niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Włodawa

Powstaje fabryka mebli, będą miejsca pracy. Lokalizacja może zaskakiwać

Dodano: 1 stycznia 2018, 20:48

Za murami Zakładu Karnego we Włodawie rośnie konstrukcja fabrycznej hali. Pracę przy produkcji mebli tapicerowanych ma tu też znaleźć 250 osadzonych.

Gotowa jest już główna konstrukcja hali z poszyciem dachowym oraz ścianami części biurowej i socjalnej – mówi Daniel Pręciuk, oficer prasowy włodawskiego ZK. – Prace budowlane mają zakończyć się w październiku.

Powierzchnia powstającej hali to ponad 8 tys. mkw. Inwestycja powstaje w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” i jest finansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Całe przedsięwzięcie ma kosztować 18 mln zł.

Budowa ruszyła jesienią. Wcześniej Marek Abramowicz, dyrektor Zakładu Karnego we Włodawie, podpisał umowę z szefem wielkopolskiej firmy Woodcraft, która wydzierżawi halę i zorganizuje w niej produkcję. Przy zakupie maszyn dzierżawca może skorzystać ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej.

– W naszym ZK karę może odbywać maksymalnie 507 skazanych – tłumaczy Daniel Pręciuk. – Producent mebli chce zatrudnić 250, co oznacza, że szansę na pracę i godziwy zarobek będzie miał co drugi osadzony.

O tym, którzy więźniowie pójdą do pracy, zdecyduje dyrektor placówki.

– Weźmie pod uwagę sytuację materialną i rodzinną skazanego, jego finansowe zobowiązania oraz posiadane kwalifikacje – tłumaczy rzecznik.

Funkcjonariusze Służby Więziennej przekonują, że praca to najskuteczniejsza forma resocjalizacji. To też forma łagodzenia izolacji skazanych od społeczeństwa.

Takie hale produkcyjne powstały już przy Zakładach Karnych w Krzywańcu i Czarnym. Podobna budowana jest także w Rzeszowie. W okręgu lubelskim, w którym funkcjonuje osiem jednostek penitencjarnych i dwa oddziały zewnętrzne, włodawska fabryka będzie pierwsza.

We Włodawie skazani odbywają kary w systemie zamkniętym i półotwartym. Do tej pory pracy w obrębie więzienia i poza jego murami wystarczało dla około 100 skazanych.

– Ja odbywam karę w warunkach zamkniętych, a więc możliwości zarobkowania mam bardzo ograniczone – mówi jeden ze skazanych, który został włączony do ekipy budującej halę. – Na pewno będę się starał o przyjęcie do pracy w nowym zakładzie. Zarobię i nauczę się nowego zawodu. Na wolności będzie jak znalazł.

Zobacz także: Nowy komisariat policji w Lublinie. Rusza budowa

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
obywatel gorszego sortu
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobra lokalizacja. Blisko na Ukrainę i na Białoruś. Jeszcze wybudować lepszą drogę w kierunku Via Carpatia i będzie git.
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I tak powinno być przy wszystkich zakładach karnych - powinni zarabiać na swoje utrzymanie a nie nie dość że przeskrobali wobec społeczeństwa to to społeczeństwo musiało ich na odpowiednim poziomie utrzymywać. Taka Hanka Waltzowa ze swoim chłopem już się powinni nauczyć szycia i obsługi granularki do recyklingu butelek aby do czegoś w koncu się przydać.
Rozwiń
obywatel gorszego sortu
obywatel gorszego sortu (2 stycznia 2018 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lolek XII napisał:
nie żałuj tez doczekasz się i dostaniesz zasłużoną słuszna "nagrodę" . Ile , dycha Cię zadowala. Ile masz do emerytury?
 Leczy się u radziwiła, na NFZ to i 10 nie dociągnie, aco dopiero mówić o jakiejś emeryturze. Masz jakąś umowę z zusem ?? Acz ci z więźnia mają w tych sprawach lepiej, bo sa przyjmowani do specjalistów bez kolejek...
Rozwiń
Lolek XII
Lolek XII (2 stycznia 2018 o 07:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie żałuj tez doczekasz się i dostaniesz zasłużoną słuszna "nagrodę" . Ile , dycha Cię zadowala. Ile masz do emerytury?
undefined napisał:
Je0dnak piSSowcy myślą o przyszłości. Szkoda że tylko swojej...
 
Rozwiń
Gość
Gość (2 stycznia 2018 o 06:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Je0dnak piSSowcy myślą o przyszłości. Szkoda że tylko swojej...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!