Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

6 listopada 2018 r.
21:04

Chełm i Zamość - największe miasta prezydenckie gdzie wygrało PiS

0 73 A A

Zamość i Chełm to największe miasta prezydenckie w Polsce, w których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Rozbudziło to nadzieje na dodatkowy napływ pieniędzy z rządowych programów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W trakcie kampanii prezydenckiej politycy PiS sugerowali, że miasta i gminy, w których wygrają kandydaci tej partii będą miały „łatwiejszy” dostęp do rządowych pieniędzy oraz innych benefitów.

– Z pewnością nie jest tajemnicą, że pozyskiwanie środków na inwestycje wymaga dobrej współpracy władz lokalnych z władzą centralną – stwierdził podczas kampanii Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Podobnych wypowiedzi było więcej. Ostatecznie jednak tylko w 6 na 107 miast prezydenckich przez najbliższe pięć lat rządzić będzie członek PiS lub osoba z poparciem tej partii.

Zamość: Będzie łatwiej o pieniądze

Największym miastem na tej liście jest Zamość. Prezydentem, na drugą kadencję, wybrany został tam Andrzej Wnuk. W nowej Radzie Miasta współpracować będzie ze sprzyjającą mu większością. Na 23 radnych 9 pochodzi z KW PiS, a 4 z KWW Andrzeja Wnuka. Czy z tego powodu do miasta trafi więcej rządowych pieniędzy?

– Bez względu na to, kto i z jakiej partii rządził, to pieniądze bez przeszkód spływały do Zamościa – podkreśla Rafał Zwolak, opozycyjny radny. – Za prezydentury Marcina Zamoyskiego pozyskano bardzo dużo zewnętrznych środków, np. na budowę dróg, czy na odnowę zabytków. Teraz, gdy PiS ma też większość w sejmiku, mam nadzieję, że współpraca będzie układała się bardzo dobrze i z korzyścią dla miasta.

– Współpraca między samorządem a rządem jest niezbędna dla rozwoju regionu – podkreśla Dariusz Zagdański, radny kandydujący z KW Prawo i Sprawiedliwość. – Powinno być łatwiej, chociaż w polityce nigdy nic nie wiadomo.

– Przypuszczam, że współpraca będzie się układała dobrze, a co za tym idzie – będzie łatwiej pozyskiwać pieniądze. Na pewno będzie się nam lepiej pracowało, bo łatwiej rozmawia się z przyjaciółmi i kolegami, niż z osobami obcymi – uważa Piotr Małysz z KWW Andrzeja Wnuka. Jego zdaniem podstawą jest jednak profesjonalizm. – Pieniądze będą do nas trafiały, jeśli dobrze przygotujemy projekty.

Inni lokalni politycy mają nadzieję, że wygrana PiS przyciągać będzie do Zamościa coraz ważniejszych polityków tej partii. Pierwsza ma być Anna Zalewska, minister edukacji, która już w piątek podsumowywać będzie tam szkolne obchody roku niepodległości.

– W poprzedniej kadencji hołubiona była Biała Podlaska (tam prezydent z PiS przegrał wybory – dop. red.). Teraz splendor może spaść na nas – ma nadzieję inny radny z listy PiS. – Liczę na to, że w Zamościu będą się rozpoczynały kolejne rządowe programy, a tych ze względu na kolejne wybory będzie coraz więcej.

Chełm: Każdy ma szanse na rozwój

W Chełmie przez ostatnie 12 lat rządziła pani prezydent z SLD. Teraz przegrała z kandydatem Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem Zdzisława Szweda, radnego miejskiego ostatnich dwóch kadencji, który teraz został wybrany do sejmiku, istotne zmiany w mieście nastąpią dopiero teraz, kiedy prezydentem miasta został Jakub Banaszek.

– Miasto nie wykorzystywało swoich szans na rozwój, jak Biała Podlaska czy Zamość – mówi Szwed. – Teraz nastał dla nas sprzyjający klimat polityczny. Naturalną koleją rzeczy mamy zapewnioną dobrą współpracę z rządem i samorządem wojewódzkim.
Wielu uważa jednak, że miasto nie stało w miejscu, choć samorząd był w rękach polityków pozostających w opozycji do władz i w Lublinie, i Warszawie.

– Każdego roku stać nas było na wdrażanie kilkunastomilionowych inwestycji, w dużej mierze dofinansowywanych z funduszy rządowych lub europejskich – mówi Zygmunt Gardziński, wieloletni przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Spektakularnym przykładem może być pozyskanie olbrzymiej dotacji na przebudowę miejskiego odcinka krajowej „dwunastki”. To zadanie jest obliczone na 170 mln zł!

Gardziński zwraca uwagę, że demokratyczne mechanizmy w naszym państwie pozwalają promować politycznych przyjaciół czy partnerów. Nie oznacza to jednak, że pozostali nie mają na to szans. – Wymaga to jedynie z ich strony większego determinizmu, pracy i cierpliwości – podkreśla.

Pozostałe informacje

Aspirant Dariusz Żabiński oraz sierżant sztabowy Adam Czerniak zadbali o to, by rodzice bezpiecznie dotarli z chorą córeczką do szpitala

Liczyły się minuty. Policjanci eksportowali 4-latkę do szpitala

Rodzice z chorą córką chcieli jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Zostali zatrzymani przez policję za zbyt dużą prędkość, ale zamiast mandatu, patrol drogówki zapewnił im eskortę.

Po wypadku Piotrek trafił do szpitala w Hrubieszowie, później przewieziono go do szpitala, gdzie przeszedł poważną operację. Wymaga dalszego leczenia

Psy pogryzł dziecko. Potrzeba pieniędzy na leczenie Piotrusia

Piotrek ma 11 lat. Zawsze bardzo kochał zwierzęta. Z psami sąsiada też wielokrotnie się bawił, ale ostatnio owczarki zaatakowały chłopca i poważnie pogryzły. Nastolatek przeżył, przeszedł operację, wymaga dalszego leczenia. Dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Sylwester Aftyka
Dzień Wschodzi
film

Wrotka i Czart - te imiona zna cała Polska

Ich historią żyje cała Polska. Zwroty akcji niczym filmie sensacyjnym z morderstwem w tle. To trwająca od wielu tygodni telenowela. Mowa o lubelskich w sokołach wędrownych, których gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni podglądamy dzięki kamerom. 

Damian Miechowicz ukończył romanistykę na UMCS w Lublinie i studia podyplomowe w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Pracował jako dziennikarz, był prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, dyrektorem wydziału promocji UM Zamość, a zanim został prezesem szpitala, był dyrektorem pogotowia
Zamość

Prezydent czyści spółki. Odwołany prezes wylicza sukcesy

Mimo że pod jego rządami szpital wypracowywał zyski, to Rada Nadzorcza Zamojskiego Szpitala Niepublicznego odwołała z funkcji prezesa Damiana Miechowicza. Bliskiego współpracownika b. prezydenta Zamościa zastąpił jego dotychczasowy zastępca, a wcześniej wieloletni prezes placówki Mariusz Paszko.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze

Muzeum w Sobiborze znów docenione. Wygrało w konkursie Sybilla

Po specjalnym wyróżnieniu w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 kolejna nagroda dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tym razem zwycięstwo w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Mateusz Stolarski do tej pory poprowadził Motor w dziewięciu meczach

Co z przyszłością Mateusza Stolarskiego w Motorze Lublin? „Rozmowy się rozpoczęły”

Przed Motorem ważny mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeżeli lublinianie wygrają, to przynajmniej w jednym barażu o awans wystąpią przed własną publicznością. Trener Mateusz Stolarski przyznał, że na finiszu sezonu rozpoczęły się też rozmowy na temat jego przyszłości w klubie.

To jedyny miejski kosz na śmieci w okolicy ulic Jantarowej i Berylowej. Z reguły jest wypełniony po brzegi, a czysta okolica jest zasługą samodyscypliny mieszkańców.
LUBLIN

Dużo ludzi, dużo śmieci, a kosz... tylko jeden

Niedaleko duża szkoła, ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców. Jednak na dwóch ulicach w dzielnicy Węglin Południowy jest… zaledwie jeden miejski kosz na śmieci. Chodzi o ruchliwe ulice osiedlowe Jantarową i Berylową.

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie
24 maja 2024, 20:00

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie

W piątkowy wieczór na scenie lubelskiego Rider’s Pub wybrzmią brudne, stoner-rockowe dźwięki. Wystąpią: Neon Mud, MIAM, Wielki Mrok oraz Optical Sun. Początek o 20:00.

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty