Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

1 grudnia 2021 r.
17:52

Już nie stan wyjątkowy tylko „zakaz przebywania” przy granicy. Burmistrz: "Nasze miasto jest w stagnacji"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
17 3 A A
(fot. WOT)

„Zakaz przebywania” zastąpił „stan wyjątkowy”, ale podstawowe ograniczenia pozostają niezmienne i mają obowiązywać do marca. Do 183 miejscowości na granicy polsko-białoruskiej nadal mogą wjechać tylko mieszkańcy. – Nasze miasto jest w stagnacji – przyznaje burmistrz Włodawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stan wyjątkowy na polsko-białoruskiej granicy obowiązywał do 30 listopada. Teraz jest mowa o „czasowym zakazie przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej”. Dotyczy to 183 przygranicznych miejscowości, w tym 68 w województwie lubelskim. – Sytuacja na granicy jest napięta, nadal jest tu niebezpiecznie – przekonuje wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

– Miałem cichą nadzieję, że zakazy znikną – przyznaje burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. – Owszem, ochrona granicy jest potrzebna, ale przez te zakazy miasto jest w stagnacji. Na ulicach jest pusto, ludzie żyją w trybie praca-dom. Nasz ośrodek kultury praktycznie zamarł, bo nie możemy organizować wielu imprez biletowanych, a z tego były przychody – tłumaczy.

Na spadek obrotów skarżą się też przedsiębiorcy.

– Jak właściciele sklepów, bo klienci robią teraz zakupy w ościennych miejscowościach – zaznacza burmistrz. – Będę apelował, by rządowe rekompensaty objęły szeroko rozumiany biznes i instytucje takie jak ośrodki kultury – dodaje.

Z kolei poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej przekonuje, że mieszkańcy i samorządowcy wcale nie narzekają.

– Z sygnałów, które do mnie docierają wynika, iż jest pełne zrozumienie dla tych działań. Świadomość realnego zagrożenia i rzeczywistej oceny sytuacji przez mieszkańców jest dużo większa niż parlamentarzystów opozycji gotowych dla poklasku, happeningu lekceważyć życie i zdrowie funkcjonariuszy pilnujących naszej granicy – stwierdza Stefaniuk. –Pamiętajmy, że jest to stan wojny hybrydowej, a w czasie wojny to państwo powinno podejmować odpowiednie działania dla ochrony naszego bezpieczeństwa – przekonuje.

Z „zakazu przebywania” wyłączeni są m.in. mieszkańcy tych miejscowości, osoby prowadzące tam działalność gospodarczą i biorące udział w kulcie religijnym oraz załatwiające sprawy urzędowe. Zakazy nie dotyczą też załóg karetek pogotowia i innych służb oraz policjantów i żołnierzy na służbie.

Tym razem rząd ma dopuścić do strefy dziennikarzy.

– Wypracowaliśmy zasady akredytacji dla mediów w strefie przygranicznej – przekazał w środę wiceszef MSWiA.

Akredytacji będzie udzielał komendant właściwej placówki Straży Granicznej, a media będą wjeżdżać na teren pod opieką funkcjonariuszy. Poza tym, każdy dziennikarz zanim tu wjedzie ma przejść „szkolenie w zakresie bezpieczeństwa”.

Nowe rozporządzenie pozwala też strażnikom używać chemicznych środków obezwładniających. To na przykład plecakowe miotacze czy granaty łzawiące. Jak czytamy w uzasadnieniu nowe środki przymusu bezpośredniego mają „poprawić skuteczność odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium