może będzie można niebawem oglądać, wylatał bezawaryjnie 1700 godzin. Wyszkoliło się na nim kilkuset pilotów. Co ciekawe, maszyna nadal nadaje się do dalszej eksploatacji. – Egzemplarz, o którym mówimy jest w bardzo dobrym stanie – przyznaje Żurek.

W Świdniku szybowce Pirat były produkowane do 1977 roku. Były eksploatowane nie tylko w Polsce, ale trafiały również na eksport m.in. do USA, Argentyny, Nowej Zelandii, Australii, Korei i Egiptu.

Po zakończeniu produkcji w Świdniku szybowce Pirat były produkowane w zakładzie w Jeżowie. 

Helikoptery na ulicach

Przy skrzyżowaniu al. Lotników Polskich z ul. Racławicką jest już eksponowany helikopter SM-1. Jest też pomysł aby w centrum miasta pojawiły się kolejne śmigłowce. MOK w Świdniku przygotował bowiem projekt „Helikopter za szybą”. To jeden 14 projektów zgłoszonych do programu rewitalizacji miasta. Projekt zakłada, że dwa śmigłowce – SM-1 i SM-2 – miałyby być eksponowane w szklanych i oświetlonych gablotach na ulicach Świdnika.

gucio
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gucio
gucio (19 kwietnia 2017 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
malowanie powinno być zbliżone do oryginału a nie oryginalne ! to może P-11 c też na pomarańczowo pomalowac , będzie niepowtarzalny
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 20:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po za tym malowanie tego pirata jest wykonane ręcznie przez nieżyjącego już pilota i jest nie powtarzalne będzie wisiał tylko na 4 stalowych linkach .Pozdrawiam
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 20:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciemniaki co antek ma do Świdnika. Chyba to ze nasz areo klub świdnicki ma najmłodszego Antka w Polsce i cały czas w użytku. a ten pirat ma przelatane dopiero 90 godzin. a po za tym decyzja już jest 29 IV w sobotę będzie już wisiał.Pozdrawiam
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przestańcie już się brandzlować się tą archeologią z czasów świetności WSK. Świat poszedł z technologią do przodu o lata świetlne. Byle chińczyk robi teraz lepsze sprzęty.
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powiedz to Arturowi Wosztylowi albo Remkowi Musiowi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!