sobota, 17 marca 2018 r.

Zamość

Chce wyjechać na wymarzone studia. Ale nie może znaleźć asystenta

Dodano: 7 września 2015, 16:47

– Kontaktowałem się w sprawie asystenta z kilkoma fundacjami oraz instytucjami, ale nie potrafią mi pomóc – mówi Adam. Fot. Archiwum Adama Strzęciwilka
– Kontaktowałem się w sprawie asystenta z kilkoma fundacjami oraz instytucjami, ale nie potrafią mi pomóc – mówi Adam. Fot. Archiwum Adama Strzęciwilka

Adam Strzęciwilk z Kolonii Sól k. Biłgoraja cierpi na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. W październiku wyjeżdża do Rzeszowa na wymarzone studia. Problem w tym, że nie może znaleźć asystenta osoby niepełnosprawnej, który pomagałby mu w codziennych czynnościach.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chłopak porusza się na wózku inwalidzkim. – Pomoc asystenta jest mi niezbędna m.in. w załatwieniu różnego rodzaju formalności czy dotarciu do różnych miejsc – mówi Adam. – Na szczęście Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, na której będę studiował zapewni mi pomoc asystenta na terenie uczelni. Takiej pomocy w największym wymiarze będę jednak potrzebował poza uczelnią. Kontaktowałem się już z kilkoma fundacjami oraz instytucjami, ale nie potrafią mi pomóc.

– Znamy sprawę Adama, bo kontaktowała się z nami jego mama. Niestety na szczeblu powiatu nie mamy pieniędzy z PFRON-u na działania, które obejmują zatrudnienie asystenta osoby niepełnosprawnej. Najszybciej taką pomoc można uzyskać za pośrednictwem organizacji pozarządowych, np. fundacji czy stowarzyszeń – mówi Teresa Jonik, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju.

Żeby korzystać z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej czy opiekunki środowiskowej nie trzeba być mieszkańcem konkretnego miasta. – Wystarczy wykazać, że przebywa się tam przez większość czasu, np. ze względu na studia – usłyszeliśmy w Fundacji Fuga Mundi z Lublina, która oferuje m.in. pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej. – Najlepiej jeśli jest to zameldowanie stałe na terenie miasta. Wystarczy też tymczasowe. Taka osoba powinna zgłosić się do jednostki samorządowej odpowiadającej za pomoc społeczną.

Zadaniem asystenta jest pomoc w załatwieniu różnego rodzaju spraw poza domem. – Nasza praca polega na pomocy w pełnieniu ról społecznych. Zależy nam na tym, żeby cały czas osoba niepełnosprawna aktywnie we wszystkim uczestniczyła i nie była spychana na margines. Żeby w miarę możliwości była samodzielna – podkreśla Wioletta Kurowska, asystent osób niepełnosprawnych z Lublina. – W zależności od typu niepełnosprawności pomagamy m.in. w załatwieniu formalności w urzędzie, przy wyjściu z taksówki czy autobusu, odbieramy z uczelni, pomagamy w zrobieniu zakupów czy towarzyszymy w spędzaniu wolnego czasu, np. na basenie czy w kawiarni.

Jak tłumaczy Kurowska, asystenci nie pomagają w codziennych czynnościach – myciu czy ubieraniu. – To już zadania, które należą do wykwalifikowanej opiekunki. My pomagamy tylko poza domem – zaznacza Kurowska. – Ważne, żeby kilka dni wcześniej ustalić i zaplanować każde spotkanie, bo możemy np. trafić na bariery architektoniczne w jakiejś instytucji czy urzędzie, musimy być na to przygotowani.

Możesz pomóc

Każdy kto chce pomóc w znalezieniu asystenta osoby niepełnosprawnej prywatnie lub za pośrednictwem organizacji pozarządowej może skontaktować się z Adamem pod nr tel.: 791 638 598.

Gość
Ania
Adam
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 października 2015 o 12:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Adamie, zaglądasz tu jeszcze? Daj znać jak sprawa poszła. Pozdrawiam ciepło i trzymam kciuki Ewa (też z MPD)
Rozwiń
Ania
Ania (7 września 2015 o 20:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panie Adamie! Proszę walczyć o siebie, rozwijać naukowe talenty i zainteresowania a za kilka lat pochwalić się czytelnikom dyplomem. Serdecznie pozdrawiam, życzę powodzenia i szczęścia w życiu:).

Rozwiń
Adam
Adam (7 września 2015 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jako ktoś kto Ciebie zna osobiście - 3mam kciuki za Ciebie nie pierwszy raz! Wiem że dasz rade !

Mógłbyś/łabyś się przedstawić ? :)

Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jako ktoś kto Ciebie zna osobiście - 3mam kciuki za Ciebie nie pierwszy raz! Wiem że dasz rade !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!