niedziela, 25 marca 2018 r.

Świdnik

"Ta ulica jest jak dobry sportowiec, który nigdy nie może zająć pierwszego miejsca"

Dodano: 9 maja 2017, 07:10

Budowa drogi jest niezbędna – podkreśla Arkadiusz Kurek, który mieszka przy ul. Gospodarczej. – Tą która jest nie da się jeździć, bo albo się kurzy albo jest błoto
Budowa drogi jest niezbędna – podkreśla Arkadiusz Kurek, który mieszka przy ul. Gospodarczej. – Tą która jest nie da się jeździć, bo albo się kurzy albo jest błoto (fot. Maciej Kaczanowski)

Kusocińskiego, Solidarności, Rejkowizna i Gospodarcza – to strategicznie ważne drogi w Świdniku, które mają być budowane. Mieszkańcy ulicy Gospodarczej czekają na to od lat.

Jeden z punktów w porządku obrad ostatniej sesji Rady Miasta Świdnik był poświęcony realizacji i planom budowy dróg strategicznie ważnych na terenie miast. Wśród nich jest ul. Gospodarcza.

– Ta ulica to jest historia – przyznał podczas sesji Jerzy Irsak, przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju Gminy Miejskiej Świdnik. – Doskonale wiemy jak długo mieszkańcy czekają na realizację tej inwestycji.

– Ja chętnie bym kogoś zaprosił albo w upalny dzień, albo po roztopach, żeby się przeszedł się tą ulicą na spacer – mówił radnym jeden z mieszkańców ul. Gospodarczej. – Niech zobaczy jak w takich warunkach można mieszkać. Rozumiem, że ul. Kusocińskiego jest priorytetem, ale budowa naszej ulicy jest odsuwana czasie. Tak jest od lat.

– Ulica Gospodarcza jest jak dobry sportowiec, który nigdy nie może zająć pierwszego miejsca – porównuje jeden z tutejszych mieszkańców.

– Na pewno nie kupowałabym działki, gdybym wiedziała, że ulica będzie budowana na przykład za 10 lat – przyznała jedna z mieszkanek ul. Gospodarczej, która od 3,5 roku ma tu nieruchomość.

– Chcemy się dowiedzieć kiedy ta budowa się rozpocznie? Oczekujemy konkretnej deklaracji, a nie, że jesteśmy na trzecim miejscu. To może oznaczać i 20 lat i dalej ulica nie będzie zrobiona – podkreślał kolejny z grupy mieszkańców ul. Gospodarczej uczestniczących w sesji.
Urzędnicy mają już kompletną dokumentację dla odcinka ul. Gospodarczej od ul. Piaseckiej do ul. Klonowej. – Jeśli chodzi o odcinek ul. Klonowa – ul. Kamińskiego to jest opracowywana koncepcja przebiegu tej ulicy – wyjaśniał Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – W przypadku pierwszego odcinka ul. Klonowa – Piasecka trwają prace związane z opracowaniem planu podziału nieruchomości. To też jest związane z tym, że jeśli przyjmiemy tę ulicę do realizacji będziemy to robić na podstawie specustawy.

Zastępca burmistrza Świdnika dodał, że jeśli będą zapewnione pieniądze w budżecie to nie ma przeszkód formalno-prawnych związanych z własnością gruntów aby budowę tej drogi rozpocząć.

– Kolejny etap – od ul. Klonowej do Kamińskiego byłby automatycznie realizowany po zakończeniu budowy pierwszego odcinka – zapowiadał Piotrowicz.

Wszystko rozbija się jednak o pieniądze. – Inwestycja jest uzależniona od rozstrzygnięcia dotyczącego budowy ul. Kusocińskiego – zaznaczał Piotrowicz. Szacunkowy koszt budowy tej drogi powiatowej po stronie miasta to ok. 15 mln zł.

Zdaniem burmistrza Piotrowicza, jeśli miasto nie budowałoby ulicy Kusocińskiego to Gospodarczą jest w stanie wybudować do końca 2020 r. 

Ważne inwestycje drogowe

• Ul. Kusocińskiego. To wspólna inwestycja miasta i powiatu. Jej szacunkowy koszt to 28 mln zł. Miasto dostało 17 mln zł unijnego dofinansowania. Starostwo Powiatowe w Świdniku ma już poprawioną dokumentację. Sprawa ZRID (zezwolenia na rozpoczęcie inwestycji drogowej-red.) to jest kwestia dni. Cały czas nierozstrzygnięty pozostaje problem brakujących 3,5 mln zł, które mają zostać przeznaczone na wypłatę odszkodowań za grunty.1 mln zł na ten cel powiat zapisał w budżecie.

• Ul. Rejkowizna. 14 kwietnia br. urząd miasta złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. – Koszt z kosztorysu to ok. 1,3 mln zł. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę będziemy starać się zlecić przebudowę skrzyżowania al. Lotników Polskich-Klonowa-Rejkowizna – zapowiedział zastępca burmistrza Świdnika.

• Al. Solidarności. Z powodów zarówno finansowych jak też technicznych budowa tej alei została podzielona na dwa etapy. Pierwszy to od al. Lotników Polskich do ul. ks. kan. Hryniewicza. N a ukończeniu są prace związane z aktualizacją dokumentacji.

Urzędnicy liczą, że do końca sierpnia dokumentacja dotycząca tego odcinku będzie skończona. – To dawałoby nam ewentualną możliwość starania się o środki na budowę drogi z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych – dodał Piotrowicz.

Wniosek o dofinansowanie miasto będzie składać jesienią. W przyszłym roku urząd chciałby realizować pierwszy etap tej inwestycji.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(48) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 maja 2017 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chamy lubelskie, proszę nie dogryzać... większość z was to spod Lubartowa albo Parczewa lub ze wsi chełmskich...nie ubliżając nikomu
Rozwiń
Gość
Gość (14 maja 2017 o 18:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale sie świdnicaki gryzo. Jak Kargól z Pawlakim
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Alicja, a wielkie litery i interpunkcja to gdzie?
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2017 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te dr. Miodek niewku rwiaj mie. Jęz. Polski to był w szkole. Tu sie pisze jak kto chce.
Rozwiń
alicja
alicja (12 maja 2017 o 21:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
co się wypowiadasz buraku jak nawet zasad ortografii nie znasz i z błędami piszesz 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (48)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!