poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Zamość

Biłgoraj: Rowerzyści nie chcą przycisków na skrzyżowaniach

Dodano: 4 sierpnia 2015, 15:23

Rowerzyści nie zgadzają się na przyciski na przejazdach rowerowych, które zostały ujęte w planach przebudowy skrzyżowania ulic Jana Pawła II i ulicy Krzeszowskiej. Uważają, że takie rozwiązanie nie jest zgodne z prawem i apelują do władz o interwencję

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Rowerzyści z Biłgoraja złożyli w zeszłym miesiącu pismo w tej sprawie do burmistrza, starosty i p.o. dyrektora ZDP.

- Wnosimy w nim aby na drogach dla rowerów zastosować rozwiązania zgodne z rozporządzeniami i prawem drogowym. Wyjaśniamy gdzie zostały popełnione błędy projektowe, cytujemy rozporządzenie oraz przedstawiamy definicję roweru i sposoby detekcji pojazdów – mówi Leszek Grabowski, mieszkaniec Biłgoraja. – Zgodnie z aktualnym stanem prawnym manualna detekcja jest dozwolona jedynie w przypadku pieszych, a w przypadku pojazdów musi by stosowana detekcja automatyczna o czym informuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2003 r. Rower to pojazd, a rowerzysta to nie substytut pieszego.

Grabowski zaznacza, że urzędnicy odpowiedzialni za zatwierdzenie projektu i jego merytoryczną weryfikację dopuścili do realizacji rozwiązania z błędami. A to ma narazić budżet na dodatkowe koszty związane z poprawkami.

- Ta między innymi sytuacja pokazuję dobitnie, że niezbędnym jest przyjęcie przez miasto dokumentu „Standardy techniczne dla infrastruktury rowerowej w mieście Biłgoraj”, o co wnioskujemy od ponad dwóch lat – zaznacza Grabowski. - Wytyczne dla projektantów co do systemu dróg dla rowerów zawarte w tym dokumencie byłyby umieszczane w specyfikacji każdego przetargu na projekt lub budowę dróg rowerowych oraz innych inwestycji, które mogą mieć wpływ na poruszanie się rowerem. Pozwoliłoby to uniknąć podobnych problemów.

Co na to władze? – Wpłynęło do nas pismo od rowerzystów. Tego typu sprawy wymagają jednak szczegółowej analizy. Weźmiemy pod uwagę stanowisko rowerzystów i będziemy chcieli wprowadzić zmiany w projekcie – zapowiada Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Nie możemy jednak podjąć takiej decyzji samodzielnie. Jesteśmy na etapie negocjacji z Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie. Nie znaczy to jednak, że projekt nie jest zgodny z prawem. Gdyby tak było, nie zostałby zaakceptowany przez policję i drogowców.

Dodaje, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu miesiąca.

Czytaj więcej o: rower Biłgoraj
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 sierpnia 2015 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...a koń to "silnik" furmanki, powinien mieć tabliczkę znamoinową
Rozwiń
Gość
Gość (11 sierpnia 2015 o 14:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli rower to pojazd to powinien mieć tablicę rejestracyjną opłacone OC a kierowca powinien znać podstawowe przepisy ruchu drogowego. Wtedy może się poruszać po drogach publicznych jak inne pojazdy.
Rozwiń
Gość
Gość (5 sierpnia 2015 o 01:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszędzie przyciski, krawężniki po kolana, zamiast domów, placów dla dzieci, skwerów, parków - jeden wielki parking, a przez środek miasteczka autostrada i korek do Lublina. Marzenie biłgorajskiego urzędnika Jurka.
Rozwiń
Gość
Gość (4 sierpnia 2015 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przyciski dla motocyklistów, samochodów i pedolino!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!