Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

25 lipca 2021 r.
21:20

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Zielona przystań - fragment projektu, który wybrali mieszkańcy
Zielona przystań - fragment projektu, który wybrali mieszkańcy (fot. Arch. inż. Artur Mazur )

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę ogłoszono wyniki konsultacji społecznych, które trwały w Lubyczy Królewskiej od kilku tygodni. Mieszkańcy mogli wskazać jeden z ośmiu projektów jakie w ramach konkursu przygotowali studenci Politechniki Rzeszowskiej. To był efekt współpracy jaką nawiązały władze miasta z uczelnią, a chodziło o pomysł na niezagospodarowany dotychczas teren w centrum Lubyczy Królewskiej.

Kilka miejskich działek, którymi zajęli się rzeszowscy studenci, to oprócz łąki niedaleko biblioteki także teren, na którym miasto by widziało zielony rynek działający cały rok oraz bliskie sąsiedztwo domu kultury i siedziby władz Lubyczy.

– Kiedy zobaczyłem prace studentów, już wiedziałem, że 10 tysięcy zł, które przeznaczyliśmy na organizację konkursu, to bardzo dobrze wydane miejskie pieniądze – mówi Marek Łuszczyński, burmistrz Lubyczy Królewskiej, który przyznaje, że na pomysł współpracy z politechniką wpadł Mariusz Lewko, przewodniczący rady miejskiej.

Otwarte głowy

– Idea mi się spodobała i zająłem się realizacją. Młodzi mają otwarte głowy, nie myślą szablonowo. A o to nam chodziło. O świeże spojrzenie na teren, który może nie jest ścierniskiem, raczej wygląda jak pastwisko, które pięknie kwitnie na wiosnę – żartobliwie komentuje burmistrz.

Uczestnicy konsultacji społecznych wypełniali ankietę, w której wskazywali projekt do realizacji. Wybrali „Zieloną przystań” arch. inż. Artura Mazura. Autor zakłada stworzenie uniwersalnej przestrzeni publicznej o rekreacyjno-wypoczynkowym charakterze.

Wprowadzając nowości, zachował istniejące połączenia i drogi, którymi teraz poruszają się mieszkańcy by umożliwić płynne przejście ze stanu istniejącego w projektowany.

Opracowanie zakłada stworzenie trzech głównych przestrzeni: centralnej (ze sceną jako punktem głównym, ażurową konstrukcją jako miejscem wypoczynku), zielonego rynku (z pawilonami o konstrukcji odwołującej się do starego domu ale z panelami słonecznymi na dachach) oraz przy domu kultury (którego bryła po remoncie będzie nawiązywała do bryły wiaty z części centralnej i stoisk na zielonym rynku).

Tu była zgoda

– Mieszkańcy wybierali projekt, który im się najbardziej spodobał. Zwrócili w nim uwagę na ryneczek, ilość terenów zielonych oraz sposób zorganizowania przestrzeni wypoczynku. Szczęśliwie złożyło się, że uczestnicy konsultacji wskazali pracę, którą także nagrodził sąd konkursowy – mówi dr inż. arch. Joanna Dudek z Zakładu Urbanistyki i Architektury na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, która była jednym z członków sądu konkursowego.

Sąd dokonał pierwszej selekcji projektów, które przedstawili studenci biorący udział w konkursie i nominował osiem prac. To one były przedmiotem konsultacji społecznych przeprowadzonych w Lubyczy Królewskiej. Sąd konkursowy spośród tych ośmiu prac pierwszą nagrodę ex aequo przyznał Dorocie Kurdziel i Markowi Kowalowi oraz Arturowi Mazurowi. Druga nagroda przypadła Aleksandrze Aftyce, Maji Dulińskiej, natomiast wyróżnienie otrzymała Joanna Jacukiewicz i Daria Wojciechowska.

Artur Mazur i jego projekt został doceniony przez członków sądu za „realne rozwiązania dostosowane do skali małego miasteczka oraz klarowny podział przestrzeni publicznych”.

Miejsce dla wszystkich

– Zawsze stałem na stanowisku, że nieużytek niedaleko biblioteki powinien być zagospodarowany ale pozostać przestrzenią publiczną. Były pomysły, żeby powstał tu market. Pojawili się chętni inwestorzy, zainteresowani budową bloków. Byłem przeciw. Mieszkania i sklep można wybudować wszędzie, tu powinno być miejsce dla wszystkich. I tak się stanie – zapowiada Marek Łuszczyński.

– Konsultacje społeczne były pretekstem do rozmowy o tym miejscu w mieście. Mieszkańcy wybrali jeden projekt, ale zwracali uwagę na elementy z innych prac. Pisali w ankietach, że podoba się na przykład tężnia, fontanny czy łąki kwietne. Wszystkie sugestie będą brane pod uwagę podczas przygotowywania ostatecznej wizji tego miejsca. Projekt przeznaczony do realizacji przygotuje profesjonalne biuro architektoniczne na zlecenie miasta. Ważne jest we współpracy uczelni z samorządem, że studenci przygotowują realne rozwiązania dla konkretnego miejsca i jego przyszłych użytkowników – dodaje dr Joanna Dudek, która podkreśla, że kooperacja Politechniki Rzeszowskiej i władz Lubyczy przy organizacji tego konkursu przebiegała wzorowo. Wszyscy, którzy ze strony Politechniki Rzeszowskiej brali udział w tym przedsięwzięciu i sobotnim ogłoszeniu werdyktu są bardzo zadowoleni z współpracy z miastem.

 ***

Na sobotnią uroczystość w Urzędzie Miasta w Lubyczy Królewskiej przyjechali autorzy wszystkich nominowanych prac konkursowych, które były przedmiotem konsultacji społecznych: Aleksandra Aftyka, Maja Dulińska, Aleksandra Borowiec, Agnieszka Bugiel, Klaudia Greszta, Daniel Bukała, Maciej Karwacki, Bartłomiej Miłosz, Konrad Szczupak, Dorota Kurdziel, Marek Kowal, Artur Mazur (na zdjęciu drugi z prawej) Weronika Suchanowska, Patryk Morawicz, Paweł Klaja, Roksana Świątek, Adrian Tarkowski, Klaudia Wodyk, Paulina Wojnar Joanna Jacukiewicz, Daria Wojciechowska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!