piątek, 23 marca 2018 r.

Zamość

Dawna mykwa sprzedana za mniej niż 900 tysięcy złotych

  Edytuj ten wpis
Autor: Bogdan Nowak

Kamienice przy ul. Zamenhofa 5,7 i 7a, gdzie m.in. znajdują się pozostałości dawnej, żydowskiej mykwy zostaną przez magistrat sprzedane za 888 tys. zł. Do przetargu zgłosiło się trzech oferentów. Wygrał inwestor spoza Zamościa.

– Cena wywoławcza wynosił 1 mln 699 tys. zł – mówi Karol Garbula. – W wyniku licytacji podbito ją do ponad 1,7 mln zł. Ale sprzedane zostaną tylko nieruchomości. Grunt zostanie oddany w dzierżawę wieczystą (na 99 lat-red.).

Jednak kwota jaką za jaką w sumie nieruchomości będą sprzedane to 888 tys. zł. Dlaczego? Bo udzielona zostanie 50 proc. bonifikata.

Z jakiej przyczyny? – Budynki są wpisane do rejestru zabytków – tłumaczy Garbula. – Taką ulgę przewiduje ustawa.

Kamienica przy Zamenhofa 5 jest jedną z najoryginalniejszych w Zamościu. Od strony ulicy ma nietypową fasadę z wielkimi, ślepymi arkadami. Pod koniec XIX wieku funkcjonowała tam rytualna łaźnia żydowska tzw. mykwa.

Do dziś można tam zobaczyć pozostałości dawnego basenu o wielkości ok. 8 na 9 m, zwanego dawniej sztucznym stawem. Było tam też 8 do 10 wanien. Po wojnie budynek przejęło miasto. Działał tam jeden z magistrackich wydziałów i m.in. Jazz Club im. M Kosza.

Urzędnicy jednak znaleźli nowe lokum, a kamienica poszła właśnie pod młotek. Ten sam los spotkał także nieruchomości przy ul Zamenhofa 7 i 7a.

– Przetarg wygrała osoba spoza Zamościa – tłumaczy Garbula. – Tyle mogę powiedzieć. Dlaczego? Do środy inni oferenci mogą się jeszcze odwołać. Jeśli tak się nie stanie, wszystkie dane zostaną ujawnione.

Jaką funkcję będą pełnić kamienice? – Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego nieruchomości położone są na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – tłumaczy Karol Garbula. – Budynek może być też wykorzystany na usługi oraz działalność kulturalną. Jednak wszelkie zmiany architektoniczne muszą być konsultowane z konserwatorami zabytków.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powstanie tam hotel. To prawda? – Nie mogę tego teraz potwierdzić – mówi rzecznik.

Mieszkańcy Zamościa mają mieszane uczucia na temat przetargu. – Hotel to dobre sąsiedztwo – mówi jedna z lokatorek kamienicy przy ul. Pereca. – Jest szansa, że miasto zadba o podwórko, które do niego przylega. Na razie wygląda ono źle.

– Cena za tak wielką kamienicę jest za niska – dodaje 50-latek z Zamościa. – Szkoda puszczać taki majątek za tak niewielką kwotę. Urzędnicy naprawdę powinni się zastanowić nad tego typu interesami. Sprzedany majątek był dobrem nas wszystkich.

Najdrożej płaciły dziewice

Jak pisze Andrzej Kędziora w swojej Encyklopedii m. Zamościa wodę na potrzeby Mykwy czerpano ze studni na podwórku w ilości nawet 150 wiader ma godzinę! Najdrożej za kąpiel musiały w łaźni płacić "dziewice kąpiące się w przeddzień ślubu”. Opłata od nich wynosiła 3 ruble, kiedy np. mężczyzna płacił 30 kopiejek…
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
siorb
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

siorb
siorb (1 października 2009 o 19:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kupiłbym sobie taką kamieniczkę...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!