wtorek, 20 marca 2018 r.

Zamość

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego chce budować zamki obronne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 listopada 2009, 12:49
Autor: Bogdan Nowak

Na polach pod Tomaszowem Lubelskim ma stanąć od sześciu do dwunastu kamiennych twierdz obronnych. Będą to dokładne repliki kresowych fortyfikacji m.in. z Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Zbaraża i Żółkwi. Tylko mniejsze.

Na polach pod Tomaszowem Lubelskim ma stanąć od sześciu do dwunastu kamiennych twierdz obronnych. Będą to dokładne repliki kresowych fortyfikacji m.in. z Kamieńca Podolskiego, Chocimia, Zbaraża i Żółkwi. Tylko mniejsze.

– Budowa tych zamków powinna stać się sprawą narodową, a nawet międzynarodową – zapala się burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Ryszard Sobczuk (PiS). – Turyści jadący z Warszawy na Ukrainę będą mieli przedsmak tego, co tam zobaczą. To naprawdę da się zrobić!

Burmistrz jest miłośnikiem dziejów szlacheckiej Rzeczypospolitej. Szczególnie zachwyca go okres opisywany w Trylogii Henryka Sienkiewicza. – Oczywiście replik w naturalnych rozmiarach odtworzyć się nie da – zastrzega Sobczuk. – Ale można postawić fortyfikacje w skali 1 do 50 czy 100. Tych zamków mogłoby stanąć od 6 do 12. Zależy, ile pieniędzy uda się zdobyć. Budowle powinny być postawione z takich materiałów, jak w oryginale, czyli z kamienia i cegły. W ich wnętrzach mogłoby powstać muzeum i lokale gastronomiczne.

Sobczuk przekonywał do tego pomysłu samorządowców z Ukrainy m.in. z zaprzyjaźnionej Żółkwi. Dlaczego? Bo chciałby projektowi nadać rangę międzynarodową i wystarać się o ok. 12 mln zł z unijnego Programu Sąsiedztwa Polska–Białoruś–Ukraina.

– Na Ukrainie pomysł się spodobał – zapewnia burmistrz. – 12 grudnia jadę do Żółkwi i przedstawię szczegóły. Niebawem będzie nabór do unijnego programu i taki wspólny wniosek warto złożyć.
Wieś Rabinówka, gdzie inwestycja miałaby być realizowana, leży w gminie Tomaszów Lub. Antoni Wawryca, miejscowi wójt popiera pomysł burmistrza, ale pieniędzy na ten cel nie wyłoży.

– Teren należy do Agencji Rolnej Skarbu Państwa – mówi wójt. – Tam urządzane są m.in. znane inscenizacje wrześniowych bitew tomaszowskich. Zamki to też dobry pomysł. Radni się do niego przekonali.

I w czwartek przyjęli uchwałę o rozpoczęciu procedury zmian planu zagospodarowania 15-hektarowego terenu. – Chcemy, aby działka mogła być wykorzystywana na m.in. na cele turystyczne i rekreacyjne – mówi Wawryca.

Co na to mieszkańcy Tomaszowa Lub? – Burmistrz buja w obłokach – złości się 43-letnia kobieta. – Lepiej wybudowaliby mieszkania socjalne dla biednych czy ściągnęliby jakichś inwestorów… Przecież te zamki rozwścieczą wszystkich.

Są jednak entuzjaści. – To byłaby fajna atrakcja – zapewnia Jan Suraj z Rabinówki. – Ludzie zarobiliby na turystach.

Miniatura zamku w Kamieńcu także ma się znaleźć pod Tomaszowem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
prawda
telewidz
Sebek
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

prawda
prawda (3 grudnia 2009 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zmiana zagospodarowania i tak przez przypadek super markiet. Powodzenia.
Rozwiń
telewidz
telewidz (3 grudnia 2009 o 15:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W najbliższą niedzielę 06.12.2009 r.

w programie "Młodzież Kontra czyli pod ostrzałem"

TVP3 info o godz.20.50 emitowanym na "żywo"

Gościem młodzieżówek partyjnych będzie

eurodeputowana prof.Joanna Senyszyn.

"Gościowi" w trakcie programu można wysłać pytania.
Rozwiń
Sebek
Sebek (1 grudnia 2009 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miło poczytać, że ktoś coś w Tomaszowie chce dobrego i twórczego zrobić. Niestety takie artykuły i komentarze co niektórych przypominają mi tylko dlaczego stamtąd uciekłem (zazdrość, zawiść i nienawiść).
Jak są unijne pieniądze na zamki a nie ma na mieszkania socjalne to chyba lepiej wybudować zamki niż nic. A może tylko ja tak myślę.
Jak będą zamki to przy korytku będzie najwięcej tych co teraz nagłośniej wyśmiewają.
Pozdrowienia dla 43 letniej bezimiennej krzykaczki - zawsze będziesz biedna.
Rozwiń
zły
zły (30 listopada 2009 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mosquito napisał:
psychol albo naćpał się czegoś !

Albo nawiedzony ! bo mu może pan -Ż-kropidłem w potylicę przyfastrygował ,a przykład wziąL od nas z Lublina widząc jak nasz miszcz Moto -Crossu więc co się czepiać chłopaki chcą realizować swoje dziecinne pragnienia a że za naszą kasę im to powiewa byle zaspokoić swe chłopięce marzenia a że tego czy tamtego w mieście nie ma on od tego nie jest !.
Rozwiń
wed
wed (30 listopada 2009 o 11:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~ktos~ napisał:
Przez te głosy przebija wschodnia mentalność i roszczeniowa postawa. Najlepiej pewnie byłby pieniądze za darmo rozdać wszystkim tym, którzy wyciągają swoje chciwe łapska, a potem przepijają. Jak już ktoś wystąpi z jakąś oryginalną inicjatywą to od razu podnosi się wrzask. W takim razie niech nikt niczego nie robi, nie stara się, nie myśli, tylko dalej będzie narzekanie na wschodnią biedę i na rząd, że "nic nie daje, a powinien".


tylko czemu robione jest to bez głowy? czy burmistrz ma w rękach jakieś badania czy strategię -czy rzeczywiście w tym miejscu to wypali. pomysł nie jest całkiem zły tylko mam obawy czy wypali jego realizacja. poza tym nie sądze żeby to miasto miało budować takie rzeczy -niech lepiej skoncentrują się na bardziej potrzebnej infrastrukturze przydatnej w turystyce - czyli na basenie!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!