piątek, 23 marca 2018 r.

Włodawa

Z Włodawy na Ukrainę i Białoruś? Posłowie chcą nowych przejść granicznych

Dodano: 22 kwietnia 2017, 15:00

Na marcowe spotkania we Włodawie poseł Jarosław Sachajko przyjechał z multimedialną prezentacją ilustrującą m.in. fatalną sytuację miasta i powiatu włodawskiego
Na marcowe spotkania we Włodawie poseł Jarosław Sachajko przyjechał z multimedialną prezentacją ilustrującą m.in. fatalną sytuację miasta i powiatu włodawskiego (fot. Jacek Barczyński)

Uruchomienie przejść granicznych przełoży się na inwestycje, lepszą infrastrukturę i nowe miejsca pracy – powiedział jeszcze w marcu we Włodawie poseł Jarosław Sachajko z Klubu Kukiz’15. Od tamtej pory zdążył powołać zespół parlamentarny, który ma się zająć tą sprawą.

– Złożyłem już w kancelarii Sejmu dokumenty, które mają sformalizować nasz zespół działający na rzecz powiatu włodawskiego – mówi poseł Sachajko. – Chcemy spotykać się z przedstawicielami rządu oraz stronami białoruską i ukraińską. Chociaż powiat graniczy z tymi krajami, to wciąż na swoim terenie nie ma z nimi ani jednego przejścia.

Do tej pory udział w pracach zespołu zadeklarowało sześciu posłów, w tym poza Sachajko także jego klubowy kolega Jakub Kulesza oraz Adam Abramowicz, Agata Borowiec, Teresa Hałas i Jan Szewczyk z PiS.

– Armia posłów nie jest nam potrzebna – tłumaczy poseł Sachajko. – Najważniejsze, że przystali do nas parlamentarzyści PiS. Wierzę, że na temat budowy przejść granicznych w powiecie włodawskim będą rozmawiać ze swoimi kolegami i z czasem przeciągną ich na naszą stronę.

Poseł Sachajko wiele sobie obiecuje po rozmowach z Białorusinami i Ukraińcami. Jego zdaniem to najlepszy sposób, aby ustalić, jak to się stało, że mimo wieloletnich prób żadne przejście graniczne w powiecie włodawskim dotąd nie powstało. Do pracy w zespole chce także zapraszać samorządowców, w tym przede wszystkim Jana Łukasika, wójta gminy Wola Uhruska oraz Józefa Górnego, wiceprezydenta Chełma.

Pierwszy z nich od wielu lat optuje za budową przejścia drogowego z Ukrainą Zbereże-Adamczuki, a drugi reprezentuje grupę kilkunastu samorządów zainteresowanych urządzeniem kolejowego przejścia granicznego pod Włodawą Orchówek-Tomaszówka oraz uruchomieniem szerokiego toru z Orchówka do Zawady pod Zamościem.

Marcowe spotkanie we Włodawie w sprawie budowy przejść granicznych było aranżowane przez mieszkańca tego miasta Adama Perutę, który przed laty wyjechał do pracy w Anglii, ale niedługo chce wrócić w rodzinne strony. A skoro tak, to – jak sam mówi – bardzo by chciał, aby to miejsce tętniło życiem.

Sprowokowane przez niego spotkanie trudno nazwać przełomowym, natomiast na pewno stanowi ważny krok w stronę celu. Tym bardziej, że budowę przejść na swój sposób obiecał wspierać także Stanisław Adamiak, konsul honorowy Ukrainy w Polsce. Z kolei posłanka Hałas chce zbierać w Sejmie podpisy za tym, aby budowa przejść granicznych w powiecie włodawskim została zapisana w planie Morawieckiego, czyli jednym z głównych dokumentów rozwoju gospodarczego państwa.

Czytaj więcej o: polityka Sejm przejścia graniczne
Użytkownik niezarejestrowany
roksakopro
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 kwietnia 2017 o 13:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odbudowa tego przejścia kolejowego byłaby ważna dla regionu. Chełm byłby powiązany kolejowo z Brześciem lub nawet Białymstokiem Lokalne przejście drogowe tez powinno powstać.
Rozwiń
roksakopro
roksakopro (24 kwietnia 2017 o 12:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciężka i prawie nierealna sprawa. Jak chcą mogą próbować ale jak dla mnie zamiast polepszyć swoją miejscowość oni wymyślają jakieś plany z kosmosu co i tak się nie zrealizują!
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2017 o 23:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
@obieżyświat... Niemcy mają podobne zdanie o polskich drogach. Oprócz autostrad i ekspresówek, żadna droga w Polsce nie jest cywilizowana. Co widać po roku oddania "nowych" dróg. Szczerze jadąc z Berlina do Wrocławia masz autostradę płaczu... Niemcy wyją w autach jak jadą po tych dziurach. Sam wolę nadlożyć trasy i jechać przez Drezno i Zgorzelec, jak trasą Berlin i Olesno.
Rozwiń
Gość
Gość (23 kwietnia 2017 o 16:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kto zmusi Ukrainę do wybudowania 2 przejść granicznych , jedno z Polską a 2 z Białorusią tylko po to aby paru włodawian pojechało po wódę i faje?????
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2017 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pamiętam, że jednym z priorytetów zapisanym w programie rozwoju województwa chełmskiego (dokument z 1975 r.) była budowa przejścia granicznego we Włodawie. My (Polacy) możemy sobie chcieć. Białorusinom przejście jest niepotrzebne. Ukraińcy też się do tego nie palą. Pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie czy ktoś z zewnątrz (decyzyjny) był na spotkaniu we Włodawie? Jeżeli nie to wydaje się, że aktywność parlamentarzystów Kukiz15 na ścianie wschodniej już w 2017 r. świadczy o niczym innym tylko o rozpoczęciu kampanii wyborczej - jest okazja, jest temat, są ludzie - można prowadzić propagandę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!