wtorek, 20 marca 2018 r.

Włodawa

Nowe przejście graniczne w woj. lubelskim? Potrzebne jest odbudowanie mostu na Bugu

Dodano: 2 lutego 2017, 11:30

Poza kolejowym mostem w Orchówku we Włodawie był kiedyś też most drogowy
Poza kolejowym mostem w Orchówku we Włodawie był kiedyś też most drogowy (fot. Archiwum)

Józef Górny, zastępca prezydenta Chełma, złożył w Urzędzie Marszałkowskim projekt wystąpienia do rządu. Chodzi o szybkie wszczęcie rozmów ze stroną białoruską na temat utworzenia kolejowego przejścia granicznego Orchówek -Tomaszówka.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Prezydent Górny działa z upoważnienia samorządów podregionu chełmsko-zamojskiego zainteresowanych korzyściami, jakie mogą się wiązać z uruchomieniem szlaku szerokotorowego z Orchówka do Zawady k. Zamościa. To wspólny interes takich miast jak Zamość, Krasnystaw, Rejowiec Fabryczny, Rejowiec i Włodawa.

– Przedstawiciel marszałka otrzymał już jedną wersję wniosku – mówi Józef Górny. – Poprosił jednak o uzupełnienie dokumentu o dodatkowe informacje. Dotyczyły one potencjału gospodarczego ośrodków zainteresowanych naszym przedsięwzięciem.

W przypadku budowy przejścia granicznego i szerokotorowych linii kolejowych pieniądze nie są problemem. Unijne środki zostały zabezpieczone w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020. Warunkiem wydania ich na ten cel jest oficjalne porozumienie rządów Polski i Białorusi.

– Spotkania w tej sprawie odbywały się w Warszawie, Mińsku, Białymstoku, Lublinie i we Włodawie, w tym dwukrotnie na przyczółku mostowym w Orchówku – wylicza Górny. – Dzięki temu eksperci obu stron opracowali już techniczne koncepcje odbudowy mostu wraz z kosztorysem oraz budowy szerokiego toru z Orchówka do Chełma i z Zawadówki do Zawady.

Od 1887 r. Chełm był połączony z Brześciem linią kolejową. Gdyby nie zniszczenie mostu w Orchówku tą trasą do dziś kursowałyby pociągi. Do naszych czasów przetrwało wiele elementów tego połączenia, w tym równoległy do linii kolejowej Chełm-Włodawa wolny nasyp kolejowy po szerokim torze.

– Przez nasz kraj szlaki kolejowe budowano tak, jak maszerowały wojska – tłumaczy Górny. – Przez to wiodą ze wschodu na zachód. Brak nam natomiast efektywnego skomunikowania z północą i południem.

Dzięki nowemu kolejowemu przejściu w Orchówku możliwe byłoby stworzenie ważnego szlaku od Linii Hutniczo-Siarkowej w Zawadzie przez Krasnystaw, Rejowiec, Chełm, Grodno, Wilno, Rygę, Tallin, Petersburg po Helsinki z odgałęzieniem do rosyjskiego Kaliningradu. Ponadto w Brześciu cała ta relacja przecinałaby się z „nowym szlakiem jedwabnym” z Chin do Europy.

Samorządową inicjatywą już żywo interesują się miejscowi przedsiębiorcy. Największe lubelskie mleczarnie, które eksportują swoje wyroby do Chin wysyłają je przez terminal intermodalny w Strykowie k. Łodzi. Po udrożnieniu szlaku przez Orchówek takie terminale mogłyby powstać na Lubelszczyźnie.

ludzik
Użytkownik niezarejestrowany
podróżnymisiębyło
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ludzik
ludzik (10 lutego 2017 o 15:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A przyjdą ubrani na zielono?
Rozwiń
Gość
Gość (9 lutego 2017 o 17:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobry pomysł Ukraińcy po odzyskaniu chełmszczyny będą mieli gotową szerokotorową linię kolejową dostosowaną do ich pociągów.
Rozwiń
podróżnymisiębyło
podróżnymisiębyło (7 lutego 2017 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwał tak zwał,Lubelskie na wschodzie przy granicy częściowo po granicy rzeki Bug częściowo po lądzie.Włodawa najlepsze miasto "Bug na miejscu Raj za Bugiem"tak mawiano do czasu istnienia CCCP.
Rozwiń
gość
gość (6 lutego 2017 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Są to więc błędy i nieścisłości. Nawet przykład, który wskazałeś. Obojętnie jakie przyjmiesz granice ziemi chełmskiej i ziemi lubelskiej, używanie zamiennie terminu Lubelszczyzna i Lubelskie jest niepoprawne. Lubelskie to nie region etnograficzny, ale skrótowo "województwo lubelskie", a więc jednostka administracyjna. Podziały administracyjne to rzecz nietrwała i arbitralna, w oczywisty sposób nie pokrywają się z krainami historycznymi, geograficznymi, krajobrazowymi etc.
Rozwiń
"lubelszczyźniak" (5 lutego 2017 o 22:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Wg Wikipedii Orchówek leży na ziemi chełmskiej (Chełmszczyźnie), która z Lubelszczyzną się nie pokrywa. Ani historycznie ani geograficzne, bo Lubelszczyzna to są rolnicze równiny, a jak wygląda Chełmszczyzna, to proponuję za okno wyjrzeć. Zatem sam się "doucz", prostaku...
"Leksykon Lublin Teatr NN.PL",Region Lubelski etnografia Lubelszczyzny,Lubelszczyzna Ziemia Lubelska.Nazwy Lubelskie używamy wymiennie z nazwą Lubelszczyzna,region etnograficzny.Po co się wyzywacie,poczytajcie różne opracowania.Biała Podlaska to Polesie? czy Podlasie?Ziemia Zamojska,Ziemia Chełmska? prawidłowo czy mylnie?Po przeczytaniu wielu opracowań ETNOGRAFÓW każdy ma rację.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!