Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 października 2023 r.
16:21

UMCS rozpoczął rok akademicki. Uczelnia przyjęła 7,5 tysiąca nowych studentów [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej po raz 79. zainaugurował nowy rok akademicki. „Największa jednostka akademicka we wschodniej Polsce” kształci dzisiaj 16 tysięcy żaków z ponad 40 krajów świata. W tym roku oferta uczelni poszerzyła się o nowe kierunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łącznie na uczelni kształci się około 16 tysięcy żaków, w tym 1800 obcokrajowców z ponad 40 krajów świata. Do ich wyboru w tegorocznej rekrutacji było 90 kierunków i blisko 300 specjalności.

- To był bardzo dobry rok, mimo kryzysu demograficznego i pewnych zmian mentalnych jeśli chodzi o podejście młodych ludzi do kształcenia na poziomie wyższym – mówi profesor Radosław Dobrowolski, rektor uczelni.

W tym roku oferta akademicka rozszerzyła się o nowe kierunki, wśród których jest inżynieria światłowodów, nowe media, bezpieczeństwo radiacyjne i rozwój zasobów ludzkich. Największą popularnością niezmiennie cieszy się jednak psychologia, lingwistyka stosowana i prawo.

- Studiuje ze mną ponad 300 osób, co podobno jest rekordem – zauważa Szymon Bednarczyk, student 1. roku prawa. - Uważam, że jest to bardzo praktyczny kierunek, przydatny i jestem nim naprawdę zainteresowany. Zajęcia są ciekawe, czuję się tutaj bardzo dobrze po pierwszym miesiącu nauki – mówi. 

Gdy jedni swoją przygodę zaczynają, inni kończą ją z przytupem. Najlepszą absolwentką UMCS-u została Joanna Knap, która przez ostatnie pięć lat studiowała edukację artystyczną w sztuce muzycznej na Wydziale Artystycznym.

- Wiadomość o nagrodzie to dla mnie duży szok. Czas podczas studiów wykorzystywałam na robienie tego co kocham. Głównie zajmuję się chóralistyką, a na co dzień pracuję z chórami. W czerwcu miałam okazję wziąć udział w ogólnopolskim konkursie w Bydgoszczy, gdzie wraz z moim zespołem zdobyliśmy kilka nagród.  Studia to bardzo uzupełniały. Wszystkie moje braki w pracy z chórami i niepewności były rozwiewane na zajęciach. Jeśli wybierze się kierunek, który łączy się z pasją to jest wielka radość – przyznaje Joanna.

Uniwersytet chwali się wybitnymi studentami i absolwentami, a rektor uczelni duże nadzieje pokłada w rozwoju aktywności badawczej.

- Warto podkreślić, że z roku na rok wzrasta pozycja uniwersytetu w rankingach. Ostatnie wyniki ewaluacji naukowej wypadła znakomicie. Na 23 dyscypliny naukowe, większość z nich uzyskała kategorię A+ bądź kategorię A. To przekłada się na efektywność naukowo-badawczą w zasięgu międzynarodowym. Cieszę się, że nasza polityka, którą obmyśliliśmy trzy lata temu na początku kadencji, rzeczywiście przynosi efekty – mówi Dobrowolski.

Dowodem na to jest chociażby Sieć Uniwersytetów Europejskich Athena, do której UMCS dołączył jako pierwszy we wschodniej Polsce. W praktyce wiąże się to z wymianą pracowników i studentów, zakładaniem zespołów badawczych i korzystaniem z infrastruktury badawczych wszystkich jednostek. Współpracę w zasięgu lokalnym umożliwia z kolei Związek Uczelni Lubelskich. W ramach dynamicznie rozwijającej się współpracy uczelnie z Lublina tworzą wspólne zespoły badawcze, „staże za miedzą” dla pracowników, a najnowszym osiągnięciem jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Umożliwia ona wypożyczanie książek z pięciu uniwersyteckich bibliotek.

- Historycznym wydarzeniem była dla nas środowiskowa inauguracja roku akademickiego, w której uczestniczyli wszyscy rektorzy ZUL. Cieszę się, że wspólnie możemy współpracować, ale też świętować. Przed UMCS-em teraz jubileuszowy rok, w ramach czego przygotowujemy dużo przedsięwzięć dla studentów i mieszkańców. O wszystkim będziemy  informować – mówi profesor Dobrowolski.   

                                                                      

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowy burmistrz, nowe porządki. Radzyń Podlaski uchyli Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą jeszcze za czasów, gdy w mieście rządził PiS. Niedawno samorząd stracił przez ten dokument szansę na 7 mln zł unijnej dotacji

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium