Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

17 lipca 2019 r.
18:48

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy

Autor: Zdjęcie autora agdy
11 11 A A

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mimo przygotowań do przeprowadzki biblioteki do budynku dawnego gimnazjum a nawet w jej trakcie, placówka będzie działała.

– Mam już wszystko zaplanowane, trzeba będzie pakować książki w skrzynie opróżniając regał, przewożąc go i zapełniając już w nowym miejscu. Nie można zdjąć z półek wszystkich książek jednocześnie, bo ich później nie ułożymy – tłumaczy Joanna Puchacz, szefowa tarnogrodzkiej biblioteki, z którą jest związana od lat 70. ubiegłego wieku.

– To nie jest moja pierwsza przeprowadzka. Biblioteka w zabytkowej synagodze jest od 1990 roku, wcześniej była w malutkich pomieszczeniach w domu kultury – dodaje.

Księgozbiór był o wiele mniejszy niż teraz, a i tak bibliotekarka wspomina jak brała z domowego gospodarstwa traktor i tym traktorem jechały książki do synagogi. Teraz trzeba na czas wielkiego remontu przeprowadzić 24 tysiące książek, sprzęt komputerowy i wszystkie archiwalia.

– Tych książek się już nie wypożycza, ale nie wyobrażam sobie, żeby ich nie było. Są dla mnie jak cenne dokumenty. Orzeszkowa, Prus, Kraszewski. Wydane na szarym papierze, w tekturowych okładkach. To one tworzyły księgozbiór w 1948 roku, gdy została założona biblioteka w Tarnogrodzie. Mamy je do dziś – dodaje Puchacz.

Bardzo potrzebna rewitalizacja pochodzącej z 1686 roku synagogi i modernizacja placówki to efekt dotacji, jakie dostał Tarnogród. Tak się zbiegło, że samorząd ma pieniądze z różnych źródeł, a projekty się uzupełnią. Kwoty są spore, bo tylko z Instytutu Książki w Krakowie biblioteka ma blisko 2 miliony zł wsparcia. Drugie źródło to program „Rewitalizacja w Gminie Tarnogród”. W efekcie na prace i zakupy jest więcej niż wynosi roczny budżet inwestycyjny całego miasteczka. Na dodatek pieniądze są nie tylko na bibliotekę ale także na Tarnogrodzki Ośrodek Kultury.

Szefowa biblioteki jest spokojna o całą operację logistyczną, która potrwa przez całe wakacje, choć oprócz niej pracują jeszcze dwie panie.

– Będą ludzie skierowani do pracy z gminy ale też wolontariusze. Z ofertą pomocy nawet przychodzą czytelnicy, którzy w Tarnogrodzie spędzają wakacje u babci. Korzystają latem z książek a teraz chcą pakować, segregować, sprzątać. Jestem dumna, że takich czytelników wychowałam – uśmiecha się Joanna Puchacz.

Oprócz biblioteki w dawnej synagodze działa Regionalna Izba Pamięci i absolutnie unikatowe Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek - nawiązujące do gryfa z herbu, który trzyma w łapie nożyczki. 300 par nożyczek już w pudełkach.

Zbiory izby już wiedzą, że na czas remontu trafią do remizy strażackiej w Woli Różanieckiej.

– Szukaliśmy pomieszczeń ogrzewanych i bezpiecznych, żeby nic się nie poniszczyło. Głównie wykorzystamy te zwolnione przez wygaszone placówki oświatowe. Ale część rzeczy trafi do pomieszczeń straży. Wcześniej na swoje miejsce wrócą pracownicy i korzystający z oferty ośrodka kultury niż biblioteka – ocenia Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu.

Zgodnie z wytycznymi programów z jakich pochodzą pieniądze modernizacja, zgodnie z wymogami XXI wieku, Miejskiej Biblioteki Publicznej musi się zakończyć do 31 grudnia przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach zmienił urząd. U wojewody zarobi mniej niż u prezydenta

Po ponad pięciu latach u boku prezydenta Michała Litwiniuka (PO), Maciej Buczyński zmienił miejsce pracy. Od wtorku jest szefem bialskiej delegatury Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zarobi tu mniej niż w ratuszu.

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Uwaga na oszustów. LPEC ostrzega mieszkańców

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ostrzega, że w ostatnim czasie oszuści podszywają się pod pracowników firmy.

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom i wodę użytkową zimą, ale i chłodzić pomieszczenia latem. Stawiając pytanie o opłacalność inwestycji, należałoby przede wszystkim przyjrzeć się temu, w jaki sposób pompa ciepła generuje oszczędności, jaki jest koszt jej zakupu i montażu oraz po jakim czasie zwróci się inwestycja w to urządzenia. Te kwestie poruszymy w niniejszym wpisie.

Maszerują, aż miło popatrzeć
ZDJĘCIA
galeria

Maszerują, aż miło popatrzeć

Równy krok defilady, młynki karabinami i wiele innych elementów zaprezentowali młodzi ludzie podczas pokazu musztry. Na terenie  19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, stacjonującej przy ul. Herberta  w Lublinie, ekipy mundurowe walczyły w wojewódzkim etapie Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Wygrała….

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium