Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

29 marca 2024 r.
18:20

Transmisja nie tylko sesji. Radni rzutem na taśmę zdecydowali

Autor: Zdjęcie autora eb
0 A A
(fot. archiwum)

Mieszkańcy Białej Podlaskiej będą mogli śledzić nie tylko obrady sesji rady miasta, ale również komisji. Uchwałę w tej sprawie radni przyjęli rzutem na taśmę, bo na ostatnim już posiedzeniu w tej kadencji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O możliwość transmisji komisji wnioskował klub Białej Samorządowej. Wszystko po to, zwiększać jawność prac rady. Jednak w lutym prawnicy ratusza zasugerowali, by najpierw zajęła się tym komisja statutowa. Konieczna jest bowiem zmiana zapisów statutu miasta. I taka komisja zebrała się pod koniec lutego. W statucie miasta ma znaleźć się zapis: „posiedzenia komisji i sesje rady są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Zapis ten stanowi załącznik do protokołu”.

Nie zmienia to faktu, że radni, zwłaszcza ci z klubu Koalicji Obywatelskiej, wciąż mają wątpliwości. – Dopisanie punktu do statutu, że komisje będą nagrywane, to zdecydowanie za mało. Jak bowiem rozwiązać problem komisji skarg, wniosków i petycji, podczas których pojawiają się dane wrażliwe? – zwraca uwagę radny Robert Woźniak (PO). Na tym nie koniec. – Podobnie, co z komisjami wyjazdowymi. Czy one też będą nagrywane? Podnosiłem, by sprawą zajęła się już rada nowej kadencji – stwierdza Woźniak.

Z kolei przewodniczący rady przypomina, że te kwestie udało się wyjaśnić podczas komisji statutowej. – Obsługa prawna urzędu rozwiała te wątpliwości. Tłumaczono nam, że akty wyższej rangi regulują zagadnienie danych wrażliwych i zapisywanie tego do statutu miasta jest bezzasadne– odpowiada Bogusław Broniewicz (Biała Samorządowa). I zauważa, że to na urzędnikach spoczywać będzie obsługa techniczna związana z transmisją komisji.

O głos podczas ostatniej sesji poprosił też Andrzej Halicki, który rok składał petycję do radnych dokładnie w tej sprawie. Wówczas nie znalazła ona potrzebnej większości. – Analizuję, jak to wygląda w innych miastach i nie spotkałem się, by były problemy z transmisją komisji skarg, wniosków i petycji – przyznaje Halicki, z wykształcenia prawnik, który przez ostatnie lata skierował do bialskiego ratusza ponad 120 petycji.

– Tak naprawdę na komisje może przyjść każdy zainteresowany, zatem teoretycznie dane wrażliwe może też wynieść. Do końca nie jesteśmy w stanie tych danych chronić – zauważa. W jego ocenie, urząd nie ułatwiał mieszkańcom dostępu do posiedzeń komisji. – Bo kto może przyjść na komisję zwołaną na godzinę 10 czy 12, a w takich najczęściej one się odbywały. W innych miastach nie ma z tym problemu, by takie posiedzenia wyznaczać na godz. 16– zaznacza Halicki.

Ostatecznie, 15 radnych poparło zmianę statutu zakładającą transmisję komisji. 7 radnych z KO wstrzymało się od głosu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bajkowy korowód przejdzie w Dniu Dziecka do Ogrodu Saskiego. To początek festiwalu Alfabet
LUBLIN
1 czerwca 2024, 0:00

Bajkowy korowód przejdzie w Dniu Dziecka do Ogrodu Saskiego. To początek festiwalu Alfabet

Od 1 do 4 czerwca potrwa Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Wydarzenie skierowane do najmłodszych będzie się odbywać na terenie Ogrodu Saskiego. W tym roku poruszony zostanie temat buntu i twórczości Jana Brzechwy.

Krzysztof Cugowski. 55 lat na scenie – wystawa w Radiu Lublin

Krzysztof Cugowski. 55 lat na scenie – wystawa w Radiu Lublin

Krzysztof Cugowski, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich wokalistów obchodzi jubileusz 55-lecia na scenie. Dlatego lubelska rozgłośnia otwiera wystawę prezentującą bogatą karierę Krzysztofa Cugowskiego.

W weekend w Lublinie odbędzie się sporo imprez. W związku z tym Zarząd Transportu Miejskiego i Miasto Lublin wprowadza objazdy dla samochodów i komunikacji miejskiej. Wprowadzono także dodatkowe kursy autobusów.

Utrudnienia i objazdy. Weekend pod znakiem imprez

Kierowcy i mieszkańcy Lublina w najbliższy weekend muszą się liczyć z licznymi utrudnieniami drogowymi. Objazdy komunikacji miejskiej dotyczą aż 38 linii autobusowych. Przygotowano także dodatkowe kursy. Powodem są odbywające się w mieście imprezy.

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało
galeria

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało

Dzisiaj w Gołębiu kilkunastu artystów związanych z ziemią puławską wzięło udział w warsztatach artystycznych skierowanych do dzieci i dorosłych. Uczestnicy tworzyli rzeźby, rysowali, malowali graffiti, a nawet spotkali się ze średniowiecznymi legendziarzami.

Skolim - król latino w Fabryce Kultury Zgrzyt
31 maja 2024, 19:00

Skolim - król latino w Fabryce Kultury Zgrzyt

Skolim to Konrad Skolimowski obecnie jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia w Polsce. Określanym jako Król Latino. Jest autorem hitów: „Wyglądasz idealnie”, „Moja dama”, „Dawaj królowo”, „Cały płonę” czy „Mamuśki”. Już w piątek wystąpi na żywo w lubelskim Zgrzycie.

Praca na wyciągnięcie ręki. Na tych stanowiskach zarobisz ponad 5 tys. zł
galeria

Praca na wyciągnięcie ręki. Na tych stanowiskach zarobisz ponad 5 tys. zł

Praca leży na ulicy, tylko chętnych do jej podjęcia jest mniej. Na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy kierowanej przez Urząd Pracy, w samym województwie lubelskim jest aż 671 ogłoszeń oferujących pracę.

Zastrzyk gotówki dla gmin. Skorzystają na tym przedszkolaki

Zastrzyk gotówki dla gmin. Skorzystają na tym przedszkolaki

Dodatkowe 22 mln złotych trafiło do lubelskich gmin. Mają zostać otwarte nowe przedszkola, te istniejące mają być doposażone, a dzieci skorzystają z dodatkowych zajęć.

W pierwszej edycji konkursu Politechnika Lubelska przekazała ok. 120 tys. zł na realizację 8 projektów dla 8 szkół

Nastoletni naukowcy chcą rewolucjonizować świat. Pomaga im w tym uczelnia

Robot medyczny, innowacyjny i ekologiczny pojazd ogrodowy, szybka stacja ładowania, badanie jakości powietrza i hałasu w Lublinie oraz maszyna produkująca filament z odpadów – to tylko niektóre ze szkolnych projektów, które były realizowane przy wsparciu Politechniki Lubelskiej. Przed nami kolejna edycja programu

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Wsparcie dla cudzoziemców. W regionie powstaną Centra Integracji

Nauka języka polskiego, aktywizacja zawodowa i społeczna oraz integracja. W czterech miejscach w województwie lubelskim powstaną ośrodki dla obcokrajowców.

Rafał Zwolak, prezydent Zamościa

Nie chciał, ale musi. Rafał Zwolak zarobi jednak więcej

Radni Zamościa ponownie głosowali dzisiaj (27 maja) wysokość wynagrodzenia prezydenta Rafała Zwolaka. Bo okazało się, że uchwała przyjęta na poprzedniej sesji (16 maja), przygotowana zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanego, była sprzeczna z przepisami.

Akcja przewożenia niewybuchów na poligon trwała dwa dni

Ponad 100 pocisków artyleryjskich skrywała ziemia w Leokadiowie

Do odkrycia doszło podczas stawiania tunelu foliowego. Na miejsce przyjechali saperzy

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Sokół Adamów wygrał w Milanowie. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Cenne zwycięstwo Sokoła Adamów nad LKS Milanów. Orlęta II Radzyń Podlaski podzieliły się punktami w derbach z Młodzieżówką po remisie 3:3. Az-Bud Komarówka Podlaska rozgromił Tytana Wisznice aż 20:0. Dziewięć goli strzelił Marcin Mróz, pięć Karol Borkowski

Policjanci przypominają, że przestępcy stale doskonalą swoje metody

Miała odebrać paczkę z Jemenu – straciła 12 tys. złotych

W tajemniczej przesyłce rzekomo znajdowało się złoto i pieniądze. 68-latka nie zorientowała się w porę, że padła ofiarą oszustów

Dobrze zachowane pozostałości po piecu garncarskim archeolodzy znaleźli przy ulicy Zielonej w Lublinie.
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne znalezisko archeologiczne w centrum miasta

Jak mówią, ziemia skrywa wiele tajemnic. Na ciekawe znalezisko archeologiczne podczas prac budowlanych natrafiono tuż obok lubelskiego deptaka.

Po wypadku rowerzysta trafił do szpitala
Zamość

Wjechał wprost pod kię

60-letni cyklista trafił do szpitala po zderzeniu z samochodem kia. Rowerzysta wjechał na przejazd rowerowy bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód. Mężczyzna trafił do szpitala. Do wypadku doszło w Zamościu, na ul. Partyzantów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium