Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

14 lipca 2020 r.
19:22

W sali balowej można było jeździć karocą. W planach badania archeologiczne nad zamkiem w Bełżycach

31 0 A A
Pozostałości po zamku. Jedna z wycieczek oprowadzana po pomieszczeniach budynku przy ul. Zamkowej
Pozostałości po zamku. Jedna z wycieczek oprowadzana po pomieszczeniach budynku przy ul. Zamkowej (fot. Fundacja „Zamek Bełżyce”)

– Chcemy oddzielić mity od faktów. Pokazać, co jest prawdą, a co nie – mówi Dariusz Figura z Fundacji „Zamek Bełżyce”, która stara się o dotację, by móc przeprowadzić pierwsze w historii badania archeologiczne nad zamkiem w Bełżycach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W mieście pozostałości po tej budowli są głównie kojarzone z działającą przez lata w tym miejscu mleczarnią. – Zamek w Bełżycach był, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Niestety, nie wiemy, jak dokładnie wyglądał, ponieważ nie dotarliśmy do żadnych rysunków, które ukazują tę budowlę – przyznaje Dariusz Figura, wiceprezes założonej trzy lata temu Fundacji „Zamek Bełżyce”. Jednym z jej celów jest odkrywanie historii związanej z opisywanym przez Jana Długosza nieistniejącym już zamkiem.

Obronna budowla stała nad rzeką Bżanką przy drodze z Korony na Litwę, która biegła, między innymi, przez Bełżyce i Lublin. Jak opisywał średniowieczny kronikarz, zamek miał baszty i był obwarowany. W XVI wieku mieścił się w nim zbór ariański, a także szkoła. „Według inwentarza z I połowy XVIII w., zamek był budowlą murowaną z kamienia i cegły, otynkowaną, dwukondygnacyjną, podpiwniczoną, dwutraktową z sienią, z późniejszą drewnianą dobudówką, krytą gontem” – czytamy na stronie internetowej Ośrodka „Brama Brodzka – Teatr NN”. „W zamku mieściła się też kaplica z ołtarzykiem z obrazem Matki Boskiej Świętoduskiej. Na parterze znajdowały się sklepienia kolebkowe z lunetami.”

Sklepienia te w budowli przy ul. Zamkowej 30, która stanowiła część zamku, zachowały się do dzisiaj. – Podobnie jak piwnice – dodaje Dariusz Figura. – Najwcześniejsze przedstawienie budynku, który jest częścią zamku (przez lata mieściła się w nim mleczarnia, wcześniej funkcjonowała gorzelnia – red.), do którego udało nam się dotrzeć jeszcze przed dobudową, to zdjęcie Edwarda Hartwiga z lat sześćdziesiątych XX w. Moja mama zauważyła to zdjęcie na jednej z internetowych aukcji i je kupiła.

Fundacja Zamek Bełżyce, która mieści się w tym budynku i kompletuje archiwa dotyczące zamku, stara się zdobyć dofinansowanie z Narodowego Instytutu Dziedzictwa (w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa”), aby móc przeprowadzić „pierwsze w historii” miejscowości „poważne prace archeologiczne”.

– Chcemy przeprowadzić badania georadarem, a także wykonać kilkanaście, może kilkadziesiąt odwiertów, które pozwolą rozpoznać dawną topografię założenia – zapowiada wiceprezes Fundacji. – Poza tym, chodzi o odkrycie najstarszych reliktów i warstw związanych z zamkiem. Wcześniej – i to będzie niezależne od tego, czy uda nam się zdobyć pieniądze na te badania czy nie – chcemy zorganizować spotkanie z mieszkańcami pobliskich zabudowań, które stanęły na pozostałościach dawnego zamku.

– Wokół bełżyckiego zamku narosło przez lata wiele legend – mówi Dariusz Figura. – Chcemy oddzielić mity od faktów. Pokazać, co jest prawdą, a co nie. I dodaje: Chcemy odkryć historię tego miejsca. Niewiele jest bowiem zamków w Polsce, w których odbywały się powszechne zjazdy różnowierców. Tu także został wybrany na króla Kazimierz Jagiellończyk.

Z zamkiem związane są też tragiczne wydarzenia. – Kozacy wymordowali dzieci, które uczyły się w działającej w zamku szkole – przypomina wiceprezes Fundacji.

W mieście krąży też legenda o duchu. Zaś poeta Kajetan Koźmian wspominał ogromną salę balową. – Była ponoć tak duża, że można było jeździć po niej karocą – dodaje Dariusz Figura.

Zaplanowane przez Fundację badania miałyby się rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia 2020 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Czy warto zainwestować w pompę ciepła?

Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom i wodę użytkową zimą, ale i chłodzić pomieszczenia latem. Stawiając pytanie o opłacalność inwestycji, należałoby przede wszystkim przyjrzeć się temu, w jaki sposób pompa ciepła generuje oszczędności, jaki jest koszt jej zakupu i montażu oraz po jakim czasie zwróci się inwestycja w to urządzenia. Te kwestie poruszymy w niniejszym wpisie.

Maszerują, aż miło popatrzeć
ZDJĘCIA
galeria

Maszerują, aż miło popatrzeć

Równy krok defilady, młynki karabinami i wiele innych elementów zaprezentowali młodzi ludzie podczas pokazu musztry. Na terenie  19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, stacjonującej przy ul. Herberta  w Lublinie, ekipy mundurowe walczyły w wojewódzkim etapie Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Wygrała….

Wystarczyła chwila, a seniorka oddała 270 tys. zł oszczędności

Wystarczyła chwila, a seniorka oddała 270 tys. zł oszczędności

Policjanci z Lublina otrzymali kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa na „policjanta”. Seniorka mając przeświadczenie, że jej oszczędności są zagrożone przelała je na inne konta.

Potrącenie cyklistki w Zamościu
WIDEO
film

Potrącenie cyklistki w Zamościu

Policjanci z Zamościa ustalają przyczyny wypadku do którego doszło we wtorek na jednym ze skrzyżowań.

Wyjątkowe warsztaty kulinarne z mamami
LUBLIN

Wyjątkowe warsztaty kulinarne z mamami

W piątek 24 maja, z okazji Dnia Matki, Lublin organizuje bezpłatne warsztaty kulinarne dla mam i ich pociech. Od 17 maja ruszy rekrutacja na to wydarzenie.

Liga Narodów: Udane otwarcie siatkarek reprezentacji Polski

Liga Narodów: Udane otwarcie siatkarek reprezentacji Polski

Na inaugurację tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarek reprezentacja Polski pokonała Włoszki 3:0. Kolejnym rywalem Polek będzie w piątek drużyna Francji.

Kolejni pijani kierowcy złapani

Kolejni pijani kierowcy złapani

Policjanci z Ryk złapali motocyklistę, który kierował pojazdem mając ponad 2 promile alkoholu. Natomiast pijany kierowca z Hrubieszowa zatrzymali kierowcę, który ukrył się przed nimi w szafie.

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym zostały rozegrane w Gdańsku. W rywalizacji panów ponownie najlepsza okazała się Akademia Zamojska. Z kolei wśród pań tytuł obronił Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Brąz wywalczyła za to Politechnika Lubelska.

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!